«مصحف بهارستان» سال آينده رونمايی می شود

به گزارش لیزنا به نقل از سایت کتابخانه ، موزه و مرکز اسناد مجلس ،مراسم رونمايی از مجموعه «مصحف بهارستان» گزيده‌ای از نفيس‌ترين قرآن‌های خطی كتابخانه مجلس شورای اسلامی، به اوايل ارديبهشت سال 1389 موكول شد وی با بيان اين كه برخی از اين آثار به دليل ظرايفی كه داشتند، جزئياتشان برجسته‌سازی شده است، گفت: در اين نوشتار در كنار بيان جزئيات اصلی نسخه‌شناسی اين آثار، كوشيده‌ايم با رعايت اعتدال، از اختصار و تفصيل بپرهيزيم و بهترين‌ها را برای معرفی و انتشارهای بعدی در اين اثر بگنجانيم.

شكرالهی گفت: بسياری از نسخی كه برگ‌هايی از آن‌ها در مصحف بهارستان منتشر می‌شود، از لحاظ تذهيب، خط، جدول‌بندی و جلدسازی كم‌نظير هستند. پيش‌بينی می‌شود طراحی در صفحه‌بندی و انتشار اين اثر، توجه و اقبال جامعه هنر‌مندان را در پژوهش و مطالعه اين نسخه‌های كهن برانگيزد.

«مصحف بهارستان» از سوی كتابخانه، موزه و مركز اسناد مجلس شورای اسلامی در شمارگان 2000 نسخه و 232 صفحه، در قطع رحلی به چاپ می‌رسد.
وی ادامه داد: برنامه‌ريزی‌هايی انجام شده تا اوايل ارديبهشت ماه 1388 و در آستانه برپايی نمايشگاه كتاب تهران از مجموعه نفيس «مصحف بهارستان» با حضور كارشناسان و متخصصان اين حوزه رونمايی شود.

شكراللهی تصريح كرد: هم‌چنين در نظر داريم تا علاوه بر مراسم رونمايی، نشستی علمی با حضور متخصصان فنی و نسخه‌شناسان و فهرست‌نويسان حوزه قرآن‌ها و نسخ خطی برگزار كنيم تا در اين نشست بحث چاپ قرآن‌های خطی به ويژه «مصحف بهارستان» به صورت تخصصی نقد و بررسی شود.

وی در اشاره به مجموعه «مصحف بهارستان» افزود: مصحف بهارستان گلچينی از زيباترين صفحات نفيس‌ترين قرآن‌های مجلس از عهد ايلخانی و تيموری تا صفويه و قاجار است. اين مصحف، منتخبی از صفحات 22 نسخه قرآنی از قرن سوم هجری تا دوران قاجار؛ در‌بردارنده نمونه‌هايی از صفحات نخستين، پايانی و ميانی 22 مجلد از نسخ قديمی گنجينه‌ كتابخانه مجلس‌ است كه از لحاظ تذهيب، هنر خوشنويسی، جدول‌بندی و ... در شمار بهترين آثار قرآنی‌اند.


اين قرآن كه گلچينی از زيباترين صفحات از نفيس‌ترين قرآن‌های خطی مجلس شورای اسلامی است، هم‌اكنون زير چاپ قرار دارد.

«احسان‌الله شكراللهی»، مدير روابط عمومی و امور بين‌الملل كتابخانه، موزه و مركز اسناد مجلس شورای اسلامی، با اعلام اين خبرگفت: با توجه به اينكه هم‌اكنون مصحف بهارستان زير چاپ قرار دارد و نسخه‌هايی از آن چاپ شده است، امكان برگزاری مراسم رونمايی از اين مجموعه نفيس و منحصر به فرد در روزهای پايانی سال جاری وجود داشت، اما به دليل مشغله كاری فراوان مخاطبان و نهادهای فعال در حوزه نسخ خطی، كتابخانه مجلس شورای اسلامی تصميم گرفت اين مصحف را در سال آينده رونمايی كند.