کد خبر: 43633
تاریخ انتشار: سه شنبه, 07 ارديبهشت 1400 - 09:18

داخلی

»

گفتگو

ویرایش ۲۰۲۱ رتبه بندی تایمز با عنوان رتبه بندی تاثیر منتشر شد

منبع : لیزنا
ویرایش ۲۰۲۱ رتبه بندی تایمز با عنوان رتبه بندی تاثیر(اجتماعی و اقتصادی و...) دانشگاه های جهان بر اساس اهداف توسعه پایدار سازمان ملل متحد منتشر شد.
ویرایش ۲۰۲۱ رتبه بندی تایمز با عنوان رتبه بندی تاثیر منتشر شد

به گزارش لیزنا،‌ دکتر جعفر مهراد استاد دانشگاه شیراز و موسس  ISC گفت: ویرایش ۲۰۲۱ رتبه بندی تایمز با عنوان رتبه بندی تاثیر(اجتماعی و اقتصادی و...) دانشگاه های جهان بر اساس اهداف توسعه پایدار سازمان ملل متحد منتشر شد. در این رتبه بندی، تایمز از شاخص های ارزیابی برای مقایسه تطبیقی جامع و متوازن دانشگاه ها از چهار حوزه کلی شامل پژوهش، نظارت و مباشرت، فعالیت های برون دانشگاهی و آموزش با دقت بالا استفاده کرده است. در ویرایش حاضر، رتبه تعداد ۱۱۱۵ دانشگاه از ۹۵ کشور جهان به نمایش گذاشته شده است.

وی گفت: اهداف هفده‌گانه توسعه پایدار سازمان ملل متحد به شرح زیر است:

۱- نبود فقر

۲- نبود گرسنگی

۳- بهداشت خوب و تندرستی

۴- آموزش کیفی

۵- برابری جنسیتی

۶- آب سالم و ضد عفونی کردن موثر

۷- انرژی پاک و مقرون به صرفه

۸- رشد اقتصادی

۹- صنعت، نواوری و زیرساخت

۱۰- کاهش نابرابری

۱۱- جوامع و شهرهای پایدار

۱۲- تولید و مصرف مسولانه

۱۳- اقدام مربوط به آب و هوا

۱۴- زندگی در زیر آب

۱۵- زندگی روی زمین

۱۶- صلح، عدالت و نهاد های مقتدر

۱۷- مشارکت برای نیل به اهداف

رتبه ۲۷ دانشگاه برتر جمهوری اسلامی ایران

دکتر جعفر مهراد گفت:‌جمهوری اسلامی در این رتبه بندی دارای ۲۷ دانشگاه برتر است که در راستای عملکرد خود موفق به کسب امتیاز های بیشتر در برابر اهداف توسعه پایدار سازمان ملل متحد شده اند.دانشگاه علوم پزشکی ایران در ویرایش حاضر با افتخار تمام در بین ۴ درصد دانشگاه های برتر جهان قرار گرفته است. رتبه دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در دامنه ای بین ۳۰۱ تا ۴۰۰ قرار دارد. امتیازات این دانشگاه حاکی از عملکرد مناسب آن در برابر اهداف ۳، ۴، ۱۰ و ۱۷ است.

وی افزود: در دامنه بین ۴۰۱ تا ۶۰۰ به ترتیب اسامی دانشگاه های علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، الزهرا، صنعتی امیرکبیر، علوم پزشکی کاشان، علوم پزشکی کردستان، محقق اردبیلی، علوم پزشکی شهید بهشتی، تبریز، تربیت مدرس و تهران مشاهده می شود. رتبه دانشگاه های صنعتی نوشیروانی بابل، کاشان، کردستان، صنعتی شریف و علوم پزشکی زنجان نیز در فاصله ای بین ۶۰۱ تا ۸۰۰ مشاهده می شود. رتبه دانشگاه های اراک، شهید مدنی آذربایجان، گیلان، آزاد اسلامی واحد نجف اباد، صنعتی کرمانشاه، صنعتی خواجه نصیر طوسی، رازی و سیستان و بلوچستان هم در دامنه ای بین ۸۰۱ تا ۱۰۰۰ گزارش شده ودو دانشگاه شهید باهنر کرمان و تربیت معلم شهید رجایی نیز بعد از ۱۰۰۱ رتبه بندی شده اند. در جمع ۲۷ دانشگاهی که از جمهوری اسلامی ایران برای آن ها در برابر اهداف توسعه پایدار سازمان ملل متحد رتبه و امتیاز منظور شده است تنها دانشگاه های تربیت مدرس، تهران، صنعتی شریف، سیستان و بلوچستان و آزاد اسلامی واحد نجف اباد است که از هدف ۹ که شامل صنعت، نواوری و زیرساخت است امتیاز این هدف را به خود اختصاص داده اند.

دانشگاه های ایران، عربستان سعودی و ترکیه

موسس  ISC تصریح کرد: در رتبه بندی تاثیرات اجتماعی و اقتصادی و...دانشگاه ها برابر با اهداف توسعه پایدار سازمان ملل متحد عربستان سعودی دارای ۱۲ دانشگاه، جمهوری اسلامی ایران ۲۷ دانشگاه و ترکیه دارای ۴۹ دانشگاه برتر جهان است. دانشگاه برتر جمهوری اسلامی ایران در بین ۱۰۰ دانشگاه نخست این رتبه بندی، دانشگاه علوم پزشکی ایران با رتبه ۳۵ و دانشگاه های برتر عربستان سعودی عبارت است از دانشگاه ملکه نورا بنت عبدالرحمان و دانشگاه ملک عبدالعزیز است که به ترتیب حائز رتبه های ۲۷ و ۴۷ دانشگاه های برتر جهان اند. ترکیه در بین ۱۰۰ دانشگاه نخست این رتبه بندی فاقد دانشگاه برتر است. پنج رتبه نخست در رتبه بندی تاثیرات اجتماعی و اقتصادی به ترتیب به دانشگاه منچستر در بریتانیا و به سه دانشگاه استرالیایی شامل سیدنی، RMIT و لاتروب تعلق دارد.

وی در پایان گفت: برترین دانشگاه اقتصاد های نوظهور که در رتبه ۲۳ قرار دارد مربوط به دانشگاه Chulalongkorn تایلند است. روسیه با ۷۵ و ژاپن با ۷۳ دانشگاه دارای بیشترین دانشگاه های برتر در این نظام رتبه بندی است. دانشگاه ها خود راسا می توانند داده های لازم را پیرامون اهداف هفدهگانه توسعه پایدار سازمان ملل متحد به نظام رتبه بندی تایمز ارسال کنند. هر دانشگاهی که بتواند حداقل در سه هدف از اهداف هفدهگانه امتیاز کسب کند نام آن دانشگاه در این رتبه بندی مورد بررسی قرار می گیرد.