کد خبر: 43050
تاریخ انتشار: دوشنبه, 22 دی 1399 - 13:42

داخلی

»

کتاب

«شیفتگان مرگ» منتشر شد

منبع : انتشارات کتاب نیستان
کتاب «شیفتگان مرگ» اثر سویتلانا آلکسیویچ منتشر شد.
«شیفتگان مرگ» منتشر شد

به گزارش لیزنا، كتاب نيستان  «شیفتگان مرگ» اثر سویتلانا آلکسیویچ را منتشر کرد.سیویتلانا الکسیویچ نویسنده اهل بلاروس و برنده جایزه ادبی نوبل در سال 2015 است که پس از دریافت این جایزه در میان مخاطبان ایرانی جایگاه ویژه‌ای به دست آورده است.

کتاب «شیفتگان مرگ» از وی که برای نخستین بار به زبان فارسی ترجمه و منتشر شده است داستانی است از مصاحبه‌های نگارنده با شیفتگان حکومت سوسیالیستی در شوروی که اندکی قبل یا حین اعلام فروپاشی این کشور دست به خودکشی زده‌اند.

 سیویتلانا الکسییویچ در این کتاب تلاش کرده تا عواقب روانی وارده شده به مردم کشور شوروی سابق در پی فروپاشی این کشور را مورد کنکاش قرار دهد و برای همین مهم سال‌ها در سراسر اقلیم شوروی سابق سفر کرد و سراغ افرادی را گرفت که پس از فروپاشی یا اندکی قبل از آن دست به خودکشی زده بودند.

وی در این کتاب سعی کرده تا با این افراد در صورت زنده ماندن و یا با نزدیک‌ترین عضو باقی مانده از خانواده آنها به صحبت بپردازد. بخشی از این تجربه ابتدا در کتابی با عنوان «زمان دست دوم» و به صورت کامل در این کتاب منتشر شده است.

این کتاب به طور مشخص درباره 22 مورد خودکشی به بررسی پرداخته است که درباره آنها در کتاب قبلی خود به اظهار نظر نپرداخته است و طرح موضوع نیز نکرده است به ویژه اینکه خود وی به این مساله اذعان داشت که برخی از افراد در سال 1993 که وی در تدارک تالیف کتاب بوده است حاضر به گفتگو با وی نشده‌اند و پس از تدوین کتاب با وی تماس و ابراز تمایل به گفتگو می‌کنند.

این کتاب از منظر ترسیم روحیه و ساختار ذهنی انسان‌های زیسته در دیکتاتوری سوسیالیستی شوروی و چرایی و چگونگی مسخ روح و روان و ساختارهای فکری آنها اثری قابل تامل به شمار می‌رود که در زمان انتشار خود نیز با بازتاب‌های بسیاری مواجه شده است.

سیویتلانا الکسیویچ بیش از هر چیز به عنوان یک پژوهشگر نویسنده شناخته شده است که پس از دریافت جایزه ادبی نوبل در سال 2015 آثار و افکارش بیش از پیش مورد توجه و نقد قرار گرفت و بار دیگر توجه را به ساختارهای برجای مانده از زندگی و تفکر سوسیالیستی در کشورهای جدا شده از شوروی سابق جلب کرد.

کتاب فوق برای نخستین بار با تلاش و ترجمه شهرام همت‌زاده از روسی به فارسی ترجمه و منتشر شده است.

برچسب ها :