کد خبر: 41842
تاریخ انتشار: یکشنبه, 25 خرداد 1399 - 09:41

داخلی

»

کتابخانه‌های عمومی

برگزاری دورۀ آموزش الکترونیکی «سواد رسانه‌ای(۱)»

منبع : پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور
معاونت برنامه‌ریزی، پژوهش و فناوری اطلاعات نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور دورۀ آموزش الکترونیکی «سواد رسانه‌ای (۱): مبانی» ویژه کارشناسان ستادهای استانی و مرکزی نهاد و رؤسای شهرستان‌ها را از ۲۱ خرداد ماه به صورت الکترونیک برگزار می‌کند.
برگزاری دورۀ آموزش الکترونیکی «سواد رسانه‌ای(۱)»

به گزارش لیزنا، دورۀ آموزش الکترونیکی «سواد رسانه‌ای(۱) : مبانی» با هدف آشنایی رؤسای شهرستان‌ها و همچنین رؤسا و کارشناسان مسئول و کارشناسان ادارات ستادی در استان‌ها و ستاد مرکزی نهاد، به‌ویژه ادارات فرهنگی و روابط‌عمومی، با ارائۀ مباحث پایه و مبانی اطلاعات رسانه‌ای، از خرداد ماه سال جاری به صورت الکترونیکی و در قالب فایل تصویری و صوتی، از طریق سامانۀ آموزش نهاد به نشانی https://amoozesh.iranpl.ir برگزار خواهد شد.

این دورۀ آموزشی که با تدریس وحیده شاه‌حسینی (کارشناس‌ارشد ارتباطات، دانشجوی دکتری فلسفه تعلیم و تربیت دانشگاه علامه) و فاطمه نوری‌راد (دانشجوی دکتری ارتباطات دانشگاه علامه) برگزار می‌شود، به موجب رویکرد اخیر نهاد برای دستیابی به بهره‌وری مناسب و ارتقای اثربخشی دوره‌های آموزشی، با ظرفیت محدود (حداکثر ۳۰۰ نفر) پذیرای علاقه‌مندان فراگیری (به ترتیب اولویت‌ در ثبت‌نام) خواهد بود. طبعاً همۀ دوره‌ها و کلاس‌های با ظرفیت محدود، تا آنجا تکرار و تداوم می‌یابد که پذیرا و پاسخگوی یکایک مخاطبان و داوطلبان فراگیری باشد.

لازم به ذکر است که جلسات این دوره آموزشی، به مدت ۲۰ هفته متوالی، هر چهارشنبه برگزار خواهد شد.

ثبت نام‌شدگان نهایی برای حضور در کلاس‌های آموزشی این دوره می‌توانند با ورود به «سامانۀ آموزش یادگیری الکترونیکی»، مطالعۀ دقیق راهنماهای منتشرشده در کلاس، بهره‌مندی از محتوای ارائه‌شده در قالب فیلم (پاورپوینت آموزشی همراه با صوت) و همچنین انجام و ارسال به‌موقع تمرین‌های کلاسی (که هر دو هفته یک‌بار در قالب تمرین عملی ارائه خواهد شد)، در آزمون نهایی آن شرکت کنند. و دوره را با موفقیت به پایان برسانند.

از آنجا ‌که زمان ورود به سامانه و مدت زمان مطالعه هر فراگیر قابل محاسبه و رصد است، ورود هریک از همکاران با کاربری خود الزامی است و حضور به‌موقع در کلاس‌ها از زمان شروع کلاس تا کلاس بعدی به مدت یک‌هفته و مشارکت فعال در کلاس و تمرین عملی، در تداوم دوره برای فراگیر و ارزیابی نهایی ایشان مؤثر و تعیین‌کننده خواهد بود.

همچنین، برای همکارانی که دورۀ آموزشی «ارتقای سواد رسانه‌ای خانواده‌ها (مجازیار)» را گذرانده‌اند، به‌موجب اشتراک عنوان دوره و لحاظ شدن امتیاز آموزشی آن در پرونده ایشان، امکان شرکت در این دوره و درج مجدد ساعت آموزشی فراهم نخواهد بود. نیز برای همکارانی که پیش‌تر دوره‌های مشابهی با عناوین «مبانی، ‌ مفاهیم و روش‌های سواد رسانه‌ای» و «استفاده اخلاقی از محتوای رسانه‌ای» را با درج امتیاز متناظر ساعات متفاوت گذرانده‌اند و اینک هم تمایل به شرکت در این دوره و گذراندن آن دارند، هرچند شرکت در این دوره مجاز است اما گواهینامۀ آموزشی ایشان با محاسبۀ تفاوت ساعت آموزشی دوره گذرانده ‌شده از سقف آموزشیِ تعیین‌شده (۳۲) صادر خواهد شد. این گروه از همکاران، به‌ازای سابقۀ پیشین از انجام تمرین‌های کلاسی معاف خواهند بود.

برخی از عناوین سرفصل‌های مبنایی در این دوره عبارت است از: «رسانه چیست؟»، «چرا مهم است در عصر حاضر رسانه‌ها را بشناسیم؟»، «رسانه‌ها با مغز ما چه می‌کنند؟»، «بازنمایی رسانه‌ای چیست و فهم آن چه اهمیتی دارد؟»، «چگونه در عصر پراکندگی، متمرکز فکر کنیم؟»، «چگونه از وابستگی خود به رسانه‌های مجازی بکاهیم؟»، «محتوای رسانه‌ای (تبلیغات)»، «محتوای رسانه‌ای (سرگرمی)»، «محتوای رسانه‌ای (شبکه‌های اجتماعی)»، «سلبریتی‌ها»، «مادران و پدران اینستاگرامی»، «اطلاعاتی که در فضای مجازی از خود به جای می‌گذاریم، چه چیزهایی درباره ما می‌گویند؟» و «وب‌سایت‌ها قادر به جمع‌آوری چه اطلاعاتی هستند؟».

همچنین «چطور فیک‌نیوزها را بشناسیم؟»، «حریم خصوصی»، «مالکیت معنوی»، «محتوای رسانه‌ای (فیلم)»، «کودک و نوجوان مخاطب خاص رسانه»، «چگونه با کودکان فیلم ببینیم و دربارۀ آن صحبت کنیم؟»، «چگونه با نوجوانان فیلم ببینیم و دربارۀ آن صحبت کنیم؟»، «صنایع رسانه‌ای، اقتصاد رسانه‌ها، مالکیت رسانه‌ها» و «آیا دنیای آینده از آن ماست یا از آن ربات‌ها؟» از دیگر سرفصل‌های کاربردی این دوره است.