کد خبر: 41357
تاریخ انتشار: پنج شنبه, 22 اسفند 1398 - 07:38

داخلی

»

کتابخانه‌های عمومی

رونمایی از نفایس نُسخ خطی نظامی گنجوی در فضای مجازی

منبع : گنجینه رضوی
چهل‌وهشتمین سه‌شنبه فرهنگی سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی برای دومین هفته پیاپی به دلیل پیشگیری از شیوع ویروس کرونا، به صورت مجازی برگزار شد.
رونمایی از نفایس نُسخ خطی نظامی گنجوی در فضای مجازی

به گزارش لیزنا، معاون موزه‌ها و ترویج میراث فرهنگی سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی از رونمایی و معرفی «نسخه‎های خطی مصور خمسه نظامی»، موجود در گنجینه رضوی به صورت مجازی و از طریق پورتال کتابخانه دیجیتال آستان قدس به آدرس digital.aqr.ir و همچنین درگاه اینترنتی موزه آستان قدس به آدرس museum.razavi.ir خبر داد.

مهدی قیصری‌نیک با بیان اینکه به دلیل شرایط موجود و پیشگیری از شیوع ویروس کرونا امکان برگزاری مراسم به صورت حضوری وجود ندارد، اعلام کرد: هم‌زمان با روز بزرگداشت نظامی گنجوی، شاعر پرآوازه قرن ششم، مجموعه‌ای از نسخه‌های دست‌نویس نفیس و کهن «خمسه نظامی»که در مرکز نسخ خطی آستان قدس نگهداری می‌شود، با عنوان چهل‌وهشتمین سه‌شنبه فرهنگی، هم‌زمان در پایگاه کتابخانه دیجیتال آستان قدس و درگاه اینترنتی موزه آستان قدس رونمایی و معرفی شد.

کارشناس نسخ خطی سازمان یادشده نیز در این خصوص اظهار داشت: تعداد 135 نسخه خطی از آثار نظامی گنجوی با عناوینِ خَمسه، کلیات، هفتْ پیکر، لیلی و مجنون، خسرو و شیرین و مخزنُ الاسرار در مرکز نُسخ خطی کتابخانه مرکزی آستان قدس نگهداری می‌شود.

سیدرضا صداقت‌حسینی به برخی آثار رونمایی شده در فضای مجازی اشاره کرد و گفت: نسخه خطی «خمسة نظامی» به شماره 16302 یکی از آثار مصوّر و نفیس گنجینه رضوی است که به خط نستعلیق 21 سطری چهار ستونه در قرن 9 هجری بر روی کاغذ نخودی کتابت شده است. این نسخه دارای 9 مجلس تصویر و 281 برگ در قطع وزیری کوچک است.

وی تصریح کرد: «خمسة نظامی» به شماره 53439، متعلق به سال 980قمری و دارای 21 مجلس تصویر از علی بیک نقاش که از سوی مقام معظم رهبری (مدظله‎العالی) در سال 1395 به آستان مقدس رضوی وقف شده است یکی دیگر از نفایس رونمایی شده است.

گفتنی است سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی به عنوان غنی‌ترین مرکز کتابخانه‌ای، موزه‌ای و گنجینه اسناد در منطقه و جهان اسلام، بیش از 13 میلیون و 500 هزار برگ سند تاریخی، بیش از 2 میلیون نسخه نشریات ادواری، هزاران اثر موزه‎ای، 65 هزار کتاب چاپ سنگی و 106 هزار نسخه خطی را در خود جا داده است.