کد خبر: 47734
تاریخ انتشار: دوشنبه, 27 شهریور 1402 - 07:15

داخلی

»

کتابخانه ملی

رسیدن به عدد هشتاد و هشت سال از برگزاری ایفلا، گویای بهره مندی از مدیریت پایدار است

منبع : لیزنا
گزارش حضور در هشتاد و هشتمین نشست فدراسیون بین المللی انجمن ها و موسسات کتابداری (ایفلا) به منظور انتقال تجربه و با نگاهی گذرا به برنامه های برگزار شده در این نشست، از سوی عصمت مومنی معاون کتابخانه ملی ایران ارائه شد.
رسیدن به عدد هشتاد و هشت سال از برگزاری ایفلا، گویای بهره مندی از مدیریت پایدار است

به گزارش لیزنا، عصمت مومنی معاون کتابخانه ملی ایران که به نمایندگی از سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در هشتاد و هشتمین نشست جهانی فدراسیون بین المللی انجمن ها و موسسات کتابداری «ایفلا» حضور داشت؛ از زوایای مختلف موضوعاتِ مطرح شده در این نشست را مورد بررسی قرار داد. 

معاون کتابخانه ملی ایران با اشاره به برگزاری هشتاد و هشت دوره از نشست جهانی (ایفلا) گفت: رسیدن به عدد هشتاد و هشت سال از برگزاری یک رویداد فرهنگی در عرصه بین الملل، گویای بهره مندی از مدیریت پایدار است.

وی ادامه داد: مدیریت پایدار به معنای پایبندی به ارزش های تخصصی در حوزه کتاب و کتابداری است که توانسته در طول سالیان متمادی همه متخصصان، حرفه مندان و کتابداران را کنار هم جمع کند و با سرفصل های مشخص و تعیین کمیته های متفاوت و کاربردی، تجربیاتِ جهانی را به اشتراک بگذارد.

معاون کتابخانه ملی ایران درباره برنامه های برگزار شده در نشست (ایفلا) گفت: در مدت زمان برگزاری این نشست جهانی، تعداد 50 کمیته تخصصی، 80 پنل ارائه علمی و18 بخش تخصصی که فقط افراد اصلی و هیات امنای ایفلا در آن حضور دارند؛ برپا شد.

مومنی تصریح کرد: از تعداد 50 کمیته تخصصی (ایفلا)، کتابخانه ملی ایران در 6 کمیته عضویت دارد که در این فضای موجود سعی می شود انواع فعالیت های کتابخانه ای تخصصی، ارتباط با آموزش و دانشگاه ها و سایر مسائل مرتبط تبیین شود تا با متقاضیان جهانی به تعامل و تبادل برسیم. البته برای رسیدن به تبادل و اشتراک گذاری تجربیات نیازمندِ ایجاد بستر و فضای لازم برای انجام پروژه های مشترک هستیم که در این راستا با احیای مجمع کتابخانه های بزرگ کشور (مکتب)، کمیته های تخصصی و همچنین کمیته های مسئله محور شکل گرفته است که نتایج و پروژه های به دست آمده از این کمیته ها می تواند قابلیت ارائه در عرصه بین الملل را داشته باشد.

عصمت مومنی معاون کتابخانه ملی ایران در ادامه این نشست، ماموریت و چشم انداز برخی از کتابخانه های مطرح مانند هلند، بلژیک، چین و غیره را با پخش بخش هایی از صحبت های روسای این کتابخانه ها تشریح کرد. 

در پایان برخی از اعضای حاضر در این نشست، سئوالاتی درباره نشست جهانی (ایفلا) مطرح کردند.