کد خبر: 41900
تاریخ انتشار: شنبه, 07 تیر 1399 - 12:04

داخلی

»

کتابخانه‌های عمومی

نشست کتاب خوان «دخترانه با کتاب» برگزار شد

منبع : روابط عمومی اداره‌ کل کتابخانه‌های عمومی استان قم
به مناسبت گرامی‌داشت دهه کرامت و روز دختر، چهارمین نشست کتاب‌خوان آنلاین با عنوان «دخترانه با کتاب» به همت اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم و با همکاری آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه (س) و دفتر امور بانوان و خانواده استانداری قم در حرم مطهر برگزار شد.
نشست کتاب خوان «دخترانه با کتاب» برگزار شد

به گزارش لیزنا، نشست کتابخوان آنلاین با عنوان «دخترانه با کتاب» با حضور شماری از دختران نوجوان و جوان در حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه (س) برگزار و به صورت زنده از فضای مجازی پخش شد.

در آغاز این نشست، فاطمه گائینی، عضو نوجوان کتابخانه آیت الله خامنه ای به معرفی کتاب «شاخ دماغی ها» نوشته سیده عذرا موسوی پرداخت و افزود: این کتاب توسط انتشارات شهرستان ادب با شمارگان بالایی به چاپ رسیده و داستان آن به لحاظ محتوایی بسیار غنی و جذاب برای مخاطب است. شخصیت های اصلی داستان دو نوجوان به نام های سهیل و نیلوفر هستند که داستان را روایت می کنند.

سپس رخساره محمدی، کتابدار جوان کتابخانه امام علی (ع) نیز به کتاب «خاطرات سفیر» نوشته خانم نیلوفرشادمهری اشاره کرد و گفت: این کتاب خاطرات دختر دانشجوی ایرانی است که در یکی از بهترین های دانشگاه فرانسه پذیرش می شود اما به خاطر حجابش از ورود به دانشگاه منصرف می شود و دانشگاه دیگری را برای ادامه تحصیل انتخاب می کند.

وی در پایان گفت: نیلوفر با حضور در خوابگاه، با دانشجویانی با فرهنگ ها و عقاید مختلف آشنا می شود و نگرش آن ها را به چالش می کشد.

در ادامه، فاطمه جدیان، عضو نوجوان کتابخانه امام علی (ع) نیز کتاب «من میترا نیستم» نوشته معصومه رامهرمزی را معرفی کرد و گفت: میترا شخصیت اصلی کتاب معروف به زینب است که برادران و خواهرانش در جبهه مشغول فعالیت و کمک به رزمندگان اسلام هستند. میترا به خاطر سن کمی که دارد در مدرسه با برپایی برنامه های فرهنگی با موضوع انقلاب اسلامی و امام خمینی و همینطور شرکت در نماز جماعت، رعایت مسئله حجاب و روزه داری، علاقه خود را به اهل بیت(ع) و امام خمینی (ره) نشان می دهد و سرانجام توسط منافقین کوردل در راه بازگشت به منزل به شهادت می رسد.

همچنین زهرا حیدری، دختر نوجوان عضو کتابخانه آیت الله خامنه ای نیز با معرفی کتاب «آتیش پاره» نوشته فاطمه بختیاری، عنوان کرد: داستان درباره دختری 7 ساله به نام زهرا است که نامه هایی را برای رزمندگان می نویسد و جعفر نیز از همسایه هایی است که سال‌ها در جبهه بوده و هربار  زخمی می شده و اهالی روستا او را رزمنده همیشه زخمی می نامیدند. در این میان زهرا با ورود به خانه پدر و مادر جعفر، نامه های جعفر را برای پدر و مادر او می خواند.

نازنین فاطمه نحوی، عضو نوجوان کتابخانه یادگار امام (ره) نیز کتاب «کاش تو را می دیدم» نوشته مژگان شیخی را معرفی کرد و گفت: این کتاب توسط انتشارات قدیانی چاپ و منتشر شده که فرازهایی از زندگی بانو حضرت معصومه (س) را از کودکی، نوجوانی و جوانی روایت می کند.

در پایان، فریماه جعفری فر، عضو نوجوان کتابخانه آیت الله خامنه ای به معرفی کتاب «سلام خدا جونم» نوشته فاطمه مسعودی پرداخت و گفت: این کتاب شامل 40 نامه صمیمانه از زبان دختری 9 ساله به خدای مهربان است. این دختر شخصیت اول داستان است که درباره نکاتی همانند حیا، حجاب و نماز و ... به پروردگار نامه می نویسد و از علاقه خداوند یکتا به دختران نیز سخن می گوید.

گفتنی است، شعرخوانی درباره مقام و منزلت حضرت فاطمه معصومه (س) توسط عاطفه جوشقانیان، دبیرمحفل ادبی انجمن استان و تقدیر از دختران نوجوان و جوان ارائه دهنده کتاب، پایان بخش نشست کتاب خوان «دخترانه با کتاب» بود.