کد خبر: 41026
تاریخ انتشار: یکشنبه, 22 دی 1398 - 17:07

داخلی

»

کتابخانه‌های عمومی

قدیمی‌ترین اسناد پرستاریِ کشور در حرم مطهر رضوی رونمایی شد

منبع : کتابخانه‌ آستان قدس رضوی
سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی در چهلمین سه‌شنبۀ فرهنگیِ خود از قدیمی‌ترین و منحصربه‌فردترین اسناد پرستاری در کشور رونمایی کرد.
قدیمی‌ترین اسناد پرستاریِ کشور در حرم مطهر رضوی رونمایی شد

به گزارش لیزنا، سه‌شنبه‌های فرهنگیِ سازمان کتابخانه‌های آستان قدس رضوی درحالی به ایستگاه چهلم خود رسید که به مناسبت هم‌زمانی با میلاد حضرت زینب(س) و روز پرستار، از قدیمی‌ترین اسناد پرستاری دارالشفای آستان قدس رضوی در این مراسم رونمایی شد. این اسناد قدیمی‌ترین اسناد پرستاری در کشور به شمار می‌رود که یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد آن کتابت با خط سیاق است.

اسنادی دیده‌نشده از تاریخچۀ پرستاری

سرپرست گروه اسناد سازمان یادشده در این مراسم اظهار داشت: در مرکز اسناد این سازمان بیش از ۲۰هزار برگ، سندِ دارالشفا از دورۀ صفویه تا پایان دورۀ پهلوی اول نگهداری میشود و این در حالی است که حدود ۹۰۰ سندِ آن مربوط به پرستاران است که بهعنوانِ بیماردار و خادمِ بیمار در بیمارخانه یا دارالشفا مشغول به کار بوده‎اند.

وی اعلام کرد: قدیمی‎ترین اسناد مربوط به شغلِ بیمارداری به سال ۱۰۱۱ هجری قمری بر‎می‎گردد که مربوط به پرداخت مواجب و حقوق قاسم بیماردار است و در این مراسم از آن رونمایی شد.

سالم حسین‌زاده با بیان اینکه از میان اسناد پرستاران دارالشفای آستان قدس تعدادی از نفیس‌ترین و منحصربه‌فردترینِ آنها از نظر قدمت و کتابت با خط سیاق از دوره‌های صفویه، افشاریه و قاجاریه رونمایی شد، اظهار داشت: بر مبنای این اسناد، تعداد پرسنل دارالشفا از ۵ نفر در سال ۱۰۱۱ هجری قمری دوارن شاه عباس اول صفوی، به ۳۸ نفر در سال ۱۳۳۴ قمری دوران احمدشاه قاجار رسیده است.

اعلام آمادگی دانشکدۀ پرستاری مشهد برای همکاری با مرکز اسناد آستان قدس

همچنین عباس حیدری، استادتمام و رئیس دانشکدۀ پرستاری و مامایی مشهد، دیگر سخنران این نشست بود. وی اسناد رونمایی‌شده را تنها اسناد مدون پرستاری در کشور با قدمت بیش از ۴۰۰ سال دانست.

حیدری در ادامه، با بیان تاریخچۀ شکل‌گیری دانشکدۀ پرستاری، تصریح کرد: دانشگاه علوم پزشکی مشهد همواره رابطۀ تنگاتنگی با مجموعۀ آستان قدس داشته است و بیمارستان امام‌رضا(ع) نیز که یکی از مراکز اصلی ارائۀ خدمات سلامت در حوزۀ پزشکی از پیش از انقلاب به شمار می‌رود، متعلق به آستان قدس رضوی است.

دبیر بورد منطقه‌ای پرستاری تصریح کرد: دانشکدۀ پرستاری و مامایی مشهد در حالی در مجموعۀ بیمارستان امام رضا(ع) واقع شده که امروز از نظر وسعت کاری و تنوع رشته‌ای جزء سه دانشکدۀ برتر در میان ۲۰۰ دانشکدۀ پرستاری و مامایی کشور قرار دارد.

وی با بیان اینکه ایران، به عنوان یکی از کشورهای پیشرو در حوزۀ پرستاری در دنیا مطرح است، گفت: اگر بتوانیم عشق و اخلاق را در کنار علم قرار دهیم، بر ارتقای کیفیت خدمت تأثیر مستقیم دارد. رئیس دانشکدۀ پرستاری و مامایی مشهد همچنین نسبت به همکاری پژوهشی این دانشگاه با مرکز اسناد آستان قدس رضوی اعلام آمادگی کرد.