کد خبر: 46460
تاریخ انتشار: دوشنبه, 11 مهر 1401 - 14:14

داخلی

»

گزارش

آئین رونمایی از کتاب «من محروم نیستم» برگزار شد

منبع : لیزنا
آئین رونمایی از کتاب «من محروم نیستم» با حضور مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان، نویسنده کتاب و جمعی از علاقمندان برگزار شد.
آئین رونمایی از کتاب «من محروم نیستم» برگزار شد

به گزارش لیزنا، آئین رونمایی از کتاب «من محروم نیستم» با حضور حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان؛ محمدرضا شیخ الاسلامی، نویسنده کتاب و جمعی از علاقمندان در کتابخانه مرکزی امام خمینی(قدس سره) مشهد مقدس برگزار شد.

حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان با بیان اینکه امروز شاهد رونمایی از اثری ارزشمند در بزرگترین کتابخانه عمومی جهان اسلام هستیم، گفت: در رابطه با این کتاب چند نکته را می توان عنوان کرد، اول اینکه دغدغه نویسنده و حضور او در مناطقی که استعدادهای آنان نادیده گرفته می شود و تعریفی درستی از واژه استعداد ندارند، نشان از حضور مجاهدانه ایشان علیرغم همه موانع و محدودیتها است، به عبارت ساده تر شیخ الاسلامی تمامی مشکلات را پذیرفته و از نزدیک به مشاهده و بررسی تمامی موارد پرداخته است.

وی با اشاره به عنوان کتاب، تصریح کرد: انتخاب عبارت «من محروم نیستم» به عنوان نام کتاب، بهترین دفاع از کودکان و نوجوانان مناطقی است که ما به آنجا، محروم می گوئیم در حالیکه در اصل باید آنرا مستعد خطاب کرد. در واقع با رونمایی از این کتاب این مسئله را در به اثبات می رسانیم که مناطق محروم، کم برخوردا هستند اما مستعد نیز هستند، همانطور که نویسنده کتاب نیز بر این اصل تاکید دارد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی با اشاره به فعالیت کتابخانه ها در مناطق کم برخوردار، افزود: اگر به آنچه که به عنوان استعداد در کودکان و نوجوانان در این مناطق وجود دارد توجه کافی شود و نسبت به پرورش و هدایت آن به عنوان یک مسئول و یا فرد دغدغه مند توجه شود، می توانیم امیدوار باشیم در آینده از بطن همین کودکان و نوجوانان، مدیران، نخبگان، دانشمندان، معلمان و افرادی با مسئولیت و فرهیخته وارد جامعه شوند.

وی اظهار داشت: تغییر اصطلاح کم برخوردار و محروم به مستعد، تابوشکنی و دست گذاشتن بر روی مسئله ای که یکی از بحرانها و دغدغه های جوامع امروزی به شمار می رود.

علی اکبر سبزیان گفت: کتاب «من محروم نیستم» حاصل تجربیات و مشاهدات محمدرضا شیخ الاسلامی از مناطق مستعد است. امروز این کتاب می تواند در ادبیات مدیران، نگاه عموم مردم، کنشگران سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و ... تغییری بزرگ ایجاد کند. امروز باید برای آینده ای درخشان این کودکان، نوجوان و دانشجویان مناطق مستعد را دریابیم و به آنها توجه کنیم.

در ادامه محمدرضا شیخ الاسلامی، نویسنده کتاب «من محروم نیستم»، گفت: این کتاب حاصل 5 سال زندگی و گذر جوانی من در مناطق روستایی و حاشیه ای شهرهای مختلف و صحبت با بالغ بر 4000 کودک و نوجوان است.

وی با اشاره به عنوان کتاب، افزود: این ادعا را در نامگذاری کتاب دارم که در راستای از بین بردن کلمه محرومیت و جایگزینی مستعد، گام موثری برداشته ام.

شیخ الاسلامی مهمترین دغدغه نوجوانان مناطق مستعد را عدم داشتن تعریف اصولی و صحیح از «خود» عنوان کرد و اظهار داشت: آنچه این کودکان و نوجوان از تعریف واژه «خود» دارند برگرفته از قهرمانان محلی، رسانه ای، سیاسی و ... است. در واقع آنان تعریفی جامع و دقیق از «خود» ندارند و هویت خود را تبدیل به هویت افرادی می کنند که آنان را لمس کرده و یا باور دارند.

وی با بیان اینکه معنای واژه محرومیت در میان آنان با آنچه ما از آن برداشت می کنیم متفاوت است، گفت: بطور مثال ذهنیت یک کودک از داشتن تنها یک مداد و اشتراک آن با خواهر و برادر خود، محرومیت در داشتن تنها یک مداد نیست، بلکه دغدغه اصلی او مصرف و اشتراک گذاری آن با دیگران است.

محمدرضا شیخ الاسلامی ابراز کرد: کتاب «من محروم نیستم» سه نوید را به ارمغان می آورد، اول «نگاه فرصت بین» را در کشور یادآوری می کند، دوم، «نگاه مردم محور» را گسترش می دهد، در واقع سرمایه گذاری این کتاب بر روی مردم است و در انتها «نگاه هم افزایی طلب» است.

وی در پایان تصریح کرد: در آغاز این گفتمان نیز تاکید کردم، برای اثبات عبارت «من محروم نیستم» باید وارد میدان شویم. اگر نگاه و دید ما نسبت به مناطق کم برخوردار تبدیل به مناطق مستعد شود آنوقت است که من و شما از یک منجی برای مردم این مناطق از یک منجی به یک تسهیلگر تبدیل می شویم.

کتاب «من محروم نیستم» اثر محمدرضا شیخ الاسلامی در 224 صفحه توسط انتشارات استاد مشهد مقدس در سال 1400 به چاپ رسیده است. نویسنده در این کتاب به مسائلی همچون مناطق محروم، روستانشین و عقب افتادگی های اجتماعی پرداخته است.

گفتنی است، در پایان جلسه پرسش و پاسخ، آئین رونمایی از کتاب و جشن امضاء نیز برگزار شد.