کد خبر: 41545
تاریخ انتشار: سه شنبه, 09 ارديبهشت 1399 - 10:01

داخلی

»

کتابخانه‌های عمومی

ادامه فعالیت های کتابخوانی و کتابخانه ها در فضای مجازی

منبع : روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌غربی
خدیجه معصومی: با وجود تعطیلی کتابخانه های عمومی فعالیت های کتابخوانی و کتابخانه ها تعطیل نشده است و در حال حاضر ما برنامه هایمان را از طریق فضای مجازی دنبال می کنیم.
ادامه فعالیت های کتابخوانی و کتابخانه ها در فضای مجازی

به گزارش لیزنا، خدیجه معصومی، مدیر کل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌غربی ضمن تشریح اقدامات کتابخانه‌های عمومی در روزهای تعطیلی اجباری گفت: با توجه به شرایطی که به دلیل بروز و شیوع کرونا در کشور رخ داد، مراکز فرهنگی از جمله کتابخانه های عمومی که نیازمند تجمع بودند، از اوایل اسفندماه سال گذشته به دستور ستاد ملی کرونا تعطیل شد. چرا که کتابخانه های عمومی هم مرکز تجمع هستند و هم مبادله کتاب می تواند در انتقال این ویروس موثر باشد.

وی افزود: با وجود تعطیلی کتابخانه های عمومی، فعالیت های کتابخوانی و کتابخانه ها تعطیل نشده است و با هدف انعکاس فعالیت کتابداران، کم‌کردن فاصله بین کتابخانه‌ها و اعضا در روزهای تعطیلی و ترویج کتابخوانی، شبکه مجازی کتابخوانان در پیام‌رسان داخلی "بله" راه‌اندازی شده است و علاقه‌مندان به کتابخوانی برای عضویت در این کانال می‌توانند به لینک https://ble.ir/vnmplib مراجعه کنند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌غربی با تشریح برنامه های برگزار شده توسط کتابخانه‌های عمومی و تعامل با اعضا در فضای مجازی تصریح کرد: در حال حاضر ما برنامه هایمان را از طریق فضای مجازی دنبال می کنیم؛ از جمله دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی که هر ساله با فعالیت نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و با همکاری بنیاد فرهنگی هنری بین المللی امام رضا علیه‌السلام و معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در راستای اشاعه و ترویج فرهنگ منور رضوی، گسترش فرهنگ کتاب‌خوانی و مطالعه کتاب‌های مرتبط با سیره‌ پاک ائمه‌ معصومین علیهم‌ السلام، به‌ویژه حضرت امام رضا علیه‌السلام برگزار می شود. این جشنواره بزرگترین مسابقه کتابخوانی کشور از نظر میزان مشارکت کننده است که سال گذشته نزدیک به 14000 نفر از استان آذربایجان‌غربی در آن شرکت کردند.

معصومی تاکید کرد: دهمین دوره این جشنواره در حال برگزاری است و نسخه های الکترونیکی کتاب های این مسابقه را در فضای مجازی بارگذاری شده و این مسابقه در حال برگزاری است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌غربی اظهار کرد: دهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی، مسابقه «دور دنیا در 14 روز» ، معرفی کتاب توسط کتابداران، مسابقه نقاشی «کرونا را شکست می دهیم» ویژه کودکان، پویش «هر کتابدار یک کتابخوان» و مشارکت در پویش ملی «هر خانه یک کتابخانه» از جمله فعالیتهای کتابخانه‌های عمومی در فضای مجازی برای ایام تعطیلی بود.

معصومی در پایان بیان داشت: پیگیری ها برای فراهم کردن شرایط بازگشایی کتابخانه ها با در نظر گرفتن توصیه های بهداشتی در حال انجام است و بلافاصله ‍پس از فراهم شدن شرایط لازم، کتابخانه ها برای ارائه خدمات حضوری، مطابق قوانین و مقررات آغاز به کار خواهند کرد.