کد خبر: 41827
تاریخ انتشار: چهارشنبه, 21 خرداد 1399 - 13:32

داخلی

»

گفتگو

کسب رتبه برتر توسط دانشگاه های صنعتی شریف و امیرکبیر

منبع : لیزنا
دکتر جعفر مهراد گفت: در طی ۹ سال گذشته انستیتو فناوری ماساچوست با امتیاز کلی ۱۰۰ در راس جدول رتبه بندی کیواس قرار گرفته است.
کسب رتبه برتر توسط دانشگاه های صنعتی شریف و امیرکبیر

به گزارش لیزنا، ویرایش ۱۷ رتبه بندی دانشگاه های جهان امروز چهارشنبه ۲۱ خرداد توسط کیواس منتشر شد. دکتر جعفر مهراد با اعلام این خبر گفت: مانند نتایج رتبه بندی سال های گذشته، دانشگاه های کشور های مختلف براساس ۶ معیار متفاوت ارزیابی می‌شود: شهرت دانشگاه با وزن ۴۰ درصد، شهرت استخدام کننده با وزن ۱۰ درصد، نسبت اعضای هیات علمی به دانشجو با وزن ۲۰ درصد، استناد به هر مقاله با وزن ۲۰ درصد، تعداد اعضای هیات علمی و دانشجویان بین المللی هر کدام با وزن ۵ درصد.

وی افزود: در این ویرایش، رتبه ۱۰۰۰ دانشگاه برتر جهان از میان ۵۵۴۶ دانشگاه انتخاب و معرفی شده است.  در معیار شهرت دانشگاه نزدیک به ۱۰۰/۰۰۰ نفر و در معیار  شهرت استخدام کننده در حدود ۵۰/۰۰۰ پاسخ جامعه مورد پژوهش جمع آوری و مورد تحلیل قرار گرفته است. نتایج امسال در دوره ای منتشر شده است که ویروس کرونا تاثیر شگردی بر اعضای هیات علمی و دانشجویان دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی جهان گذاشته است.

دکتر جعفر مهراد گفت: در طی ۹ سال گذشته انستیتو فناوری ماساچوست با امتیاز کلی ۱۰۰ در راس جدول این رتبه بندی قرار گرفته است. رتبه های دوم تا دهم به ترتیب به دانشگاه های استنفورد، هاروارد، کالتک، آکسفورد، ETH زوریخ، کمبریج، امپریال کالج لندن، شیکاگو و یونیورسیتی کالج لندن تعلق دارد.

استاد دانشگاه شیراز افزود: دانشگاه ملی سنگاپور و دانشگاه فناوری نانیانگ این کشور موفق به کسب رتبه های یازدهم و دوازدهم شده اند. دانشگاه شینهوا،  نخستین دانشگاه جمهوری خلق چین در مرتب ۱۵ و پکن دومین دانشگاه این کشور در مرتبه ۲۳ قرار گرفته است. رتبه پلی تکنیک EPFL سویس ۱۴، دانشگاه هنگ کنگ ۲۲، دانشگاه توکیو ۲۴، دانشگاه تورنتو ۲۵، دانشگاه ملی استرالیا ۳۱، دانشگاه ملی سئول ۳۷ و دانشگاه فنی مونیخ ۵۰ است.این دانشگاه ها در سطح ملی،  رتبه نخست را در بین دانشگاه های کشوری بدست آورده اند.

دکتر مهراد تصریح کرد: دانشگاه PSL که نخستین دانشگاه فرانسه است رتبه ۵۲ را در اختیار دارد. دانشگاه دلفت در هلند موفق به کسب رتبه ۵۷ ویرایش حاضر شده است. از مجموع کشورهای اسلامی حاضر در این رتبه بندی دانشگاه مالایا در مالزی در جایگاه ۵۹ نشسته است. دانشگاه تایوان و دانشگاه بوئنوس آیرس مشترکا رتبه ۶۶ دانشگاه های برتر جهان را کسب کرده اند. از فدراسیون روسیه دانشگاه دولتی لومونوسف مسکو حائز رتبه ۷۴ است. دانشگاه کپنهاگ در مرتبه ۷۶، دانشگاه اکلند در زلاندنو در مرتبه ۸۱، دانشگاه  KU Leuven در بلژیک در مرتبه ۸۴، دانشگاه لوند در سوئد در مرتبه ۹۷ و دانشگاه ملی اتونوموس مکزیک در مرتبه ۱۰۰ ویرایش ۲۰۲۰ کیو اس جای گرفته اند. دانشگاه های حاضر نیز در سطح ملی رتبه یک دانشگاه های کشوری را در اختیار دارند.

