کد خبر: 41086
تاریخ انتشار: سه شنبه, 08 بهمن 1398 - 02:02

داخلی

»

کتابخانه‌های عمومی

به میزبانی کتابخانه مرکزی شهرستان قدس؛

کتاب"بازی ادامه دارد" نقد و بررسی شد

منبع : روابط عمومی اداره کتابخانه های عمومی شهرستان قدس
نشست نقد و بررسی کتاب “بازی ادامه دارد” در کتابخانه مرکزی شهرستان قدس برگزار شد.
کتاب"بازی ادامه دارد" نقد و بررسی شد

به گزارش لیزنا، نشست نقد و بررسی کتاب “بازی ادامه دارد” با حضور حسن احمدی، نویسنده اثر و محمد کاظم اخوان، منتقد اثروجمعی ازاعضای کتابخانه های عمومی وعلاقمندان در کتابخانه مرکزی شهرستان قدس برگزار شد.

محمد کاظم اخوان، منتقد اثر با اشاره به اهمیت کتاب و کتاب خوانی گفت: کتاب خواندن موجب وسعت یافتن تفکر و دانش می شود. زمانی که کتاب می خوانیم به نحوه خواندن و جنبه هایی که در کتاب مورد نظر بوده، توجه داشته باشیم.

احمدی در پاسخ به علت انتخاب طرح جلد کتاب بیان داشت: در صفحه آرایی و انتخاب جلد کتاب نویسنده نقشی ندارد ولی الهام گرفته از شخصیت دختر ژولیده در داستان است.

فاطمه سجادیان، یکی از علاقه مندان به کتاب در نقد این کتاب گفت: حدود ۳۰ صفحه از ابتدای کتاب برای بنده واضح نبود و پس از این صفحات دیالوگ ها واضح تر شد.

خواننده دیگر کتاب بیان داشت: بیان جزئیات در کتاب خیلی خوب بود و موجب جذابیت داستان شد. پیچیدگی هایی که در داستان وجود داشت موجب هیجانی شدن ادامه داستان می شد و با انگیزه بیشتری کتاب را می خواندیم.

مریم قهرمانی در ارتباط با تصویر جلد کتاب گفت: به نظرم تصویر روی جلد متناسب محتوای کتاب نیست و پیچیدگی های در داستان دیده می شود.

خواجه وند در پاسخ به این نظر افزود: سایه روی کتاب را می توان به سایه شیطان ارتباط داد که همیشه در زندگی حضور دارد و به انجام کارهای بد تشویق می کند و مادر بزرگ نیز شخصیت خوب داستان است. محتوای کتاب باعث می شود که بچه ها در دنیای واقعی با مادر بزرگ ها بیشتر انس بگیرند و مسیر آینده خود را بهتر انتخاب کنند.

یکی دیگر از خوانندگان نکته سنج گفت: نام خدا در بسیاری از قسمت های کتاب آمده بود و نوشته شده بود که بایاد خدا می توانیم به موفقیت ها دست یابیم که از مزیت های این داستان است.

یکی دیگر از نوجوانان و علاقه مندان کتاب افزود: شخصیت های داستان را می توانستیم در زندگی لمس کنیم.

نویسنده در پاسخ به اینکه چرا این کتاب را نوشته بیان داشت: به نوشتن این سبک داستان ها علاقه مند هستم و دوست دارم داستان های تخیلی بنویسم. شخصیت مادر بزرگ برایم دوست داشتنی است و این شخصیت را حس می کنم و در بعضی بخش های کتاب خودم به عنوان مادر بزرگ هستم.

منتقد اثر”بازی ادامه دارد” یادآور شد: وقتی از تخیل و واقعیت ها صحبت می کنیم در واقع باید بدانیم که چه داستانی واقعی و چه داستانی تخیلی است. کسانی که کتاب خوان حرفه ای هستند نسبت به کتاب هایی که خوانده اند روشن تر درباره کتاب صحبت می کنند. این کتاب دارای زمینه واقعی است که در شخصیت مادربزرگ و دختر خوانده می توان دید. اما پس از آن وارد تخیلی شدن داستان می شویم.

