کد خبر: 40255
تاریخ انتشار: شنبه, 13 مهر 1398 - 08:57

داخلی

»

مطالب کتابداری

»

کتابخانه های عمومی

کارگاه آشنایی با اسناد، نسخ خطی و نفایس چاپی در زاهدان برگزار شد

منبع : روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی سیستان و بلوچستان
اولین دوره آموزشی آشنایی با اسناد، نسخ خطی و نفایس چاپی در کتابخانه عمومی نور شهرستان زاهدان برگزار شد.
کارگاه  آشنایی با اسناد، نسخ خطی و نفایس چاپی در زاهدان برگزار شد

 

به گزارش لیزنا،  اولین دوره آموزشی آشنایی با اسناد، نسخ خطی و نفایس چاپی، با حضور رؤسای ادارات و کتابداران کتابخانه های عمومی استان و کتابداران کتابخانه های مراکز فرهنگی در زاهدان برگزار شد.

رضا محمود پور، کارشناس نسخ خطی و چاپ سنگی و سربی نهاد کتابخانه های عمومی کشور در این دوره آموزشی با اشاره به غنی بودن تاریخ، تمدن و فرهنگ ایران، گفت: کتاب های خطی و چاپ سنگی و سربی از منابع هویتی و تاریخی است و سرمایه ملی کشور محسوب می شود که افراد بسیاری برای نگارش و نگهداری آن تلاش کرده اند.

وی پیشینه تاریخی و فرهنگی سیستان و بلوچستان را نیز غنی دانست و گفت: از جمله بزرگان این خطه که در حوزه های مختلف فرهنگی قلم فرسایی کرده اند، دکتر ایرج افشار سیستانی است. وی به عنوان پژوهشگر فرهنگ و تاریخ ایران و ادبیات فارسی، ایران شناس، نسخه پژوه، نویسنده و استاد دانشگاه، معروف به پدر کتاب شناسی ایران است.

محمود پور، هدف از برگزاری این دوره آموزشی را آشنایی مقدماتی با کتاب های نسخ خطی و چاپ سنگی و سربی عنوان کرد و گفت: در بین کتب اهدایی به کتابخانه ها ممکن است کتب نفیسی موجود باشد که کتابداران می توانند با آموزش های اکتسابی در این دوره ها، این نفایس را تشخیص دهند. در سال های اخیر به علت کمبود اطلاعات و عدم آگاهی و شناخت کافی از نسخ خطی و چاپ سنگی و سربی، برخی از این کتاب ها از کتابخانه ها وجین شده است.

خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با لیزنا، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود لیزنا را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
نام:
ایمیل:
* نظر: