کد خبر: 41692
تاریخ انتشار: دوشنبه, 29 ارديبهشت 1399 - 10:14

داخلی

»

کتابخانه و کتابداری

سومین برنامه زنده آموزشی «قطب نمای آموزش» برگزار شد

منبع : لیزنا
سومین برنامه زنده آموزشی «قطب نمای آموزش» با عنوان «مسئله و موضوع پژوهش: چهارچوب ها و شیوه های تدوین» برگزار شد.
سومین برنامه زنده آموزشی «قطب نمای آموزش» برگزار شد

سومین برنامه زنده آموزشی «قطب نمای آموزش» انجمن علمی کتابداری و اطلاع رسانی ایران در روز سه شنبه مورخ 23 اردیبهشت 1399 ساعت 21 الی 23 در صفحه اینستگرام انجمن با عنوان «مسئله و موضوع پژوهش: چهارچوب ها و شیوه های تدوین» با تدریس دکتر عبدالرضا نوروزی چاکلی مدیر کل دفتر برنامه ریزی و توسعه آموزش دانشگاه شاهد، مدیر گروه علم اطلاعات و دانش شناسی سمت، و مدیر گروه علم سنجی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور برگزار شد. این برنامه به منظور یاری رسانی به پژوهشگران و دانشجویان تحصیلات تکمیلی برنامه ریزی شده است.

 مجری این نشست دکتر میترا صمیعی، مسئول کمیته آموزش و از اعضای هیات مدیره انجمن علمی کتابداری و اطلاع رسانی ایران بود. وی در ابتدای جلسه به معرفی برنامه های زنده آموزشی و هدف از برگزاری این برنامه ها و نیز موضوع این برنامه آموزشی پرداخت. سپس دکتر عبدالرضا نوروزی چاکلی به ارائه برنامه آموزشی خود پرداخت ونکات بسیار خوب و کاربردی در خصوص انتخاب موضوع و نوشتن بیان مسئله در پایان نامه ارائه کرد.

وی به این نکته پرداخت: یک بیان مسئله از سه بخش تشکیل شده است؛ در بخش اول بیان مسئله پژوهشگر باید به اهمیت موضوع بپردازد و حتما مطالب باید با استناد بیان شود. در بخش دوم وضع موجود موضوع و پیشرفت هایی که در این موضوع اتفاق افتاده است بیان می شود که این بخش هم باید استناد داشته باشد و بخش سوم که به هیچ وجه نباید استناد داشته باشد و حاصل خلاقیت و تراوش ذهنی محقق است باید بر بیان مسئله اصلی پژوهش تمرکز داشته باشد و بهتر است با یک سؤال کلی بیان شود. 

 در این برنامه، علاوه بر سایر اعضای هیات مدیره انجمن (دکتر فریبرز خسروی، دکتر زره ساز، دکتر خراسانچی، دکتر زین العابدینی، پریسا پاسیار، مهسا پورحقانی)، اساتید، دانشجویان تحصیلات تکمیلی و حرفه مندانی چون دکتر آتش جعفر نژاد (استاد بازنشسته دانشگاه آزاد اسلامی و مدیر بازنشسته کتابخانه سازمان انرژی اتمی)، دکتر علیرضا اسفندیاری (دانشیار دانشگاه آزاد اسلامی)، دکتر سعید اسدی (عضو هیات علمی دانشگاه شاهد) ،دکتر پیام کبیری (رئیس مرکز توسعه و هماهنگی اطلاعات و انتشارات علمی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت)، دکتر اعظم صنعت جو (دانشیار دانشگاه فردوسی مشهد)، دکتر مریم اسدی (معاون کتابخانه مرکزی دانشگاه صنعتی شریف)، دکتر مصطفی امینی (مدیر توسعه کسب و کار شرکت ایرانیان نت و مدیر ارتباط با مشتریان بانک انصار)، دکتر هادی هراتی (نائب رئیس انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی ایران (شاخه خراسان)، ملیحه درخوش (سرپرست بخش فهرستنویسی کتابخانه و مرکز اسناد دانشگاه تهران) شرکت داشتند.

 در این برنامه حاضرین پرسش های خود را در قالب کامنت ارائه کردند و دکتر نوروزی به سوالات حاضرین پاسخ داد.

علاقه مندان برای مشاهده این برنامه می توانند به کانال آپارت انجمن (لینک‌های زیر) مراجعه نمایند:

قسمت اول

قسمت دوم