کد خبر: 44124
تاریخ انتشار: سه شنبه, 05 مرداد 1400 - 11:49

داخلی

»

کتابخانه و کتابداری

جمع‌آوری آرشیو نشریات فارسی زبان چاپ خارج از ایران در کتابخانه ملی

منبع : روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران
رئیس گروه پیایندهای اداره کل اطلاع‌رسانی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران از جمع‌آوری نشریات فارسی زبان چاپ خارج از کشور به همت کتابخانه ملی ایران به منظور ارتقا و تقویت حافظه ملی ایرانیان خبر داد.
جمع‌آوری آرشیو نشریات فارسی زبان چاپ خارج از ایران در کتابخانه ملی

به گزارش لیزنا، رویا امین الرعایا با بیان این مطلب گفت: ارتقای حافظه ملی ایرانیان از جمله وظایف ذاتی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران است و یکی از مولفه‌های مهم ارتقای حافظه ملی ایرانیان گردآوری منابع نوشتاری از جمله نشریات است.

وی ادامه داد: بنابراین همانطور که نشریات چاپ داخل کشور در کتابخانه ملی گردآوری و آرشیو می‌شود، نشریات فارسی زبان چاپ خارج از کشور نیز با محوریت موضوعات ایران و اسلام در حال جمع آوری است.

امین الرعایا ادامه داد: با توجه به ارتباط با مسئولین این مجلات، فایل‌های مربوط به این نشریات به صورت الکترونیکی دریافت می‌شود.

رئیس گروه پیایندهای اداره کل اطلاع‌رسانی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران گفت: تاکنون حدود دو هزار نشریه فارسی زبان چاپ خارج از کشور شناسایی شده است.

وی تاکید کرد: چنین روش جمع آوری نشریات از سوی تمام کتابخانه‌های ملی در دنیا به فراخور زبان و فرهنگ کشورها صورت می‌پذیرد تا منابع آنها برای جامعه هدف شان تکمیل‌ شود.

رئیس گروه پیایندهای اداره کل اطلاع‌رسانی سازمان اسناد و کتابخانه ملی تصریح کرد: اطلاعات و آرشیو نشریات فارسی زبان چاپ خارج از کشور در اختیار ‍پژوهشگران نیز قرار می‌گیرد.