کد خبر: 41250
تاریخ انتشار: سه شنبه, 29 بهمن 1398 - 05:13

داخلی

»

کتابخانه‌های عمومی

اهدای کتب ادعیۀ 200 ساله به گنجینۀ رضوی

منبع : گنجینۀ رضوی
یک نسخۀ خطی نفیس با موضوع منتخب سور و ادعیه که قدمت آن حدوداً به 200 سال قبل برمی‌گردد، به کتابخانۀ مرکزی آستان قدس رضوی اهدا شد.
اهدای کتب ادعیۀ 200 ساله به گنجینۀ رضوی

به گزارش لیزنا، در این نسخۀ خطی کهن که به نظر می‌رسد در اوایل قرن سیزدهم هجری قمری کتابت شده است، برخی سوره‌های قرآن همچون یاسین، پنج قل و... و ادعیۀ مختلفی همچون دعای کمیل، دعای قدح، تعقیبات نماز، ادعیۀ آمرزش گناهان، شرح نماز میت و مانند آن به خط نسخ مُعرَب کتابت شده و برخی توضیحات آن به خط نستعلیق بر کاغذ فرنگی به رنگ نخودی روشن در قطع 14 در 10 سانتی‌متر کتابت شده است.

از دیگر مطالب این دست‌نوشتۀ خطی می‌توان دعا برای صحت بیمار، دعای دفع آفات و بلیات، دعای مهر و محبت، دعا برای محفوظ‌ماندن از شر شیاطین جن و انس، بازوبند و تعویذات، روایت از ائمۀ اطهار علیهم‌السلام، دعای سلامتی در سفر، دعا در بیابان جهت ایمن‌شدن، دعای دفع بستگی، امراض و تعویذ کودکان و... را نام برد.

بخش‌هایی از کتاب نیز به ادعیه جهت رفع درد قسمت‌های مختلف بدن همچون دعای درد مفاصل، دعا برای روشنایی چشم، درد بینی، ساق، ران، بطن و معده، تب و لرز، دفع لرزیدن در خواب، قولنج، درد پشت، صرع و جنون و مانند آن پرداخته است.

این نسخۀ خطی پس از طی مراحلی همچون ثبت در فهرست کتب خطی کتابخانۀ مرکزی آستان قدس رضوی، مرمّت قسمت‌های آسیب‌دیده، و واردشدن در نرم‌افزار سیمرغ، به صورت کامل و دقیق اسکن و تصویربرداری شده و نسخۀ دیجیتال از آن تهیه می‌شود و در اختیار پژوهشگران و عموم علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.

گفتنی است که کتابخانۀ مرکزی آستان قدس رضوی به واسطۀ وابستگی به آستان قدسی حضرت رضا(ع) و قداست فرهنگی، روزانه پذیرای بسیاری از مصاحف شریف و کتب خطی و دست‌نوشته‌های کهن است که به دست ارادتمندان به این بارگاه قدسی به این کتابخانه اهدا می‌شود.