کد خبر: 48615
تاریخ انتشار: پنج شنبه, 13 ارديبهشت 1403 - 17:06

داخلی

»

برگ سپید

مستندی روایی از زندگی پدر علم سم شناسی ایران

از مود تا لاهه

منبع : لیزنا
مریم دهقان تنها
از مود تا لاهه

 درباره نویسنده

کتاب «از مود تا لاهه» به نگارش مرضیه نظرلو از سوی انتشارات میرماه روانه بازار نشر شده است. نظرلو متولد سال 1361 و دارای تحصیلات در رشته ادبیات فارسی است. وی نویسنده­ ای است با سابقه چندین ساله در حوزه دفاع مقدس، نوشته‌هایش قوی و خواندنی است و روایت زندگی آدم‌هایی است که روزگاری برای دفاع از وطن رنج­ها را به جان خریده­اند. اولین تجربه کاری نظرلو به حضورش در موسسه روایت فتح بر می­گردد، مسیر را آهسته و پیوسته پیموده، تجربه، ذوق و قریحه را با هم در آمیخته و صاحب آثاری است که هر کدام دنیایی خواندنی در خود دارند. از جمله کتاب­های این نویسنده می­توان به پسر تفتان، رازگمشده مجنون، بگو باران ببارد و... اشاره کرد. شایان ذکر است پژوهش این اثر توسط محسن شاهرضایی صورت گرفته است  (وب­سایت مشرق، بی­تا).

معرفی کتاب

انسان، بقای خویش را مدیون کاشفان علم است که عمر خود را در کنج کتابخانه‌ها و آزمایشگاها و گوشه‌ی گمنامی‌ها، ورق زدند و سخاوتمندانه، همه‌ی ثروت و سرمایه‌ی خویش را به امروز و فردا بخشیدند تا هم‌چون نوشدارو در هفت­خوان‌های جهل، عصا و مرهم و علاج و عزت انسان شود. روزگارانی را به یاد آوریم که لشکر بی‌رحم طاعون، وبا، سل و کرونا نتوانست طومار انسان را در هم پیچد و تیرهای زهرآگین نابودی به سپر استوار علم، راهی به جسم و جان انسان پیدا نکردند. علم، علامت پیروزی و بهروزی انسان بوده است. کتاب «از مود تا لاهه» روایت زندگی دانشمندی است بی­نظیر و استوار، «پرفسور مهدی بلالی مود» است که بواسطه تلاش­های فراوانش به عنوان پدر علم سم­شناسی از او یاد می­گردد. در این مستند روایی، مسیر زندگی پروفسور مهدی بلالی مود از کودکی تا امروز مرور می­گردد. تلاش­های فراوانش در جهت کسب مدارج علمی، جدیت و تدبیر در حل مشکلات متعدد، خاطرات همکاری با دانشمندان طراز اول جهان در حوزه­های موضوعی شیمی و سم­شناسی،کشفیات بدست آمده از تحقیقات شبانه روزی پرفسور بلالی مود و تاثیرشان در جامعه، روایتش از حضور در کشورهای متعدد، اخلاق و منش و روش مردم در این کشورها و حب به وطن در وجود پروفسور بلالی، تنها بخشی از مطالب کتاب را شامل می­گردد. نویسنده کتاب تلاش کرده تا با بیان مطالب کتاب در « 7  گذر» که شامل موارد ذیل است، تقسیم بندی مطالب را به نحو متناسبی به انجام رساند:

 گذر اول (1321-1339) کودکی و نوجوانی

گذر دوم (1340-1349) تحصیل در  رشته شیمی و رشته پزشکی

گذر سوم (1349-1351) خدمت سربازی و ازدواج

گذر چهارم (1351-1356) دانشگاه مشهد و بخش مسومین بیمارستان

گذر پنجم (1356-1360) سفر به بریتانیا

گذر ششم  (1360-1370) بازگشت به ایران و درمان مجروحان شیمیایی

گذر هفتم(1370 تا کنون) از دهه هفتاد تا کنون

 

