کد خبر: 41053
تاریخ انتشار: چهارشنبه, 02 بهمن 1398 - 05:43

داخلی

»

کتابخانه‌های عمومی

در مرکز اسناد آستان قدس رضوی انجام شد؛

رونمایی از قدیمی‌ترین مجموعه اسناد پزشکی ایران

منبع : گنجینۀ رضوی
 رضا فریدحسینی فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی در مراسم رونمایی از قدیمی‌ترین اسناد پزشکی کشور موجود در مرکز اسناد آستان قدس رضوی، کتابخانۀ آستان قدس رضوی را غنی‌ترین کتابخانه از نظر اسناد پزشکی در دنیا دانست.
رونمایی از قدیمی‌ترین مجموعه اسناد پزشکی ایران

به گزارش لیزنا، صبح امروز در مراسم رونمایی از قدیمی‌ترین مجموعه اسناد پزشکی ایران که به مناسبت چهاردهمین سالروز تأسیس بیمارستان فوق تخصصی رضوی و در چهل‌ودومین برنامه از سه‌شنبه‌های فرهنگی آستان قدس رضوی برگزار شد، رضا فریدحسینی فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی، کتابخانۀ آستان قدس رضوی را صاحب ذخایری بی‌نظیر از نسخ خطی در حوزۀ پزشکی دانست و اظهار داشت: بسیاری از ذخایر این کتابخانه هنوز ناشناخته است.

 وی با اشاره به تحقیقات خود در کتابخانۀ کنگرۀ آمریکا در واشنگتن دی‌سی به عنوان بزرگترین کتابخانۀ جهان و کتابخانۀ نیویورک با وجود چندین هزار نسخۀ تاریخ پزشکی تصریح کرد: ذخایری که در کتابخانۀ آستان قدس رضوی وجود دارد بی‌نظیر است و من در هیچ جای دنیا نمونه‌اش را ندیدم.

دانشمند برگزیدۀ سال ۹۷، تأکید کرد: من غنی ترین و بهترین اسناد پزشکی را در آستان قدس رضوی دیده‌ام و نمونۀ آن نسخه‌ای خطی از زکریای رازی است.

وی اظهار داشت: پیش از این در کتاب‌ها مطرح می‌شد که یک فرد انگلیسی نخستین‌بار در ارتباط با آلرژی‌های بینی، تب یونجه را مطرح کرده است، حال آنکه ما از طریق نسخه‌ای خطی از زکریای رازی موجود در آستان قدس که مقاله‌ای به نام «شمیه» دارد، ثابت کردیم که رازی هزار سال پیش از آن انگلیسی، بوییدن گل و آلرژی بینی را مطرح کرده است و من تصویر این مقاله را از نسخۀ خطی آستان قدس در کتاب خود به چاپ رسانده‌ام.

همچنین محسن محور، مدیرعامل و عضو هیئت مدیرۀ بیمارستان فوق تخصصی رضوی که این بیمارستان با مدیریت وی ساخته شده و به تازگی به مدیریت بیمارستان رضوی بازگشته است، در این مراسم با بیان اینکه ما برای ساخت این بیمارستان از جانمان مایه گذاشتیم، اظهار داشت: تولیت فقید آستان قدس رضوی در دیداری که با وی داشتم، تأکید کرده بود که من می‌خواهم بهترین امکانات در این بیمارستان جمع شود و من نیز با تیمی از اهالی مشهد این کار را آغاز کردیم و ادامه دادیم که پاکدستان، توانمندان و مخلصان به امام‌رضا(ع) هستند.

 وی از نیاز به پوست‌اندازی و بازیابی این بیمارستان پس از ۱۴ سال در تجهیزات و نیروی انسانی سخن گفت و اظهار داشت: این بیمارستان باید در منطقه سلامت‌محور باشد و دوباره خود را بازیابد.