اخوان ادامه داد: داستان نویسی مادر بزرگ دراین داستان باعث شده که جریان هایی در کتاب پیش آید که موجب جذابیت داستان شده و داستانک ها و ماجراهایی در دل داستان کتاب پیش می آید.

وی در ارتباط با استفاده از مقدمه در ابتدای کتاب بیان داشت: مقدمه گویی در کتاب موجب روشن شدن بیشتر کتاب می شود. مخاطب کتاب با شخصیت اصلی و یا با روایت راوی وارد قصه می شود. پس از ورود به داستان اتفاقات قصه را می بینیم. همه این ویژگی ها و تخیل ها به در هم آمیختگی ماجراها کمک کرده و جذابیتی در داستان ایجاد کرده است.

منتقد کتاب تاکید کرد: این نوع کتاب کمک می کند که با قصه بیشتر آشنا شوید و نگاه منتقدانه داشتن به کتاب خیلی مهم است و چالش و سوالاتی ایجاد می کند که باعث می شود به دنبال جواب بگردیم و آن را ارزیابی کنیم و این بر زندگی انسان تاثیر گذار است و باعث می شود که با کتاب همراه شویم و ذهن بازتری داشته باشیم.

منتقد اثر”بازی ادامه دارد” تصریح کرد: مفاهیم اخلاقی، دینی و اجتماعی در داستان جزئی از اهداف نویسنده کتاب است و ذهن خواننده را نسبت به محتوای کتاب باز می کند. وقتی خواننده نسبت به آنچه خوانده علاقه مند تر می شود، خیلی مهم است و کتاب خوانی ورزش فکری در مخاطب ایجاد می کند.

 

درباره کتاب

کتاب “بازی ادامه دارد” از سوی بخش کودک و نوجوان انتشارات امیرکبیر (کتاب‌های شکوفه) منتشر شده است. این کتاب، جلد دوم کتاب “بازی‌ها و لحظه‌ها” است که از سوی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان منتشر شده است.

در این دو کتاب داستان مادربزرگی روایت می‌شود که در منزلش در شمال کشور زندگی می‌کند و مشغول نوشتن رمان است. شخصیت‌ های رمان ماربزرگ را نوه‌هایش تشکیل می‌دهند. در رمان برای نوه‌ها ماجراهایی اتفاق می‌افتد که گاهی بد و گاهی خوب است. اما اتفاق‌های بدی که برای نوه‌ها پیش می‌آید از سوی دختر ژولیده و پژمرده‌ای است که در خانه مادربزرگ زندگی می‌کند و به خاطر شیطنت‌هایی که دارد دور از چشم مادربزرگ بخشی از رمان را می‌نویسد.

درباره نویسنده

حسن احمدی داستان نویس، شاعر و کارگردان در سال ۱۳۳۸ در میانه به‌دنیا آمد. او جزو نخستین هنرمندان سال های شکل گیری حوزه ی هنری است. از همان سال ها داستان نویسی را آغاز کرد و فارغ التحصیل رشته ی فیلمسازی از دانشکده ی صدا و سیماست. از جمله آثار او می‌توان به رمان “مثل یک بازی”، “باران که می بارید”، “پاییز گرم”، “کودک عجیب”، “افسانه دانی و مانی”، “تک درخت سیب”، “بوی خوش سیب”، “این تحمیل شده‌ها”، “آیینه سرخ”، “به خاطر پرنده‌ها”، “یک پروانه هزار پروانه” و “بزرگ مردان کوچک” اشاره کرد.

 درباره منتقد

محمدکاظم اخوان، نویسنده و فیلم‌نامه نویس، در سال ۱۳۳۹ در تهران متولد شد. وی آثار زیادی در حوزه کودک ونوجوان در کارنامه خود دارد که از آن‌ جمله می‌توان به”بادپا”، “بهار با یک گل”، “ستاره‌ای بر خاک” و “دوست غارنشین من” اشاره کرد.

اخوان در سال ۱۳۷۳ دوره‌ی پرتلاشی را در عرصه سینما و تلویزیون گذراند و در تولید اثر مهمی حضور داشته است. اثر مهم محمدکاظم اخوان در این سال، فعالیت در سریال قصه‌های تابه‌تا به کارگردانی مرضیه برومند محسوب می‌شود.