کد خبر: 41881
تاریخ انتشار: سه شنبه, 03 تیر 1399 - 08:46

داخلی

»

کتابخانه و کتابداری

برگزاری دوره آنلاین «سازماندهی آرشیوهای خانوادگی»

منبع : روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران
شورای بین‌المللی آرشیو « ICA» با هدف راهنمایی خانواده که تجربه ای از چگونگی نگهداری آرشیو موجود در خانه را ندارند، دوره آنلاین «سازماندهی آرشیوهای خانوادگی» را برگزار می‌کند.
برگزاری دوره آنلاین «سازماندهی آرشیوهای خانوادگی»

به گزارش لیزنا، شورای بین‌المللی آرشیو « ICA» دوره آموزشی جدید آنلاین با عنوان «سازماندهی آرشیوهای خانوادگی» را برای طیف وسیعی از مخاطبان آغاز کرده است و در نظر دارد تا راهنمایی‌های ساده و عملی را برای هر کسی كه مسئول مراقبت از این میراث گرانبهای خانوادگی است، ارائه دهد.

این دوره به بررسی حفاظت از آرشیوهای خانواده، پوشش آنچه در آنها موجود است، نحوه ساماندهی لیست، نحوه بسته‌بندی و مراقبت از آن‌ها به منظور نگهداری صحیح این اسناد و بررسی این موضوع که چه اسنادی قابلیت نگهداری دارند؛ می پردازد.

همچنین اطمینان از این که اسناد رایانه‌ای در آینده قابل دسترسی و خواندن هستند، نحوه ایجاد نسخه‌های دیجیتالی برای به اشتراک‌گذاری با اعضای خانواده و برنامه‌ریزی پروژه برای شناسایی، مستندسازی و حفظ آرشیو خانواده و معرفی منابع مفید از دیگر اهداف این دوره آنلاین است.

این آموزش ها، با هدف مخاطبان گسترده، به طور خاص توسط مارگارت کراکت، مسئول آموزش « ICA» که یک آرشیویست و مشاور ماهر و دارای تجربه در زمینه پشتیبانی و راهنمایی در مراقبت از آرشیوهای شخصی یا سازمانی برای افراد جدید در این زمینه است، تهیه شده و در اختیار قرار می گیرد.

دوره آنلاین «سازماندهی آرشیوهای خانوادگی» به زبان انگلیسی و فرانسوی ارائه می‌شود که شامل 9 بخش است و به راهنمایی افراد جدید در بستر یادگیری آنلاین«ICA»، نمای کلی دوره و نتایج یادگیری، ماهیت آرشیوهای خانوادگی و تفاوت آنها با سایر فرم های اطلاعاتی، نوع ساختار، چگونگی و اهمیت سازماندهی آرشیوها اشاره دارد.

همچنین تصمیم گیری درباره نگهداری از انواع اسناد، اطلاعات و چگونگی انتخاب اسناد برای نگهداری، نحوه رسیدگی، بسته‌بندی و ذخیره اسناد آرشیوی به شکل سنتی، نحوه ایجاد، ذخیره‌سازی، حفاظت آرشیو خانواده در قالب‌های دیجیتالی، اهمیت و چگونگی دیجیتالی کردن آرشیو خانواده و مدیریت آن و در نهایت نتیجه‌گیری و مشاوره در مورد مراحل بعدی از جمله بخش های این دوره آنلاین است.

این دوره شامل سخنرانی‌ها، متون مکتوب و فیلم‌های قابل دانلود بوده و دارای آزمون‌ها و تمرین‌های اختیاری برای سنجش میزان درک مخاطب است كه بخش های آن مجموعا 6 ساعت و مدت زمان موردنظر برای طی دوره کامل 3 ماه است.

علاقه مندان می توانند با ورود به سایت https://www.ica.org/en/lms/login بدون بازه زمانی و با پرداخت هزینه 50 یورو در این دوره آنلاین ثبت نام کرده و مواد درسی را با اتصال به اینترنت در رایانه، تلفن‌های هوشمند و تبلت دانلود كنند و برای افرادی که آزمون‌ها را با موفقیت و با 60 درصد پاسخ درست به سؤالات بگذرانند گواهینامه‌ پایان دوره صادر می‌شود.

لازم به توضیح است شورای بین‌المللی آرشیو« ICA» در سال 1948 تحت نظارت یونسکو تأسیس شده است و یک سازمان بین‌المللی غیر دولتی است که نماینده مؤسسات و متخصصان آرشیو است و مأموریت آن ارتقا مدیریت مؤثر اسناد آرشیوی و حفظ، نگهداری و استفاده از میراث آرشیوی جهان است. این شورا به منظور گسترش اهداف خود در مناطق جغرافیایی مختلف، به 13 شعبه منطقه ای تقسیم شده است که سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در شعبه کشورهای جنوب و غرب آسیا قرار دارد.