دانشگاه های جمهوری اسلامی ایران در ویرایش ۲۰۲۰ کیو اس

وی درباره رتبه دانشگاههای ایران گفت: از جمهوری اسلامی ایران ۵ دانشگاه در جمع ۱۰۰۰ دانشگاه برتر جهان معرفی شده است. دانشگاه صنعتی شریف با کسب رتبه ۴۰۹ و دانشگاه صنعتی امیرکبیر با کسب رتبه ۴۷۷ جهان رتبه‌ های اول و دوم را به عنوان برترین دانشگاه های کشور به ثبت رسانیده اند. رتبه دانشگاه تهران در دامنه ای بین ۶۰۰-۵۹۱  قرارداد. دانشگاه علم و صنعت ایران در دامنه ای بین رتبه های ۶۰۵-۶۰۱ جای دارد. جایگاه دانشگاه شیراز نیز که پنجمین دانشگاه جمهوری اسلامی ایران در ویرایش ۲۰۲۱ نظام رتبه بندی کیواس است در دامنه ای بین رتبه های ۱۰۰۰-۸۰۱ تعریف شده است. در آخر لیست  دانشگاه هایی که از ایران به عنوان ۵ دانشگاه ممتاز از آن ها یاد شده است نام دانشگاه شهید بهشتی نیز درج شده است، با این تفاوت که برای این دانشگاه رتبه ای درج نشده است.

دکتر مهراد افزود: در سال گذشته از جمهوری اسلامی ایران در این رتبه بندی ۶ دانشگاه به ترتیب صنعتی شریف، صنعتی امیرکبیر، علم و صنعت ایران، شهید بهشتی و دانشگاه شیراز در جمع ۱۰۰۰ دانشگاه برتر جهان گزارش شده بود.

وی در خصوص ریتبه بندی دانشگاههای اسلامی گفت: در این رتبه بندی، اسامی دانشگاه های  سایر کشور های اسلامی نیز به عنوان دانشگاه های برتر آورده شده است. با تنظیم تعداد دانشگاه های برتر کشور های اسلامی در جمع ۱۰۰۰ دانشگاه برتر جهان نتیجه قابل تاملی را می توان به نمایش گذاشت: مالزی ۲۰ دانشگاه، عربستان سعودی ۱۰ دانشگاه، قزاقستان و ترکیه هر کدام ۹ دانشگاه، لبنان، امارات متحده عربی و اندونزی هر کدام ۸ دانشگاه، پاکستان ۷ دانشگاه، جمهوری اسلامی ایران ۵ دانشگاه، مصر و اردن هر کدام ۴ دانشگاه، عراق، کویت، برونئی، بحرین و بنگلادش هر کدام ۲ دانشگاه و عمان و قطر هر کدام یک دانشگاه.

وی در پایان اظهار داشت: ارائه رتبه جهانی نخستین دانشگاه هر یک از کشورهای اسلامی یاد شده به رتبه بندی جدیدی می انجامد که به نوبه خود قابل توجه است: دانشگاه مالایا ۵۹، دانشگاه ملک عبدالعزیز ۱۴۳، دانشگاه ملی فارابی قزاقستان ۱۶۵، دانشگاه علم و فناوری خلیفه در امارات متحده عربی ۲۱۱، دانشگاه آمریکایی بیروت ۲۲۰، دانشگاه Gadjah Mada در اندونزی و دانشگاه دارالسلام در برونئی مشترکا هر کدام ۲۵۴، دانشگاه ملی علوم و فناوری اسلام آباد ۳۵۵، دانشگاه سلطان قابوس ۳۷۵، دانشگاه صنعتی شریف ۴۰۹، دانشگاه آمریکایی قاهره ۴۱۱، دانشگاه اردن در دامنه ای بین ۶۵۰-۶۰۱، دانشگاه علوم کاربردی بحرین در دامنه ای بین ۷۰۰-۶۵۱، دانشگاه علوم و مهندسی بنگلادش، دانشگاه بغداد، و دانشگاه علوم و فناوری خلیج فارس کویت هر کدام مشترکا در دامنه ای بین ۱۰۰۰-۸۰۱ قرار دارند.

برچسب ها :