کد خبر: 41170
تاریخ انتشار: یکشنبه, 20 بهمن 1398 - 10:33

داخلی

»

کتابخانه‌های عمومی

افتتاح اولین کتابخانه روستایی شهرستان دماوند

منبع : پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور
اولین کتابخانه روستایی دماوند با حضور مدیر کل امور عمرانی نهادکتابخانه های کشور و فرماندار شهرستان در روستای سربندان افتتاح شد.
افتتاح اولین کتابخانه روستایی شهرستان دماوند

به گزارش لیزنا، کتابخانه عمومی سربندان با حضور مهندس هادی امیری؛ مدیر کل امور عمرانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، مجید صفری؛ فرماندار دماوند، مهدیان پور؛ سرپرست معاونت اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران، غلامرضا عبداله بیگی؛ رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دماوند، مجاوری؛ رئیس شورای بخش مرکزی، محمود بشیری؛ دهیار سربندان، اعضای شورای اسلامی روستا  و اعضای هیات امنای مسجد جامع سربندان شنبه ۱۹ بهمن ماه افتتاح شد.

مجید صفری فرماندار دماوند سخنان خود را با تشکر و قدردانی از مسئولان نهاد کتابخانه های عمومی آغاز کرد و گفت: ساخت کتابخانه و گام برداشتن در راستای آگاهی بخشی جامعه امری مقدس است و هر چه در جامعه کتاب خوانی بیشتر ترویج شود آن جامعه آگاه تر خواهد بود.

وی افزود: روستاهای زیادی همچون سربندان در شهرستان دماوند وجود دارند که دارای مکان های بلااستفاده است که با تبدیل آن مکان ها به کتابخانه می توانیم شاهد ایجاد شرایط فرهنگی خوب در استان باشیم.

فرماندار شهرستان دماوند، دوم اسفند ۱۳۹۸ را روزی مهم عنوان کرد و گفت: رسالت اصلی ما این است که مردم را امیدورام کنیم و اگر کم و کاستی است با تمام تلاش آنها را رفع کنیم، باید با حضور پرشور خود یک اتفاق خوب رقم بزنیم.

در ادامه هادی امیری مدیر کل امور عمرانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور به ارائه گزارشی از وضعیت کتابخانه های عمومی شهرستان پرداخت و گفت: شهرستان دماوند با جمعیتی بالغ بر ۱۲۵ هزار و ۴۸۰ نفر دارای دو بخش رودهن و مرکزی است، در حال حاضر ۳ باب کتابخانه شهری نهادی و یک دستگاه کتابخانه سیار و ۲ باب کتابخانه مشارکتی در حال ارائه خدمات به مردم منطقه می باشد.

وی تعداد کل منابع موجود در کتابخانه های استان را ۶۳ هزار و ۲۰۰ نسخه کتاب عنوان کرد و گفت: در حال حاضر تعداد اعضای فعال این کتابخانه ها ۳ هزار و ۲۰ نفر  و تعداد کتاب‌های امانت داده شده در ماه گذشته ۵ هزار و ۲۰۰ نسخه کتاب بوده است.

امیری افزود: این کتابخانه با ۲۰۰ متر زیر بنا؛ ۱۲ هزار جلد کتاب ظرفیت دارد که ۹۵۰۰ نسخه در مخزن اصلی، ۹۰۰ نسخه در مرجع و ۲ هزار نسخه در بخش کودک گذاشته می‌شود.

مدیر کل امور عمرانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور بیان داشت: این کتابخانه اولین کتابخانه روستایی شهرستان دماوند است و طبق استانداردها روستاهای بالای ۲ هزار و ۵۰۰ نفر جمعیت در صورت امکان و با شرایط واگذاری مکان مناسب؛ نهاد کتابخانه ها آمادگی تبدیل آن فضا به کتابخانه را دارد، در روستاهای زیر ۲۵۰۰ نفر نیز کتابخانه سیار به ارائه خدمت می پردازند.

امیری ضمن تشکر از تمام همکاران و کتابداران عزیز و اهالی این روستا گفت:امیدواریم با کمک مسئولین استانی و شهرستان این اتفاقات خوب به دلیل پایگاه اجتماعی و فرهنگی بودن کتابخانه ها بیشتر در سطح شهرستان‌های استان تهران بیافتد تا سهم بیشتری در ارتقا فرهنگ منطقه و ترویج کتابخوانی داشته باشیم.

سپس حسین محمدی، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان از زحمات دهیار و اعضای هیات امنای مسجد جامع سربندان جهت اهدای فضا کتابخانه تشکر کرد و گفت: فضای این کتابخانه توسط هیات امنای مسجد به اداره کتابخانه های عمومی دماوند اهدا شد و توسط اداره کل کتابخانه ای عمومی استان تجهیز و آماده ارائه به عموم علاقمندان کتاب و کتابخوانی شده است.

 وی افتتاح کتابخانه در مناطق روستایی را گامی جهت توسعه عدالت اجتماعی در جامعه عنوان کرد و گفت: روستای سربندان اولین روستای شهرستان دماوند است که اهالی آن از این پس طعم شیرین دانایی را خواهند چشید، این کتابخانه به همت اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران با داشتن بخش های مختلف از جمله مخزن اصلی، سالن مطالعه، بخش نشریات از امروز آماده ارائه خدمات به شهروندان شده است.