کد خبر: 41083
تاریخ انتشار: دوشنبه, 07 بهمن 1398 - 11:17

داخلی

»

کتابخانه و کتابداری

روستاهای راه‌یافته به مرحله ‌نهایی دوره ششم جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب

منبع : ستاد اطلاع‌رسانی رویداد‌های ترویج کتابخوانی
روستاهای راه‌یافته به مرحله ‌نهایی ششمین جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب ایران معرفی شدند.
روستاهای راه‌یافته به مرحله ‌نهایی دوره ششم جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب

به گزارش لیزنا، در این دوره از رقابت 1419 روستا و منطقه عشایری شرکت کردند. هیئت داروان این جشنواره در مرحله اول 126 روستا و منطقه عشایری را برای داوری در مرحله دوم انتخاب کردند. در ادامه داوران در مرحله دوم این جشنواره از میان 126 اثر راه‌یافته به این مرحله 60 روستا و منطقه عشایری از 23 استان را به عنوان برگزیدگان مرحله دوم این جشنواره انتخاب و به دبیرخانه جشنواره برای داوری نهایی معرفی کردند. همچنین از میان 60 روستای راه‌یافته به مرحله نهایی این جشنواره 6 روستا و منطقه عشایری نامزد مرحله نهایی  بخش استمرار شدند.جایزه بخش استمرار به روستایی تعلق می‌گیرد که در اداوار پیشین این رقابت حضور داشته است و به عنوان برگزیده یا شایسته تقدیر معرفی شده است. داوری مرحله نهایی این جشنواره در بهمن‌ماه امسال برگزار خواهد شد.  

روستاهای راه‌یافته به مرحله نهایی به این شرح است:

روستای  وادقان کاشان، غرغن در فریدن، تیل در شبستر، سیدآباد و لج در مهاباد، بالو در ارومیه، ناچیت در بوکان، روستاهای گورک سادات  و بنه‌گز در شهر  تنگستان، مل گل در شهرستان دشتی، فانی‌آباد در شهر کوهرنگ، هودر در طبس، احمد آباد میان جلگه در نیشابور، ریواده در شهر جغتای، سید آباد در شهر خوشاب، زوارم در شیروان، دشت گرمه، روستاهای مربچه و دوکوهک  از شهر رامهرمز، درسجین از شهرستان ابهر، افتر و لاسجرد از سرخه، روستای آزمناباد از ایرانشهر، وشنام دری از چابهار، روستاهای پاقلات و دهنو از لامرد،روستاهای طاحونه  و علویه از جهرم، حشمتیه از شهر آباده، اکبرآباد از پاسارگاد، ولیعصر از مرودشت، شهرک غدیر از داراب، خورنگان از فسا، سرا از سقز، دهبکری از بم، احمد آباد  از  زرند، شیخ آباد از کهنوج، روستا نوریاب از پاوه، خیرآباد از شهر  گچساران، روستا القچین از  چرام،کرد خیل از  ساری، روستاهای اومال  و خورشید از نکا، کلاگر محله از  قائم شهر، نصیرایی از شهر میناب، ایسین از بندر عباس، روستاهای دستجرد و حسین آباد آشوری از بهار، سید شهاب از تویسرکان، روستاهای ویان، اکنلو و داق داق آباد از شهرستان کبودرآهنگ، اسلامیه (فراشاه) از شهر تفت، گردکوه از شهر مهریز.

همچنین روستاهای راه یافته به مرحله نهایی بخش استمرار به این شرح است:

روستای پوده  از شهر دهاقان اصفهان، روستای ارکان از شهر بجنورد در خراسان شمالی، روستای دهنو لوداب از شهر بویراحمددر استان کهگیلویه و بویراحمد،روستای فولاد لوقویی از شهر بیله‌سوار در اردبیل، روستای رئیس آباداز شهر اشکذر استان یزد، روستای خرماکلا در قائم شهر استان مازندران     

براساس گزارش دبیرخانه این رقابت آثار رسیده به دبیرخانه جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب  در این دوره نسبت به دوره‌های گذشته کیفیت آثار ارسالی از رشد قابل توجهی برخوردار بود.  

فراخوان ششمین جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب ایران اول  تیرماه سال جاری از سوی دفتر مطالعات و برنامه ریزی فرهنگی و ستاد هماهنگی شهرها و روستاهای دوستدار کتاب معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر شد. در فرایند برگزاری این رقابت نهادها و سازمان‌هایی همچون نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، معاونت توسعه مناطق محروم رئیس جمهوری، سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی، سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها، ستاد عالی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور، خانه کتاب، کمیسیون ملی یونسکو، اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران، انجمن کتابداری واطلاع‌رسانی ایران و شبکه روستاهای دوستدار کتاب، انجمن نویسندگان کودک و نوجوان و بخش خصوصی و فعالان فرهنگی و تشکل‌های مردم‌نهاد مشارکت داشتند.

مراسم اختتامیه در تاریخ 19 بهمن‌ماه در محل سالن همایش‌های کتابخانه ملی ایران با حضور اصحاب قلم و فرهنگ هم‌زمان با برنامه معرفی ششمین پایتخت کتاب ایران برگزار خواهد شد. در نهایت  ده روستا و منطقه عشایری به‌عنوان روستاهای برگزیده و ده روستا و منطقه عشایری به‌عنوان روستای روستاهای تقدیری و یک روستا به‌عنوان برگزیده استمرار معرفی خواهد شد.