کد خبر: 41118
تاریخ انتشار: دوشنبه, 14 بهمن 1398 - 05:18

داخلی

»

کتابخانه و کتابداری

در کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد؛

نخستین پیش نشست تخصصی سومین همایش ملی کتابخانه‌های دیجیتالی

منبع : لیزنا
نخستین پیش نشست تخصصی سومین همایش ملی کتابخانه‌های دیجیتالی با موضوع «بررسی الگوهای مفهومی و نظام‌های معنایی» برگزار شد.
نخستین پیش نشست تخصصی سومین همایش ملی کتابخانه‌های دیجیتالی

به گزارش لیزنا، نخستین پیش نشست تخصصی سومین همایش ملی کتابخانه‌های دیجیتالی با موضوع «بررسی الگوهای مفهومی و نظام‌های معنایی» سه‌شنبه 8 بهمن ماه 1398 از ساعت  15 الی 17 با حضور دکتر سید مهدی طاهری، دکتر عصمت مومنی، ابراهیم عمرانی، ملیحه درخوش و جمعی از کتابداران و دانشجویان رشته در سالن کنفرانس کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد. در این پیش نشست، درباره به‌کارگیری الگوهای مفهومی، تغییرات این الگوها، ساز و کار، و فلسفه وجودی آنها، رویکردهای استفاده از الگوهای مفهومی، و نظام های معنایی موجود بحث و تبادل نظر شد.

دکتر عصمت مومنی محورهای نشست را ذکر کرد و گفت: محورهای نشست نتیجه چالش‌های مطرح شده در پنجمین کنگره متخصصان علوم اطلاعات است.

دکتر سید مهدی طاهری به تشریح مفهوم نظام‌های معنایی پرداخت و به اصطلاحنامه‌ها، سرعنوان‌های موضوعی، شبکه‌های معنایی، هستی شناسی‌های مفهومی به عنوان سیستم‌های معنایی موجود اشاره کرد و به مفهوم دانش، وب معنایی، سیستم معنایی، نقش داده‌های پیوندی در برقراری ارتباط بین داده‌های موجود در وب معنایی، و ویژگی نظام‌های سازماندهی دانش پرداخت. وی  در پایان منظور از معنا را در نظام‌های معنایی تبیین کرد.

ملیحه درخوش به دگردیسی الگوهای مفهومی و نگرش آنها نسبت به موجودیت‌ها و ویژگی‌ها و ابعاد این الگوها اشاره نموده و اظهار داشت:محدودیت‌های انسانی عامل ناتوانی انسان در شناسایی تمامی الگوهای رابطه‌ای موجود است. وی فرایند مدل‌سازی را برای الگوهای رابطه‌ای یا تعامل انسان با سیستم‌های اطلاعاتی ضروری دانست .

وی گفت: ما همواره در یک سطح خاصی از شناخت قرار داریم و هیچ‌گاه نمی‌توانیم به شناخت کامل از یک پدیده دست یابیم. و در ادامه لزوم مدل‌سازی را هم‌فهمی بین دگراندیشی‌ها دانست و به افزایش نسبیت و تنوع با توجه به تکامل نگاه‌ها و شناسایی بافت‌ها اشاره کرد.

ابراهیم عمرانی در پایان گفت:  تصمیم‌گیری براساس نیاز مخاطب، الگوسازی و محدود ساختن خود با سیاست‌گذاری‌ها امری لازم است و انتخاب نزدیک ترین الگویی که با کار ما تناسب دارد با توجه به هدف نهایی معین ضروری است.