نگاهی به کتاب

کتاب با لحظه آمدن آغاز می­گردد، آمدن به ایران پر التهاب دوران جنگ. درست زمانیکه همه با چمدان­ هایی در دست از ایران می­رفتند تا در آنسوی جهان آرام و بی­ دغدغه زندگی خود را دوباره بسازند، پروفسور بلالی مود، استادیار دانشگاه ادینبورگ انگلستان به ایران بازگشت. رفاه آرامش و از همه مهمتر امنیت، این گوهر کمیاب در دوران جنگ را نادیده گرفت و به کشوری بازگشت که سرتاسر ناامنی بود و در حال سقوط. این اثر صرفا روایت زندگی پروفسور بلالی نیست بلکه در فاصله سال­های گذشته تاکنون، قامت استوار بانویی را حس می­کنید که نه تنها دست در دستان پروفسور بلالی،  بلکه همچون کوهی استوار پشت و پناه اوست. صدالبته آنجا که ایشان بعد از تولد اولین فرزند در دو راهی ادامه تحصیل یا تربیت فرزند مانده بودند، پروفسور بلالی مود بود که با عقیده ­ای راسخ از او خواست تا ادامه دهد و استعداد بی­ نظیرش تلف نشود. دکتر مریم خوردی مود (متخصص دندانپزشکی کودکان)، همسر فداکار پروفسور بلالی مود نقش بسیار مهمی درزندگی ایشان داشته و دارد چنانچه شوهرش از ایشان به عنوان زنی «فرا  فرشته» نام می­برد.

در متن کتاب روایت­های متعددی از افراد صاحب نام و دانشمندان معاصر در حوزه ­های تخصصی پزشکی می­خوانید که هر کدام در برهه­ های مختلف زندگی دکتر بلالی، تاثیراتی گذاشته­ اند. از آن­ها آموخته و در محضرشان تلمذ کرده و حتی بارها از آن­ها جلوتر بوده است. بخش­هایی از کتاب که در خصوص مجروحان شیمیایی است از قسمت­های بسیار تاثیرگذار متن است. تلاش­های فراوان پروفسور بلالی در بحبوحه جنگ برای درمان بیمارانی که با گازهای شیمیایی آسیب دیدند، بسیج جامعه پزشکی، تهیه تجهیزات و تکمیل بخش­های بیمارستانی، رایزنی برای دریافت کمک­های جهانی، همه و همه بخشی از تلاشی است که می­توان در قالب واژه­ ها و در متن کتاب خواند.

 

بخش­هایی از کتاب

در جایی از کتاب می­خوانیم که وقتی پروفسور بلالی به عنوان دانشجوی phd به انگلستان می­رود و پروفسور پریسکات که فرد اول دنیا در رشته سم­شناسی بالینی است را ملاقات می­کند، پریسکات با ایشان اتمام حجت می­کند که باید ساعت 8:30 هر روز کار را شروع کنی و نباید هشت و نیم و یک دقیقه برسی صفحه 113 کتاب :

روزها می­گذشت و من هر روز ساعت 8:30 دقیقه در دپارتمان حاضر می­شدم. یک روز ساعت 8:00 وارد ساختمان شدم و دیدم پروفسور پریسکات پشت میزش نشسته است. روز بعد ساعت 7:30 رفتم و باز استاد را حاضر و مشغول مطالعه دیدم. برایم جالب شد که بدانم پروفسور دقیقا چه ساعتی می­رسد. دلم را به دریا زدم و یک روز ساعت 5:30 به دپارتمان رفتم. هوا هنوز تاریک بود. به آرامی کلید را در قفل چرخاندم و داخل اتاق شدم. تا آمدم بنشینم صدای چرخاندن کلید را در قفل شنیدم. پروفسور بود تا وارد شد با تعجب پرسید :«کسی داخله ؟» از اتاقم بیرون رفتم و گفتم :«بله منم». پرسید :«برای چی این ساعت آمدی؟» گفتم :«برای این که من باید قبل از استادم بیایم سرکار، هر بار آمدم شما زودتر اینجا بودید. تصمیم گرفتم امروز 5:30 بیام». نگاه تحسین آمیزی به من کرد و گفت :«ببین هر دانشجویی باید سه ماه دوره آزمایشی رو بگذرونه تا بعد استاد اجازه بده ثبت نام قطعی کنه. تو هنوز سه ماه رو تکمیل نکردی ولی من همین امروز برای دانشگاه می نویسم که تو رو ثبت نام قطعی کنن، فقط یادت باشه دیگه قبل از ساعت 8:30 نیای. چون من بخاطر پر کاری همسر و بچه­ هام رو از دست دادم، نمیخوام تو هم بخاطر پرکاری زندگی­ات رو از دست بدی».

پروفسور ادامه داد :«من آنقدر غرق کار علمی و درمانی و تحقیقاتی شدم که دخترم یک روز به من گفت: بابا شما یک شخصیت بین المللی هستی و ما به شما افتخار می­کنیم، ولی هیچوقت فکر کردی که وظایف همسری و پدری­ات رو انجام میدی یا نه؟ حرف دخترم خیلی روی من تاثیر گذاشت، بهش گفتم من متوجه شما نبودم چون همیشه غرق در کارم بودم. چمدونم را برداشتم و رفتم تو یک هتل زندگی کردم. این طوری بود که من از خانواده­ ام جدا شدم. علاقه ­ای ندارم برای تو این اتفاق تکرار شود». تجربه پروفسور پریسکات بسیار قیمتی بود. آنرا آویزه گوشم کردم.

 

سخن آخر

آنچه واضح و مبرهن است نقش و جایگاه الگو در زندگی است، چه بسا انسان­های سرگردانی با آگاهی از زندگی مردمان موفق و آشنایی با روش و منش آنها، دنباله روی این مسیرها بوده و خود به جانشینان خلف تبدیل گشته­ اند. پس بدون شک مطالعه کتبی که به سرگذشت نام ­آوران و سرآمدان علم و دانش می­ پردازد تاثیرات شگرفی در جامعه می­گذارد. شاید بزرگترین مزیت کتاب «از مود تا لاهه » نثر روان و خودمانی نویسنده است که بدون کاور و پوشش به شخصیت پروفسور بلالی مود پرداخته و حتی در موقعیت­های متعدد دیدگاه­های خودمانی این دانشمند عزیز را در لابه ­لای مطالب کتاب گنجانده است و اینگونه هم ذات پنداری هر خواننده ­ای با این کتاب شدت و قوت می­ یابد.

 مشخصات کتاب

نظرلو، مرضیه. «از مود تا لاهه: مستند روایی از زندگی دکتر مهدی بلالی مود»، پژوهش از محسن شاه رضایی. تهران: انتشارات میرماه، 1402.

   منابع

  • سایت مشرق، آدرس به لینک
  • نظرلو، مرضیه. از مود تا لاهه: مستند روایی از زندگی دکتر مهدی بلالی مود، پژوهش از محسن شاه رضایی. تهران: انتشارات میرماه، 1402.

 درباره نگارنده این متن

مریم دهقان تنها  هستم کارشناس ارشد کتابداری و علاقه مند به مطالعه و خواندن. تورق برگ­های مهربان کتاب­ها و گم شدن در لابه­ لای واژگان پر رمز و راز خواندنی­ ها، از بهترین لحظات زندگی ­ام است.

دلخوشی­ هایم همراهی همیشگی خداوند است در زندگی­ ام و وجود دخترک عزیزم که باعث شد مزین به عنوان «مادر» شوم.