کد خبر: 41576
تاریخ انتشار: یکشنبه, 14 ارديبهشت 1399 - 06:03

داخلی

»

گزارش

نشست چهارم دورهمی علمی کتابدارن استان قم برگزار شد

منبع : لیزنا
دورهمی علمی کتابدارن استان قم با موضوع پژوهش در محیط وب (نشست چهارم) به صورت آنلاین برگزار شد.
نشست چهارم دورهمی علمی کتابدارن استان قم برگزار شد

به گزارش لیزنا،‌ در جلسه چهارم کارگاه پژوهش در وب که در روز پنجشنبه ۲۱ فروردین ۹۹ مقارن با روز میلاد با سعادت حضرت ولی عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف) به صورت مجازی برگزار شد، دکتر طاهری پس از تبریک این عید بزرگ و دعا برای تعجیل در فرج حضرتش، ابتدا به مرور مباحث جلسه گذشته پرداخت.

وی تصریح کرد: به تازگی عملگر NOT در موتور کاوش گوگل کار نمی کند و به جای آن فقط علامت (-) به کار می رود. این عملگر به این معنی است که عبارت یا کلمه یا وبسایت یا صفحه ای را از نتایج جستجو حذف کنیم .

دکتر طاهری اضافه کرد: نکته ای که در استفاده از عملگر (-) باید به آن توجه کرد اینکه بعد از علامت (-) بدون فاصله عبارتی که باید حذف شود نوشته می شود.

در ادامه عملگری که به آن پرداخته شد مجموعه عملگرهای بافتی ( contextual operators ) بود که جستجوهای بافتی (contextual search ) انجام می دهند.

عضو هیات علمی دانشگاه علامه گفت: عملگرهای بافتی قسمتی از متن را جستجو می کنند و  پژوهشگر با به کارگیری آنها می‌تواند جستجو را محدود به بخشی خاص از متن کند. به عنوان مثال : می توانیم تعیین کنیم که فقط درون متن یا فقط در آدرس صفحه یا فقط در عنوان را جستجو نماید. این نوع عملگرها برای کارهای تحقیقاتی و پژوهش  بسیار مفید هستند.

این استاد برجسته دانشگاه علامه افزود: عملگر :intitle درون عنوان را جستجو می کند و با این کار احتمال ربط موضوع به یافته‌ها بسیار بالا می رود چرا که بیش از 90درصد از عناوینی که پدیدآورندگان منابع علمی برای اثر خود منتشر می کنند عنوان محتوانماست، به این معنا که مفهوم عنوان، دقیقاً با محتوای اثر تطابق دارد و نشان می دهد که این منبع علمی درباره چه موضوعی صحبت می کند. این اصل، بخصوص در منابع علمی بسیار رعایت می شود و درصد کمی از عناوین مبهم هستند و به ندرت اتفاق می افتد که در منابع علمی از عنوان مبهم استفاده شود.

دکتر طاهری یادآور شد: در موتور کاوش گوگل  اغلب به صورت پیش فرض ابتدا تمامی عناوینی که با عبارت جستجو مطابقت دارد را بازیابی می کند و سپس به دیگر قسمتها مراجعه می کند ولی اگر از عملگر (:intitle) استفاده شود فقط صفحاتی را بازیابی می‌کند که  حتماً در عنوان آنها، عبارت مورد جستجو وجود دارد و در متن نیز قطعاً یافت می شود ولی اگر صفحه ای باشد که در عنوان آن، عبارت مورد نظر نباشد ولی در متن درباره آن بحث شده باشد، بازیابی نمی کند و نیازمند عملگر دیگری است .

رئیس کتابخانه مرکزی دانشگاه علامه در ادامه گفت: استفاده از این عملگر ربط جستجو و بازیابی را به صورت قابل توجهی بالا می‌برد و به تبع ارزش آن منبع را برای کار پژوهشی یک پژوهشگر افزایش می دهد.اگر بخواهیم بیش از یک واژه یا عبارت را در عنوان جستجو کنیم از عملگر (:allintitle ) استفاده می کنیم.

در ادامه با سوال یکی از کاربران مبنی بر اینکه چگونه می توان جستجو را محدود به صفحات فارسی کرد؟ دکتر طاهری گفت: بعد از عبارت مورد جستجو که احتمالاً کلمه یا عبارتی لاتین است، یک حرف یا کلمه فارسی تایپ شود، در این صورت صفحات فارسی که آن عبارت لاتین در آن آورده شده، بازیابی می شود.

دکتر طاهری اشاره ای هم به تبدیل فایلهای با فرمت pdf به ورد کرد و عنوان کرد: دو نوع فایل pdf وجود دارد؛ یکی فایلهای pdf که از روی سند ورد تبدیل شده اند و دیگری فایلهایی که از روی تصویر ساخته شده اند، که اولی قابل تبدیل به ورد هستند ولی دومی خیر.

در پایان دکتر سید مهدی طاهری با آرزوی سلامتی و تبریک مجدد عید میلاد ادامه مباحث را به جلسات آتی موکول کرد.