کد خبر: 41110
تاریخ انتشار: یکشنبه, 13 بهمن 1398 - 07:15

داخلی

»

کتابخانه‌های عمومی

ویژه برنامه های فرهنگسرای سرو در دهه فجر؛

تمرکز ویژه بر نسل چهارم انقلاب

منبع : روابط عمومی مدیریت فرهنگی هنری منطقه 6
فرهنگسرای سرو با بیش از 10 برنامه فرهنگی هنری به استقبال دهه فجر رفته است و برنامه های متنوعی برای نسل جوان درنظر گرفته است.
تمرکز ویژه بر نسل چهارم انقلاب

به گزارش لیزنا، برنامه‌های فرهنگی هنری منطقه 6 و فرهنگسرای سرو برای گرامیداشت ایام الله دهه فجر پیروزی انقلاب اسلامی تشریح شد.

ناصر امین‌زاده، مدیر فرهنگی هنری منطقه 6 و فرهنگسرای سرو با عرض تبریک فرارسیدن ایام ا... دهه فجر پیروزی انقلاب اسلامی گفت: این ایام تجلی پیروزی اراده و عزم ملت مسلمان ایران بر نقشه‌های شوم دشمن مستکبر است؛ دشمنی که خود را در برابر اراده و خواست مردم به رهبری امام خمینی (ره) در بهمن ماه سال 1357 ناتوان دید و خروج همیشگی از مرزهای ایران تنها راه پیش‌رویش شد. انقلاب اسلامی در طول عمر 41 ساله خود فراز و نشیب‌های زیادی را طی کرده است اما در تمام این سال‌ها به پشتوانه مردم که پایش ایستادند به حرکت پرشتاب خود ادامه داده است. همه ما دیده‌ایم که همزمان با دهه فجر چگونه همه خیابان‌ها و کوچه‌ها آذین بسته می‌شود و همه اقشار مردم با روحیه استکبار ستیزی به استقبال از روزهای منتهی به پیروزی انقلاب می‌روند. بر همین اساس، فرهنگسرای سرو در راستای ماموریت و فعالیت‌های فرهنگی خود برنامه‌های متنوعی را برای گرامیداشت این ایام با هدف امید آفرینی و تقویتی روحیه‏ی انقلابی گری، بصیرت افزایی تبیین گام دوم انقلاب اسلامی برای اهالی منطقه خصوصا جوانان برنامه‌ریزی کرده و تدارک دیده است.

وی با اشاره به همزمانی جشن انقلاب با اربعین شهادت سردار قاسم سلیمانی گفت: البته باید اشاره داشت که چهل و یکمین جشن پیروزی انقلاب با اربعین شهادت سردار رشید اسلام، حاج قاسم سلیمانی که به دست دشمنان کوردل و زبون به شهادت رسید، مقارن شده است؛ این تقارن مبارک، رنگ و بوی متفاوتی را به این ایام داده و به تاسی از روح پاک این شهید والامقام، برنامه‌های درنظر گرفته شده در سطح سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و منطقه 6 با عنوان «# من_سلیمانی_ام» نامگذاری شده است.

این مدیر فرهنگی هنری در تشریح برنامه‌های فرهنگسرای سرو گفت: بیش از 10 برنامه فرهنگی هنری متنوع با جامعه مخاطب گوناگون برای گرامیداشت ایام دهه فجر درنظر گرفته شده است. در چینش این برنامه‌ها سعی شده است تا برای اقشار مختلف مردم اعم از دانش‌آموزان، دانشجویان، خانواده‌های محترم شهدا، بانوان و عامه مردم برنامه‌ریزی دقیقی صورت گیرد. ویژه برنامه «مهرآیین شهدای انقلاب اسلامی» یکی از برنامه‌هایی است که به پاس تجلیل از خانواده‌های محترم شهدای انقلاب درنظر گرفته شده است؛ در این برنامه که از 12 الی 22 بهمن ماه در سطح منطقه 6 اجرا خواهد شد، از خانواده‌های شهدای بزرگوار انقلاب اسلامی تجلیل به عمل خواهد آمد.

وی از برگزاری ویژه برنامه‌های دانش‌آموزی در سطح مدارس منطقه 6 خبر داد و گفت: برای آشنایی نسل سوم و چهارم انقلاب با انقلاب اسلامی و اهداف والای آن ویژه برنامه «انقلاب- پلاک 41» در نظر گرفته شده است. این برنامه در سطح مدارس ابتدایی منطقه 6 جهت آموزش مفاهیم دینی، انقلابی با استفاده از شیوه‌های غیرمستقیم همچون قصه خوانی، شعر و سرود و اجرای مسابقه توسط مبلغین حوزه و دانشگاه برگزار می‌شود. با توجه به هماهنگی‌های صورت گرفته با مدارس، آموزش و پرورش منطقه 6، این ویژه برنامه در حداقل 4 مدرسه منطقه برپا خواهد شد. طرح «باشگاه نوجوان پلاس» یکی دیگر از برنامه‌هایی است که ویژه نسل جوان و دانش‌آموزان در نظر گرفته شده است؛ نوجوان پلاس مدل ابتکاری دانش‌آموزی درحوزه نوجوان است که توسط کارشناسان فرهنگی هنری تهیه، گردآوری و تدوین شده است. در این برنامه جذاب که به صورت کارگاهی برگزار می کند از ترکیب بازی و خلاقیت استفاده شده و در آن به تبیین و آشنایی نوجوانان به بیانیه گام دوم انقلاب پرداخته شده و دانش آموزان با مسئولیت خود به عنوان یک نوجوان در تمدن اسلامی با شکل گیری روح مسئولیت پذیر آشنا می شوند.  

وی اضافه کرد: «مدرسه انقلاب» ویژه برنامه دیگری است که برای دانش‌آموزان عزیز درنظر گرفته شده است؛ در این برنامه 120 نمایشگاه دانش آموزی با موضوعات مختلف متناسب با دهه فجر پیروزی انقلاب اسلامی، ویژه دوره دوم متوسطه در سطح شهر تهران برپا خواهد شد. این طرح با مشارکت اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزی شهر تهران بوده و در سطح مدارس منطقه 6 نیز برگزار خواهد شد.

او در مورد برگزاری جشن‌های پیروزی انقلاب در سطح منطقه 6 گفت: به مناسبت گرامیداشت دهه فجر و بزرگداشت شهید سردار سلیمانی، «جشن انقلاب» از سوی در دبیرستان انرژی اتمی ویژه دانش‌آموزان منطقه 6 در فرهنگسرای سرو برگزار می‌شود. این مراسم با رویکرد و محوریت بزرگداشت مقام شهید سردار قاسم سلیمانی برگزار خواهد شد.

امین‌زاده به ویژه برنامه‌هایی متناسب با خانواده‌ها اشاره کرد و گفت: « تور گردشگري خط حضرت امام خميني(ره)» یکی از برنامه‌های تفریحی دهه فجر است که با جامعه هدف خانواده‌ها، با هدف ارتقای سطح شناخت مردم از تاریخ معاصر ایران و انقلاب اسلامی درنظر گرفته شده است. این ویژه برنامه، تور تهرانگردی یک روزه ویژه چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی است که به منظور شناخت شخصیت، آموزه‌ها و اندیشه امام در بازدید از اماکن فرهنگی و تاثیرگذار در نهضت امام خمینی(ره) برپا می‌شود. خانواده‌ها می‌توانند با ثبت‌نام در این تور گردشگری یک روزه، اوقات خوشی را در دهه فجر پیروزی انقلاب اسلامی پشت سر بگذارند. علاوه بر این، ویژه برنامه «فرهنگسرای ایران ما، انقلاب ما» برای روز راهپیمایی 22 بهمن در نظر گرفته شده است؛ خانواده‌هایی که در روز راهیپمایی بزرگ 22 بهمن به خیابان انقلاب می‌آیند می‌توانند از خدمات سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و فرهنگسرای سرو که شامل بخش استیج، غرفه‌های فرهنگی هنری، تولید و توزیع محصول، ویژه برنامه‌های هنری و تجسمی، برنامه تخصصی حوزه کودک و غیره می‌باشد استفاده نمایند.

مدیر فرهنگسرای سرو به برنامه‌های فرهنگی هنری این مرکز در ایام دهه فجر اشاره کرد و گفت: همزمان با دهه فجر، برنامه‌های فرهنگی نظیر نمایشگاه کتاب، نمایشگاه عکس‌های انقلاب و شنیدنی‌های انقلاب برگزار می‌شود. «در امتداد بیداری»، نمایشکاه کتاب تحت عنوان پویش بزرگ کتابخوانی است که با همکاری انتشارات انقلاب اسلامی برگزار می‌شود. این نمایشگاه کتاب با موضوع انقلاب اسلامی ایران و دستاوردهای آن است که در کتابخانه فرهنگسرای سرو از 12 الی 22 بهمن از ساعت 9 صبح الی 18 برپا می‌شود. هم‌چنین «شنیدنی‌های انقلاب»، تولید نمایش رادیویی و پادکست‌های محتوایی و صوتی با موضوع دهه فجر است. در کنار این برنامه، نمایشگاه عکس‌های انقلاب نیز در دهه فجر برگزار می‌شود.