کد خبر: 41058
تاریخ انتشار: شنبه, 05 بهمن 1398 - 04:12

داخلی

»

کتابخانه‌های عمومی

نمایشگاه آثار استاد طلاییان افتتاح شد

منبع : گنجینۀ رضوی
مراسم افتتاح نمایشگاه آثار قرآنی نقاشی خط و تذهیب استاد طلائیان ، با حضور خالق آثار در موزۀ آستان قدس رضوی برگزار شد.
نمایشگاه آثار استاد طلاییان افتتاح شد

به گزارش لیزنا، رئیس ادارۀ ترویج و توسعۀ ارتباطات فرهنگی سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی از رونمایی نمایشگاه آثار نقاشی خط و تذهیب استاد طلاییان خبر داد.

محمدجواد قوی تصریح کرد: این نمایشگاه با عنوان «سیمای نور» شامل آثاری از استاد هاشم طلاییان، هنرمند 34 سالۀ بجستانی است که به مناسبت ایام شهادت فاطمۀ زهرا(س) با موضوع آثار قرآنی در موزۀ مرکزی آستان قدس رضوی واقع در صحن کوثر حرم مطهر رضوی برپا شده است.

ریاست سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی در مراسم افتتاحیۀ این نمایشگاه تصریح کرد: محبت به اهل بیت علیهم‌السلام حدومرز ندارد و هنرمند در هر عرصه‌ای و به هر وسیله‌ای که در دست دارد، با اهل بیت علیهم‌السلام عشق‌بازی می‌کند تا محبت خود را به ایشان نشان دهد.

حجت الإسلام والمسلمین سیدجلال حسینی همۀ هنرها را اسلامی خواند وگفت: علم اگر علم باشد و هنر اگر هنر باشد، اسلامی است و نمی‌شود خدا را در آن ندید؛ چرا که بر محور عشق به کمال مطلق است و هنرمندان هرکدام به طریقی قافلۀ بشر را در کمال‌طلبی و حقیقت‌جویی به سمت جلو هدایت می‌کنند.

وی بزرگ‌ترین افتخار استاد طلاییان را مجاورت با بارگاه مطهر رضوی دانست و افزود: از مهم‌ترین افتخارات این هنرمند جوان این است که مجاور امام رضا(ع) هستند و در جوار ایشان هنر آموختند و باید به ایشان برای هنر و استعدادی که دارند و توفیق خلق آثار اسلامی و این‌که آثارشان در بارگاه رضوی راه یافته و پذیرفته شده است تبریک گفت.

در ادامه این هنرمند جوان ادامه داد: اصل هنر آن است که هنرمند چیزی را خلق کند که در عالم هستی نیست و آن را برای دیگران بیان کند.

 وی اضافه کرد: چندسال قبل به توصیۀ استاد فرشچیان آثارم را به خانۀ فرشتگان مشهد اهدا کردم تا با مزایدۀ آن‌ها کمکی در حد توان به حل مشکلات مالی این انجمن کرده باشم، اما مسئولین این مرکز که متوجه این موضوع شدند، در نهایت لطف آثارم را به حرم رضوی اهدا کردند.

در پایان، هاشم طلاییان پذیرش آثارش در موزۀ رضوی را توفیقی از جانب خداوند و عنایت امام رضا(ع) دانست و افزود: تقریباً دو سال قبل در حرم مطهر امام رضا(ع) آرزو کردم که کاش می‌شد من هم بتوانم آثارم را طی مراسمی به موزۀ امام رضا(ع) پیشکش کنم و حالا باورش برایم سخت است که این خواسته‌ام از امام که آن زمان رسیدن به آن در نظرم محال بود، اجابت شده است.

گفتنی است که آثار این هنرمند جوان در حال حاضر درنگارخانه موزۀ مرکزی آستان قدس رضوی در معرض دید هنردوستان قرار گرفته است.