کد خبر: 396
تاریخ انتشار: شنبه, 17 بهمن 1388 - 19:50
ایمیل
چاپ

داخلی

»

مطالب کتابداری

»

کتابخانه و کتابداری

ابراز نگراني آمريكا از قرارداد كتاب گوگل

وزارت دادگستري آمريكا درباره توافق قانوني بازبيني شده‌اي كه بين گوگل و نويسندگان و ناشران براي دسترس‌پذير كردن ميليون‌ها كتاب آنلاين ايجاد شده، ابراز نگراني و عنوان كرد همچنان مشكلاتي درباره اين توافق وجود دارد.
اين وزارتخانه پنج ماه پس از ايرادهاي متعددي كه به توافقنامه اوليه گوگل و نويسندگان و ناشران وارد ساخت، اعلام كرد كه اين توافقنامه مشكلات ضدانحصارطلبي و كپي رايت را مطرح مي‌كند.

طبق بيانيه وزارت دادگستري آمريكا، با وجود تلاش‌هاي خوب طرفين توافقنامه اصلاح شده مانند توافق اوليه همچنان داراي مشكلات اصلي است.

يكي از نگراني‌هاي وزارت دادگستري آمريكا احتمال كنترل انحصاري گوگل بر كتاب‌هايي است كه تحت حمايت كپي‌رايت نيستند يا صاحب آن‌ها مشخص نيست.

بيانيه اين سازمان دولتي در كنار اعتراضاتي قرار مي‌گيرد كه توسط غول فروشنده آنلاين آمازون، ديده‌بان مصرف‌كننده، ده‌ها ناشر فرانسوي، يك نويسنده علمي تخيلي، اتحاد كتاب آزاد و سايرين مطرح شده بودند.

گوگل در سال 2008 براي حل و فصل شكايت نقض كپي‌رايت كه در سال 2005 عليه اين شركت تنظيم شد، به توافقي با انجمن نويسندگان و ناشران آمريكايي دست يافت و تحت آن موافقت كرد كه 125 ميليون دلار براي برطرف كردن ادعاهاي مطرح و ايجاد سازماني به نام «ثبت حقوق كتاب» پرداخت كند.

اين سازمان سهمي از درآمد فروش و تبليغات را در اختيار ناشران و نويسندگاني قرار مي‌دهد كه با ديجيتالي شدن كتاب‌هايشان موافقت كرده‌اند. به دنبال اعتراضات فرانسه، آلمان، وزارت دادگستري آمريكا و سايرين، گوگل و نويسندگان و ناشران قرارداد اصلاح شده‌اي را تنظيم و به دادگاه ارايه كردند كه در آن تعريف كتاب‌هاي شامل توافق اصلاح و به كتاب‌هايي محدود شده كه تا سال 2009 در اداره كپي‌رايت آمريكا به ثبت رسيده يا در استراليا، انگليس، كانادا يا آمريكا منتشر شده‌اند.

برچسب ها :
خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با لیزنا، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود لیزنا را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
نام:
ایمیل:
* نظر: