کد خبر: 41991
تاریخ انتشار: دوشنبه, 23 تیر 1399 - 05:35

داخلی

»

برگ سپید

معرفی کتاب «سبز شدن چه آسان»

منبع : لیزنا
فاطمه مه‌آبادی
معرفی کتاب «سبز شدن چه آسان»

معرفی کتاب کودک و نوجوان: مناسب رده سنی «ج»

خوش‌بختانه حوزه کودک و نوجوان دارای کتاب‌های بسیار زیاد و متنوعی است. اما بنظر می‌رسد یکی از مشکلات در حوزه کودک و نوجوان کمبود نقدها و معرفی کتاب‌های مناسب در این گروه سنی است. در این بخش می‌خواهیم کتاب‌های حوزه کودک و نوجوان را به شما خوانندگان معرفی کنیم. امیدواریم بتوانیم گوشه‌ای از کمبودها در این حوزه را جبران نماییم.

درباره نویسنده

الی اورایان (الی اوریان) بیش از 200 کتاب برای کودکان و بزرگسالان نگاشته است و از زمان کودکی عاشق خواندن، نوشتن و حل مسائل و خواندن کتاب‌های اسرارآمیز بوده است. او به همراه همسر و دو فرزندش در کارولینای شمالی زندگی می کند.

تعدادی از آثار الی اورایان که برای کودک و نوجوان نوشته شده عبارت است از: فینیاس و فرب خواننده (کتاب داستان دیزنی)[1]، فینیاس و فرب: سفر به ماه (کتاب فصل)[2]، بازگشت به زمین[3]، سیندرلا: اشتباه بزرگ موش (کتاب فصل)[4]؛ سایت آمازون آثار زیادی از الی اوریان را برای فروش قرار داده است.

درباره کتاب

هیچ فکر کرده‌اید که چرا این روزها، مردم بیشتر درباره‌ی محیط زیست حرف می‌زنند؟ به علت این که سیاره‌ی ما دارد تغییر می‌کند. زباله ها روی هم انباشته می‌شود، در هوا آلودگی هست و درخت‌ها قطع می‌شوند. اما این‌ها همه خبرهای بد نیستند. از بار مصرف و بازیافت تا بالارفتن آگاهی از جانوران در معرض خطر. این کتاب در مورد کارهای ساده‌ای است که شما می‌توانید برای نجات زمین انجام دهید.(بخشی از کتاب "سبز شدن چه آسان")

در این کتاب کودک و نوجوان با گرم شدن زمین و عوامل آن، راه‌های مقابله با گرم شدن زمین آشنا می‌شوند. از وضع جانوران آگاهی می‌یابد و با بعضی از آن‌ها که گرمای زمین بسیار روی زندگیشان تاثر می‌گذارد، آشنا می‌شوند. همچنین حقایقی در مورد جانوران که بصورت دانستنی و خیلی متخصر ارائه شده است.

کودک در این کتاب با انواع زباله‌ها، بازیافت و دوباره مصرف کردن بعضی از زباله‌ها، تهیه کمپوست (پوسال) درخانه، نظافت کردن با مواد و آلاینده‌هایی که کمترین آسیب را به محیط زیست و هوا می‌زنند و طبیعی هستند، آشنا می‌شوند. مباحث ارائه شده در این کتاب جنبه‌ی آموزشی دارد.

یکی از مهم‌ترین قسمت‌های کتاب وجود سوالاتی در متن هست که باعث به چالش کشیدن خواننده می‌شود و حس کنجکاوی و پرسشگری بیشتری را در کودکان و نوجوانان برمی‌انگیزد. وجود سرگرمی‌هایی برای آموزش و یادگیری بهتر حفاظت از محیط زیست، کتاب را از یکنواختی خارج کرده است و باعث شده مخاطب از تعداد صفحات زیاد کتاب خسته نشود.

این کتاب از نظر آموزشی بسیار کامل بوده و تمامی مباحث را به گونه‌ای ارائه کرده که قابل فهم و لمس است. مخاطب تماما آن‌ها را در زندگی و روزمرگی‌های خود مشاهده می‌کند و این را می‌توان یکی از محاسن کتاب دانست.

نقد و بررسی کتاب

به نظر تعداد صفحات کتاب برای مخاطبان آن که گروه سنی «ج» هستند به نسبت زیاد و ممکن است موجب خستگی شود. اما وجود سرگرمی‌ها و بازی‌هایی در کتاب ممکن است این نگرانی که در نگاه اول به کتاب بوجود می‌آید را از بین ببرد.

طرح روی جلد بسیار جذاب و پراز رنگ‌های گرم و شاد است که عاملی بسیار خوب و مناسب برای جذب مخاطبین به خصوص کودکان است. وجود مفاهیمی چون زمین برای تمام مردم دنیا و حیوانات است و انتقال این نکته مهم که همه باید باهم حافظ زمین و محیط زیست باشیم، بخوبی در عکس روی جلد دیده می‌شود.

از نظر فونت نوشته‌ها نه بسیار درشت است و نه ریز که باعث اذیت خواننده گردد. نوع فونت انتخاب شده برای این رده سنی بسیار مناسب و خوب است. یکی از مهم‌ترین بخش‌های کتاب کودک که اهمیتی بیش از متن برای آن قرار داده شده، صفحه‌آرایی خوب و مناسب با موضوع کتاب است که می‌تواند رغبت خواننده و مخاطب را افزایش داده و کمک موثری در توسعه و رشد فرهنگ داشته باشد و ذائقه بصری کودکان را به‌عنوان خواننده کتاب اصلاح و تقویت کند. کتاب صفحه‌آرایی و طراحی گرافیکی ساده و در عین‌حال جذابی دارد. اما برای رنگ‌آمیزی تصاویر داخل کتاب تنها از دو رنگ سبز و آبی استفاده شده است که می‌توان گفت نشانه‌هایی از طبیعت هستند.

مشخصات کتاب:

اورایان، الی. سبز شدن چه آسان: کارهای ساده‌ای که می‌توانید برای محافظت از زمین انجام دهید/ مترجم گلی افجه‌ای. تهران: انتشارات فنی ایران، 1395. (32 صفحه)

Easy to be green: simple activities you can do to save the Earth. c2019

درباره نویسنده این متن:

فاطمه مه‌آبادی متولد و بزرگ شده دیار بزرگان و اهالی علم و ادب شهرستان آشتیان (استان مرکزی)، دارای مدرک کارشناسی علم اطلاعات و دانش‌شناسی دانشگاه قم. ارتباط من با کتاب و ادبیات به‌خصوص حوزه‌ی کودک و نوجوان، ارتباط رشته‌ام با کتاب و ارباب رجوع‌هایی است که هرکدام سلیقه‌ای دارند و به دنبال کتاب‌هایی خاص با موضوعاتی خاص می‌گردند.

 -------------------------------------------------------------------------

[1] Phineas and Ferb Reader: Perry Speaks! (Disney Reader Book)

[2] Phineas and Ferb: Journey to Mars (Chapter Book)

[3] Return to Earth!

[4] Cinderella: The Great Mouse Mistake (Chapter Book)

برچسب ها :