کد خبر: 42186
تاریخ انتشار: دوشنبه, 03 شهریور 1399 - 08:39

داخلی

»

همایش

فراخوان همایش مجازی تاریخ اجتماعی بیماری‌های واگیر در ایران معاصر اعلام شد

منبع : روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران
همایش مجازی با موضوع تاریخ اجتماعی بیماری های همه گیر در ایران معاصر، توسط پژوهشکده اسناد سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار می شود.
فراخوان همایش مجازی تاریخ اجتماعی بیماری‌های واگیر در ایران معاصر اعلام شد

به گزارش لیزنا، ربابه معتقدی رئیس گروه تحقیقات آرشیوی و تدوین استانداردها در پژوهشکده اسناد که به عنوان دبیر اجرایی در همایش مجازی تاریخ اجتماعی بیماری های همه گیر در ایران معاصر حضور دارد؛ با اعلام این خبر در توضیح جزئیات برپایی این سمینار گفت: ‍پژوهشکده اسناد سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در نظر دارد به منظور تحلیل و بررسی تاثیر بیماری های همه گیر در حیات اجتماعی، همایش مجازی تاریخ اجتماعی بیماری های واگیر در ایران معاصر را برگزار کند.

وی ادامه داد: براین اساس پژوهشگران علاقمند به کار در حوزه تاریخ اجتماعی می‌توانند یافته‌های پژوهشی خود را با 4 محور پژوهشی پیامدهای اجتماعی بیماری های واگیر، پیامدهای اقتصادی بیماری های واگیر، پیامدهای فرهنگی بیماری های واگیر و بیماریهای واگیر و بهداشت عمومی به دبیرخانه این همایش ارسال کنند تا در مجموعه مقالات این سمینار که از امکان نمایه سازی علمی- پژوهشی برخوردار خواهد بود، منتشر شود.

دبیر اجرایی همایش مجازی تاریخ اجتماعی بیماری های همه گیر در ایران معاصر در ادامه صحبت های خود با اشاره به این مطلب که شیوع ویروس کرونا مناسبات سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و هنری را دستخوش تغییر کرده است، گفت:  فراگیری و گسترش جهانی ویروس کرونا مناسبات سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و هنری را دستخوش تغییر کرده است و امید است تا به مدد بازنگری در آنچه بر گذشتگان رفته و تلاشی که برای بنیان گذاشتن روال تازه و تغییر سبک زندگی داشته اند و تاریخ اجتماعی بیماری های همه گیر در طول تاریخ معاصر ایران به راهکارهایی برای مواجهه بهتر با شرایط بحرانی امروز دست یابیم.

ربابه معتقدی در توضیح جزئیات محورهای پژوهشی این همایش گفت: در بخش نخست محور پیامدهای اجتماعی بیماری های واگیر مورد بررسی قرار می گیرد که در این بخش سرفصل هایی چون بیماری های واگیر و امنیت و ناامنی، بیماری های واگیر در سال های جنگ، بیماری های واگیر و مدیریت شهری، بیماری های واگیر و خانواده و بیماری های واگیر و جمعیت مورد تحقیق و پژوهش قرار می گیرد.

وی ادامه داد: محور دوم این همایش بررسی پیامدهای اقتصادی بیماری های واگیردار است که در این محور سرفصل هایی چون بیماری های واگیر و کار و بیکاری، بیماری های واگیر و فقر و بیماری های واگیر و بحران غذا بررسی می شود. محور سوم به پیامدهای فرهنگی بیماری های واگیر اختصاص دارد که سرفصل هایی همچون بیماری های واگیر و سبک زندگی، بیماری های واگیر و فرهنگ سازی بهداشت و سلامت، بیماری های واگیر و انسجام اجتماعی و مشارکت مردمی، بیماری های واگیر و اعتقادات و خرافات، بیماری های واگیر و دین در همایش مطرح می شود.

ربابه معتقدی دبیر اجرایی همایش مجازی تاریخ اجتماعی بیماری های همه گیر در ایران معاصر در پایان افزود: آخرین محور همایش مجازی تاریخ اجتماعی بیماری های همه گیر به بیماری های واگیر و بهداشت عمومی اختصاص دارد که در این محور بیماری های واگیر و دلایل و زمینه‌های گسترش، بیماری های واگیر و درمان های سنتی و مدرن، بیماری های واگیر و پیدایش حفظ الصحه و بیماری های واگیر و قرنطینه، بیماری های واگیردار و نقش پیروی از استانداردهای بین المللی و بیماری های واگیر و واکسیناسیون مورد بررسی قرار می گیرد.

لازم به توضیح است شهرام یوسفی فر دبیرعلمی سمینار تاریخ اجتماعی بیماری های واگیر در ایران معاصر است و علاقمندان برای ارسال چکیده مقالات خود تا تاریخ 25 شهریور می توانند اقدام کنند مهلت ارسال اصل مقاله تا تاریخ 25 آبان خواهد بود. علاقمندان برای ارسال مطالب خود می توانند به دبیرخانه این همایش به آدرس الکترونیکیاین آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید  مراجعه کنند.