کد خبر: 44347
تاریخ انتشار: سه شنبه, 23 شهریور 1400 - 07:55

داخلی

»

کتاب

زندگی شهری منتشر شد

منبع : انتشارات کتاب نیستان
زندگی شهری مجموعه داستان دیگری از برگزیدگان جایزه ا.هنری است که با ترجمه علی فامیان توسط انتشارات کتاب نیستان منتشر شده است.
زندگی شهری منتشر شد

به گزارش لیزنا، زندگی شهری مجموعه داستان دیگری از برگزیدگان جایزه ا.هنری است که در 288 صفحه رقعی و با ترجمه علی فامیان توسط انتشارات کتاب نیستان به بازار کتاب عرضه شده است.

«زندگی شهری» عنوان اثری است منتخب داستان‌های داوری شده برای اثر برگزیده جایزه ادبی اُ. هنری در سال ۱۹۹۷٫ این جایزه ادبی هر ساله با نگاه به داستان‌های انگلیسی زبان منتشر شده در مجلات منطقه آمریکای شمالی و توسط یک هیئت داوران انتخاب می‌شود، اما آنچه در کتاب هر ساله این جایزه به چاپ می‌رسد، انتخاب سردبیر این جایزه ادبی از میان داستان‌هایی است که در معرض داوری قرار گرفته‌اند و چه بسا انتخاب سردبیر کتاب، در جایزه حائز رتبه‌ای نشده باشد.

در سال ۱۹۹۷ که آثار برگزیده آنها در این کتاب درج شده است، برای نخستین بار و پس از سی سال سردبیر این کتاب تغییر کرد و به دنبال این تغییر تعداد نشریات بررسی شده برای انتخاب این داستان‌ها افزایش پیدا کرد و در نتیجه بیش از سه هزار داستان کوتاه مرور و آثار این کتاب شامل ۱۲ داستان کوتاه انتخاب و منتشر شدند.

بر اساس همین تحول این کتاب و داستان‌هایش آینه‌ای تمام‌نما از ذهنیت و جریان‌های جاری در داستان‌نویسان انگلیسی زبان در منطقه آمریکای شمالی و کانادا در پایان قرن بیستم به شمار می‌رود.

در این کتاب هم می‌توان داستان‌هایی از جنس جنایی دید و با نویسندگانی مانند آلیس مونرو در پیچ و تاب کشف راز یک قتل به حرکت پرداخت و هم می‌توان با قهرمان داستانی هم‌قدم شد و قدمی در کوچه پس کوچه تنهایی او به تبع انسان معاصر زد و دمی با او و در واقع با خود خلوت کرد. سری به دردها و مشکلات انسانی از جمله ترس‌ها و بیم و امیدهای او زد و با بی‌رحمی و شفقت انسانی ارتباطی دیگر برقرار کرد

از سوی دیگر علاقه‌مندان به داستان‌های هیجان‌انگیز و تخیلی از جمله داستان‌هایی که پای ثابت آنها بشقاب‌پرنده‌ها و موجودات فضایی هستند نیز می‌توانند از این کتاب برای خود طَرفی ببندند و در دنیای این رویدادها غوطه‌ ور شوند.

این کتاب و داستان‌های آن به تایید سردبیر مجموعه روایتی است جامع از زندگی و زیست و زندگی آمریکایی در عصر عصیان زده پایان قرن بیستم. این کتاب و داستان‌هایش به روشنی تاثیرپذیری داستان‌نویسان آمریکایی از جامعه و عمق نفوذ رویدادهای جاری در جامعه آمریکای شمالی را در اندیشه و قلم نویسندگان به نمایش می‌کشد و به نوعی تعهد آنها به نوشتن درباره آن را نشان می‌دهد.

آخرین اخبار