کد خبر: 41898
تاریخ انتشار: شنبه, 07 تیر 1399 - 10:13

داخلی

»

کتابخانه‌های عمومی

ویژه برنامه‌های فرهنگسرای سرو در دهه کرامت

منبع : روابط عمومی مدیریت فرهنگی هنری منطقه شش
فرهنگسرای سرو با سیزده برنامه فرهنگی در حوزه‌های ادبیات، تجسمی، نمایش، قصه‌گویی و مسابقه به استقبال دهه کرامت رفته است.
ویژه برنامه‌های فرهنگسرای سرو در دهه کرامت

به گزارش لیزنا، رویا فتحی، رئیس فرهنگسرای سرو با اشاره به ویژه برنامه‌های این مرکز به مناسبت دهه کرامت گفت: همزمان با دهه کرامت و میلاد مبارک حضرت معصومه (س) تا ولادت امام هشتم، علی‌ابن موسی‌الرضا ویژه برنامه‌های متنوعی در قالب‌های نمایشگاه، مسابقه، هنرهای تجسمی، ادبیات و ... تدارک دیده شده است. بر این اساس بیش از 12 برنامه ویژه گروه‌های سنی مختلف و با تمرکز بر بانوان در نظرگرفته شده است.

وی در تشریح این برنامه‌ها گفت: نمایشگاه مجازی «نقش بهشت» مجموعه پوسترهایی با موضوع امام رضا (ع) است که در فضای مجازی این فرهنگسرا به نمایش درمی‌آید. در این نمایشگاه تصاویری از عکس‌های قدیمی و تاریخچه حرم علی‌ابن موسی‌الرضا در معرض دید علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت.

فتحی با معرفی مسابقات مختلفی که به مناسبت دهه کرامت برنامه‌ریزی شده است، گفت: مسابقه صوتی مجازی «والشمس» با هدف ترویج مراجعه و بهره برداری از متون مرجع دینی در زندگی روزمره برای عموم مخاطبان درنظر گرفته شده است. در این طرح، علاقه‌مندان با ارسال فایل صوتی خود از قرائت سوره مبارکه شمس به شیوه ترتیل آن را برای دبیرخانه فرهنگسرای سرو ارسال کنند و هدایای تعلق خواهد گرفت. علاقه‌مندان تا13 تیرماه فرصت دارند فایل صوتی تلاوت خود از سوره شمس را ارسال کنند. همچنین مسابقه صوتی و تصویری «دیار آشتی» واگویه‌های عاشقان حرم رضوی است که دلتنگی‌ها، خاطرات و واگویه ها و عرض ارادات خود به امام هشتم را ضبط و به فرهنگسرا ارسال می‌کنند. گفتنی است گزیده‌ای از پیام‌های زیبای خوانندگان طی دهه کرامت در سایت رسمی سازمان فرهنگی هنری بازنشر خواهد شد.

وی اضافه کرد: در بخش مسابقه، پویش عکس «دختران و پدران در یک قاب» را با هدف تحکیم روابط بین اعضاز خانواده ها و خصوصا پدران و دختران  نیز برگزار می‌کنیم؛ این مسابقه عکس ویژه خانواده‌ها بوده و در فضای مجازی فرهنگسرا برگزار می‌شود.

رئیس فرهنگسرای سرو ضمن اشاره به استفاده از قالب‌های چندرسانه‌ای برای برنامه‌های دهه کرامت این مرکز گفت: تعدادی از برنامه‌های دهه کرامت فرهنگسرای سرو در قالب فوتوکلیپ، پادکست و اینفوگرافی طراحی شده است. یکی از زیباترین و شورانگیزترین ذکرهای مستحب، صلوات خاصه امام رضا (ع) است که می‌توان از راه دور یا نزدیک نثار روح مطهر امام هشتم نمود. این روزها با اپیدمی شدن بیماری کرونا شهروندان می‌توانند با نثار صلوات بر امام رضا (ع) در دهه پربرکت کرامت زیارت امام هشتم را به‌جای آورند. ویژه برنامه «چند قدم تا حرم» با هدف معرفی سیره ائمه اطهار، ترویج زیارت امام مهربانی‌ها از راه دور و برقراری ارتباط قلبی و معنوی در قالب فوتوکلیپ برنامه‌ریزی شده است. ویژه برنامه «رایحه جنت» نیز با هدف ارج نهادن به مقام والای دختر به عنوان هدیه الهی برنامه‌ریزی شده است. در این برنامه احادیثی از ائمه اطهار در بیان مقام والای دختر عنوان شده است که در قالب فتوکلیپ و در فضای مجازی توسط کتابخانه سرو برگزار می‌شود.

او با اشاره به برگزاری ویژه برنامه‌ای در حوزه عفاف و حجاب گفت: اینفوگرافی «دختران بهشتی» با هدف توسعه و ترویج فرهنگ عفاف و حجاب و نیز ولادت با سعادت حضرت معصومه (س)، بروزرسانی پوشش اسلامی در نسل جدید در فضای مجازی کتابخانه سرو بارگذاری می‌شود. هدف از این کار رسانه‌ای آشنایی کودکان با پوشش اسلامی و حجاب اصیل ایرانی است و پیام‌های آموزشی با همین موضوع از طریق متن و تصویر  ارائه می‌شود. علاوه بر این، پادکست «راویان رضوان» خوانش کتابهایی با موضوع پوشش اسلامی ایرانی توسط کارشناسان این عرصه است که در فضای مجازی فرهنگسرای سرو عرضه می‌شود. 

فتحی با تاکید بر اجرای برنامه‌های دهه کرامت در قالب نمایش‌نامه و قصه‌گویی گفت: نمایشنامه‌خوانی رادیویی «نقل یک خاطره» یکی دیگر از برنامه‌های فرهنگسرای سرو به مناسبت دهه کرامت است که با مشارکت کانون هنری ویدار و با حضور هنرمندان مختلف در فضای مجازی انتشار خواهد یافت. علاوه بر این، ویژه برنامه قصه‌گویی «ضامن مهربانی» ویژه گروه کودک و نوجوان به نقل داستان‌هایی به صورت نمایش خلاق می‌پردازد. این ویژه برنامه توسط آقای هومن حسین‌نژاد، هنرمند نام آشنای کشور و تهیه‌کننده و کارگردان برنامه کودک اجرا می‌شود. همچنین ورکشاپ نقاشی و خوشنویسی «ستاره هشتم» با همکاری مربیان و مدرسان واحد آموزش با موضوع امام رضا (ع) به‌صورت مجازی برگزار می‌شود.

مدیر فرهنگی هنری منطقه 6 با اشاره به دیگر برنامه‌های فرهنگسرای سرو گفت: کارگاه «سبک زندگی رضوی» آشنایی با سیره و سبک زندگی امام هشتم است که در دهه کرامت و با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین حمید وحیدی استاد حوزه و دانشگاه در این مرکز برگزار می‌شود. «نقش پدران در رشد شخصیت دختران» عنوان کارگاه آموزشی دیگری برای خانواده‌هاست که در آن نکاتی درخصوص تربیت فرزند و نقش پدران در رشد شخصیتی دختران مطرح می‌شود. این برنامه با مشارکت کانون مهارت‌های زندگی برگزار می‌شود.