کد خبر: 44074
تاریخ انتشار: شنبه, 26 تیر 1400 - 10:02

داخلی

»

گزارش

بروجردی در همایش نقش مراکز علمی و فرهنگی در تقریب مذاهب اسلامی تاکید کرد:

تقریب مذاهب به معنای فهم مشترک بین رفتارهای دینی و ارزش‌های انسانی است

منبع : روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران
رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران گفت: تقریب مذاهب بر اشتراکات مذاهب تاکید می‌کند و مذهب را از ایجاد عامل تفرقه نفی می‌کند و معتقد است باید از دل مذهب، کلام واحد خارج شود و تعصبی بر آن نباشد.
تقریب مذاهب به معنای فهم مشترک بین رفتارهای دینی و ارزش‌های انسانی است

به گزارش لیزنا، اشرف بروجردی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در همایش مجازی نقش مراکز علمی و فرهنگی در تقریب مذاهب اسلامی درباره نهضت تقریب مذاهب اسلامی سخن گفت و با اشاره به تاریخچه تقریب مذاهب گفت: این نشست به مناسبت پنجاهمین سال مناسبات بین شیعه و اهل سنت برگزار شده است.

 بروجردی  گفت: آیت الله العظمی طباطبایی بروجردی و استاد الشیخ محمود شلتوت رئیس دانشگاه الازهر از پایه گذاران تقریب مذاهب بوده اند. شیخ محمود شلتوت به دعوت آیت‌الله بروجردی به ایران سفر کرد و موضوع تعامل بین مذاهب مختلف را به بحث گذاشت.

وی در ادامه با بیان این مطلب که مبنای کلمه توحید، وحدت کلام است، گفت: تقریب مذاهب بر اشتراکات مذاهب تاکید می‌کند و مذهب را از ایجاد عامل تفرقه نفی می‌کند و معتقد است باید از دل مذهب، کلام واحد خارج شود و تعصبی بر آن نباشد.

بروجردی ادامه داد: شاید این سوال مطرح شود که منظوراز تقریب مذاهب چیست؟ امروزه مشاهده می‌شود هر یک از مذاهب فهم خاص خود را از دین دارند که متنوع و متعدد است و حال اینکه تقریب مذاهب می‌خواهد اشتراکات مذاهب را بیان کند و تاکید می‌کند که مذهب نباید عامل تفرقه شود و باید از دل آن کلام واحد خارج شود و تعصبی وجود نداشته باشد.

وی ادامه داد: تعصب به معنای سرسختی جاهلانه است، آنچه که این تعصب جاهلانه را حمایت می‌کند جهل است و جهل عامل تفرقه می‌شود. تقریب مذاهب در تلاش است نزدیکی و قرابت بین ادیان و مذاهب ایجاد کند. در آیات قرآن نیز به این مهم اشاره شده است و خداوند در قرآن کریم به پیامبر(ص) می‌فرماید که به یهود و مسیحیان بگو که نقطه مشترک را بین خود بیابید و آن نقطه مشترک این است که جز خداوند کسی دیگری را عبادت نکنند و به خدا شرک نورزند.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران گفت: پیامبر (ص) بر این نقطه مشترک تکیه می‌کنند و از آن به عنوان فصل مشترک در ادیان مطرح می‌کند. از همین رو قرآن همواره تاکید دارد که باید همه انسان‌ها به واسطه جایگاه، منزلت و خلیفه خدا بودن بر زمین حول محور کلمه توحید بگردند که این مهم با وحدت کلمه میسر می‌شود.

بروجردی تاکید کرد: مبنای کلمه توحید، وحدت کلام بین ما است و قرآن می‌فرماید همه احزاب، گروه‌ها و مذاهب مختلف باید به سوی کلام واحد حرکت کنند.

وی تصریح کرد: نمی‌توان انسان را مجبور کرد که از یک مذهب خاص پیروی کند و این تقوا است که انسان‌ها را از یکدیگر تمایز می‌کند، نه مذاهب. علمای مسلمان نیز همواره با صدای بلند فریاد زده اند که مسلمانان باید به امور دیگر مسلمانان اهتمام ورزند، بدون اینکه میان مذاهب تفاوتی قائل شوند و این روش، همان روش پیامبر اسلام (ص) است.

بروجردی گفت: تقریب مذاهب به معنای فهم مشترک بین رفتارهای دینی و ارزش‌های انسانی برای از بین بردن تعصبات بدون تفکراست و مذهب نباید عامل تفرقه شود بلکه باید کلامی واحد از دل آن خارج شود و تعصبی در کار نباشد و در تقریب مذاهب، تاکید بر کرامت انسانی و حفظ آن است.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران تصریح کرد: آیت الله العظمی طباطبایی بروجردی و استاد الشیخ محمود شلتوت توانستند این فصل مشترک را پیدا کنند و به همه توصیه کردند تا دانش و آگاهی خود را نسبت به این موضوع بالا ببرند تا درک مشترک از مفاهیم دینی ایجاد شود.