کد خبر: 41871
تاریخ انتشار: یکشنبه, 01 تیر 1399 - 12:32

داخلی

»

گفتگو

اعلام نتایج نخستین رتبه‌بندی کیفی دانشگاه‌های دنیا

منبع : لیزنا
رتبه بندی  WURI با تکیه بر چهار شاخص عمده که بر کیفیت دلالت دارد می کوشد دانشگاه های نوآور جهان را که برای نسل جوان دانشجو حائز اهمیت است رتبه بندی کند.
اعلام نتایج نخستین رتبه‌بندی کیفی دانشگاه‌های دنیا

به گزارش لیزنا، دکتر جعفر مهراد استاد دانشگاه شیراز و موسس ISC  گفت: از منظر رتبه بندی، از سال ۲۰۰۳ میلادی به بعد نظام های مختلفی تاسیس شده است که هر کدام دانشگاه های جهان را بر اساس معیار ها و شاخص های مخصوص به خود رتبه بندی می کنند. در این بین، نظام های شانگهای، تایمز، کیواس و لایدن با کمتر از دو دهه فعالیت نسبت به سایر نظام های موجود موفق تر بوده و از این رو نظر برنامه ریزان آموزش عالی، سیاست گذاران علم و تکنولوژی و دانشجویان کشور های مختلف جهان را بیشتر به خود جلب کرده اند.

دکتر مهراد اظهار داشت: اخیرا، رتبه بندی جدیدی پا به عرصه فعالیت گذاشته است که دانشگاه های جهان را بر خلاف رتبه بندی‌های متداول که از شاخص های کمی استفاده می کنند، این رتبه بندی با تکیه بر چهار شاخص عمده که بر کیفیت دلالت دارد می کوشد دانشگاه های نوآور جهان را که برای نسل جوان دانشجو حائز اهمیت است رتبه بندی کند. نام این رتبه بندی

World University with Real Impact(WURI)  است.

وی گفت: رتبه بندی «دانشگاه های جهان با تاثیر واقعی» نتایج نخستین رتبه بندی خود را به طور همزمان در کره جنوبی و سوییس منتشر کرد. هدف این رتبه بندی شناسایی دانشگاه های نوآوری است که جهان را برای انقلاب صنعتی چهارم با استفاده از آموزش های نوین و کارهای بزرگ تحقیقاتی آماده می کنند.

موسس ISC  گفت: میزبان رتبه بندی WURI که نشست آن به صورت آنلاین برگزار شد شامل موسسات چهارگانه زیر بود:

  1. Hanseatic League of Universities

       2. UN Institute for Training and Research

  1. Franklin University of Switzerland
  2. Institute for Policy and Strategy on National Competitiveness

وی در ادامه اظهار داشت: در نظام WURI نخستین رتبه بندی دانشگاه های نوآور جهان، ابتدا ۵۰ دانشگاه برتر و سپس ۵۰ دانشگاه برتر بعدی در هر یک از شاخص های چهارگانه زیر رتبه بندی شده است: تقاضاهای صنعتی، روح کارآفرینی، ارزش های اخلاقی و جابه جایی دانشجویی و دسترس پذیری.

دکتر مهراد گفت: در حالی که رتبه بندی های سنتی در ارزیابی دانشگاه های جهان به شدت بر روی شاخص های کمی تکیه دارند، رتبه بندی WURI بر جنبه های کیفی و برنامه های نوآور تاکید می‌کند. این رتبه بندی تفاوت دیگری نیز با رتبه بندی های متداول دارد و آن اینکه رتبه بندی های سنتی اصولا بیشتر بر دانشگاه های جا افتاده جهان تمرکز دارند، در حالی که رتبه بندی WURI می‌کوشد روشن بینی و جنبه های فکری نسل جوان را انعکاس دهد. در نتیجه، دانشگاه های نوآور در بین نسل جوان دانشجو از محبوبیت بالایی برخوردار اند، مانند: Minerva Schools at KGI در سانفرانسیسکو، Singularity University  در سانتاکلارا، کالیفرنیا Ecole 42 در پاریس SADI در کره‌جنوبی و Abdullah Gul University  در ترکیه.

وی درباره نتیجه این رتبه بندی گفت: نتیجه کلی این رتبه بندی جدید نشان می‌دهد که استنفورد و ام ای تی با رتبه های اول و دوم برترین دانشگاه های نوآور جهان است. دانشگاه Aalto در فنلاند با کسب رتبه سوم پیشگام دانشگاه های نوآور اروپا است. دانشگاه ایالتی آریزونا که حائز رتبه هفتم است به عنوان یکی از دانشگاه های برتر و نوآوری آمریکا  رتبه بندی شده است.

دکتر مهراد گفت: در جمع ۱۰۰ دانشگاه نوآور جهان ۳۲ دانشگاه از آمریکا، ۸ دانشگاه از بریتانیا، ۷ دانشگاه از چین، ۶ دانشگاه از کره‌جنوبی، ۵ دانشگاه از ژاپن، ۴ دانشگاه از آلمان، و ۳ دانشگاه از هر یک از کشورهای فرانسه و هندوستان به عنوان دانشگاه های نوآور شناسایی شده است.

وی  گفت: در شاخص تقاضاهای صنعتی دانشگاه استنفورد و ام ای تی به ترتیب در مرتبه های اول و دوم، دانشگاه Minerva Schools at KGI در مرتبه سوم، و انستیتو فناوری کالیفرنیا در جایگاه چهارم قرار گرفته است. در شاخص روح کارآفرینی دانشگاه Aalto در فنلاند در صدر جدول دانشگاه های نوآور جهان است. سپس، دانشگاه علوم کاربردی Hanze در هلند و دانشگاه پرینستون در آمریکا موفق به کسب رتبه های دوم و سوم جهان شده اند. در شاخص ارزش های اخلاقی دانشگاه هاروارد, دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه Ecole 42, دانشگاه دوک و دانشگاه کلمبیا رتبه های اول تا چهارم را به خود اختصاص داده اند. در شاخص جا به جایی دانشجو و دسترس پذیری دانشگاه ملی سنگاپور، دانشگاه ملی سئول، دانشگاه کپنهاگ، دانشگاه بوستون و دانشگاه آزاد برلین رتبه های اول تا پنجم را در اختیار دارند.

دکتر مهراد اظهار داشت: از میان کشورهای جهان تنها دانشگاه های ۳۱ کشور جهان شامل آمریکا، فنلاند، هلند، چین، بریتانیا، سنگاپور، کره‌جنوبی، فرانسه، دانمارک، ژاپن، آلمان، سوئد، کانادا، ترکیه، هنگ کنگ، سویس، استرالیا، ایرلند، اتریش، بلژیک، کرواسی، مصر، تایلند، ایتالیا، روسیه، اسلوونی، هندوستان، ویتنام، اندونزی، فیلیپین و یونان در این رتبه بندی شرایط شاخص های اعلام شده را احراز کرده اند.

وی در پایان تاکید کرد: از کشور های اسلامی دانشگاه عبدالله گل در ترکیه، دانشگاه بدر در مصر، و دانشگاه Telekom در اندونزی به ترتیب با رتبه های ۴۱، ۷۹ و ۹۰ در جمع دانشگاه های نوآور جهان قرار دارند.

برچسب ها :