کد خبر: 415
تاریخ انتشار: یکشنبه, 18 بهمن 1388 - 11:51
ایمیل
چاپ

داخلی

»

مطالب کتابداری

»

کتابخانه و کتابداری

انتقال آثار مخزن كتابخانه مجلس به فضاي اينترنت

همزمان با فرارسيدن سي و يكمين سالگرد پيروزي انقلاب، كتابخانه مجلس شوراي اسلامي كه تاكنون بالغ بر 4013عنوان از آثار مخازن خود را در شبكه‌ اطلاع‌رساني داخلي‌اش‌ قرار داده است، اين اطلاعات را با هدف فراهم‌آوردن تسهيلات پژوهشي بر روي شبكه اينترنت قرار مي‌دهد.
احسان شكراللهي، مدير روابط عمومي و امور بين‌الملل كتابخانه، موزه و مركز اسناد مجلس شوراي اسلامي، در اين باره اظهار داشت: اقدامات عملي اين طرح، مرداد ماه سال جاري و از زمان پايان يافتن ديجيتال‌سازي نسخ خطي كتابخانه مجلس آغاز شده‌اند.

وي افزود: اين آثار با كيفيت بالايي كه قابليت چاپ و ذخيره‌سازي در كامپيوترهاي شخصي را دارند، براي انتقال اطلاعات و استفاده‌ پژوهشي، طراحي و ديجيتال‌سازي شده‌اند، به نحوي كه ميزان مراجعات پژوهشگران و علاقه‌مندان به كتابخانه را تا حد زيادي كاهش مي‌دهند.

شكراللهي با بيان اين كه اين مركز نخستين كتابخانه‌ ايراني است كه تمامي نسخه‌هاي خطي خود را بر روي شبكه اينترنت قرار مي‌دهد، عنوان داشت: از قديمي‌ترين آثار اين مجموعه كه نسخه قرآني مربوط به قرن سوم است تا آثاري كه متعلق به 100 سال گذشته‌اند، در تمامي موضوعات اعم از ادبيات، تاريخ، علوم انساني، علوم قرآني و ... در شبكه جهاني اينترنت قرار مي‌گيرند.

شكراللهي دسترسي عموم علاقه‌مندان و محققاني كه محدوديت‌هاي زماني در مراجعه به كتابخانه مجلس دارند را در كنار فراهم‌آوردن زمينه‌هايي براي افرادي كه محدوديت‌هاي جسماني دارند، از فوايد اين طرح خواند و گفت: با وجود اين كه مدتي است درهاي اين كتابخانه به روي تمامي علاقه‌مندان گشوده شده است و همه مردم تنها با ارايه كارت ملي خود مي‌توانند از مجموعه خدمات اين مركز استفاده كنند، اما اين طرح نيز در راستاي به‌روز شدن و گسترش خدمات رساني كتابخانه‌اي، گامي بزرگ به شمار مي‌آيد.
منبع: خبرگزاری کتاب ایران
برچسب ها :
خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با لیزنا، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود لیزنا را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
نام:
ایمیل:
* نظر: