کد خبر: 40005
تاریخ انتشار: چهارشنبه, 02 مرداد 1398 - 12:08

داخلی

»

اخبار کتاب

نخستین جلسه شورای سیاست‌گذاری نوزدهمین جشنواره چاپ برگزار شد

منبع : روابط عمومی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
نخستین جلسه شورای سیاست‌گذاری حوزه چاپ با حضور محسن جوادی و اعضای شورا برگزار شد.
نخستین جلسه شورای سیاست‌گذاری نوزدهمین جشنواره چاپ برگزار شد

به گزارش لیزنا، نخستین جلسه شورای سیاست‌گذاری نوزدهمین جشنواره حوزه چاپ با حضور دکتر محسن جوادی؛ معاون امور فرهنگی و رئیس شورا، مهرزاد دانش؛ مدیرکل دفتر چاپ و نشر و دبیر شورا و اعضای شورا روز دوشنبه(31 تیرماه) در معاونت امور فرهنگی برگزار شد.

محسن جوادی در این جلسه با اشاره به جایگاه حوزه چاپ و ضرورت توجه به آن عنوان کرد: باید تلاش شود تا موانع این حوزه بر طرف شود. در حال حاضر نیز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تلاش زیادی برای بر طرف شدن مشکلات این حوزه داشته است.

وی ادامه داد: در بخش ارایه تسهیلات به واحدهای چاپی نیز با پیگیری‌های وزیر محترم زمینه‌هایی ایجاد شده است تا هم کسب و کارهای کوچک در شهرستان‌ها و هم کسب و کارهای بزرگ در مراکز شهری بتوانند به تجهیز واحدهای چاپی و نوسازی آن اقدام کنند.

معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر گسترش حوزه چاپ به خارج از مرزهای کشور گفت: این بخش اگر نتواند در بازاریابی موفق باشد، با مشکل مواجه خواهد شد. فروش محصولات و نوآوری در چاپ نیاز به فضاهای جدیدی دارد. حوزه چاپ با تقویت زیرساخت‌های خود باید به دنبال بازاریابی در خارج از مرزهای ایران و صادرات محصولات چاپی به عنوان یک کالای فرهنگی باشد. همچنین در بحث چاپ باید به دیگر حلقه‌های این فرآیند اعم از صحافی، لیتوگرافی و... نیز توجه کنیم.

محسن جوادی همچنین درباره برگزاری نوزدهمین جشنواره حوزه چاپ گفت: باید تلاش شود تا مسئولان برگزاری تغییراتی در برنامه‌های خود داشته باشند و رویکرد برنامه‌ها صرفا تقدیر از پیشکسوتان و کارآفرینان نباشد. به نظر می‌رسد که برگزاری چند جلسه تخصصی با حضور نهادها و سازمان‌های دیگر برای گسترش و شناخت پتانسیل‌های عرصه چاپ، ضروری به نظر می‌رسد.

رئیس نوزدهمین شورای سیاست‌گذاری جشنواره چاپ همچنین درباره نحوه تقدیر از پیشکسوتان حوزه چاپ گفت: باید تلاش شود تا تقدیر از پیشکسوتان حوزه چاپ صرفا به روز صنعت چاپ محدود نشود بلکه تجربیات و خاطرات آن‌ها گردآوری و منتشر شوند. در این زمینه در معاونت امور فرهنگی ابزارهایی در دسترس است که می‌توانیم از آن‎‌ها بهره بریم.

وی با ضروری دانستن انجام کارهای پژوهشی در حوزه چاپ گفت: باید یک پژوهش سراسری در این زمینه انجام شود تا پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های هر استان در نوع چاپ مشخص شود تا از این طریق بتوانیم در برنامه‌ریزی‌های آینده از آن‌ها استفاده کنیم. در ادامه جلسه مهرزاد دانش؛ دبیر شورای سیاست‌گذاری نوزدهمین جشنواره حوزه چاپ با اشاره به توجه معاونت امور فرهنگی به استان‌ها گفت: در این دوره از جشنواره تلاش شده است تا به فعالیت جشنواره در استان‌ها بیشتر پرداخته شود.

همچنین با توجه به اینکه در سال‌های گذشته در برخی از استان‌ها در کنار برگزاری جشنواره کارگاه‌ها و سیمنارهای تخصصی چاپ برگزار شده است، تلاش خواهیم کرد از این تجربیات برای برگزاری این دوره از جشنواره حوزه چاپ بهره ببریم.

در ادامه این جلسه اعضای شورا درباره برگزاری جشنواره حوزه چاپ به بحث و تبادل نظر پرداختند و نسبت به توجه بیشتر به استان‌ها تاکید داشتند و پیشنهادهای خود را اعلام کردند.

بر اساس این گزارش در نخستین جلسه شورای سیاست‌گذاری نوزدهمین جشنواره چاپ که با ریاست محسن جوادی برگزار شد مهرزاد دانش، ایوب دهقانکار، علی غیاثی ندوشن، علی مغانی، اسکندر خمسه‎پور، محمدعلی انصاری‌پور، مجتبی محمودیان، سیدعلی قاسمی اژدری‌پور، علی اکبر ابراهیمی و محسن شمس حضور داشتند. 

خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با لیزنا، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود لیزنا را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
نام:
ایمیل:
* نظر: