کد خبر: 46389
تاریخ انتشار: چهارشنبه, 23 شهریور 1401 - 14:10

داخلی

»

کتابخانه و کتابداری

یک کارمند را نمی‌توان جایگزین کتابدار کانون پرورش فکری کرد

منبع : آخرین خبر
محمود برآبادی درباره پیشنهاد واگذاری مراکز فرهنگی و کتابخانه‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به نهاد کتابخانه‌های عمومی گفت: باید در نظر داشته‌باشیم که کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان جزء سازمان‌های استثنایی است که به طور اختصاصی به فعالیت‌های فرهنگی در حوزه کودک و نوجوان می‌پردازد و سابقه ۵۶ ساله دارد.
یک کارمند را نمی‌توان جایگزین کتابدار کانون پرورش فکری کرد

به گزارش لیزنا، محمود برآبادی نویسنده حوزه کودک و نوجوان گفت: کانون حاصل سال‌ها فعالیتِ صدها نویسنده و فعال فرهنگی است تا به وضعیت فعلی رسیده‌است و اینطور نیست که اداره‌ای باشد که در کوتاه مدت به وجود آمده‌باشد. کانون به تدریج رشد کرده و به موقعیتی که الان دارد، رسیده‌است.

به گفته این نویسنده حوزه کودک و نوجوان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حال و حاضر سازمان‌ها ادارات و شرکت‌های وابسته زیادی دارند و افزودن بار تازه‌ای به آن‌ها مشکلی را حل نخواهدکرد بلکه ممکن است کتابخانه‌ها و مراکز فرهنگی کانون در شرایط جدید تا چندین سال نتوانند به وضعیت فعلی خود برگردند، زیرا این تغییر و تحولات همیشه با دست‌اندازهایی همراه است.

امیدوارم این تصمیم عملی نشود

برآبادی با اشاره به اینکه واگذاری مراکز فرهنگی و کتابخانه‌های کانون پرورش فکری فعلا در مرحله پیشنهاد به هیات دولت مطرح است، توضیح داد: امیدواریم هیات دولت این پیشنهاد را نپذیرد. حتی اگر موانع قانونی آن رفع شود (هیات دولت نمی‌تواند این کار را انجام دهد و باید نهادها و سازمان‌های بالاتر این اقدام را انجام دهند) اگر آن مشکلات را هم از سر راه بردارند، باید در نظر داشته‌باشیم که کتابدارها و افرادی که در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، فعالیت می‌کنند، افرادی علاقه‌مند به کتاب و کتابخوانی هستند و رابطه صمیمانه‌ای با اعضای کودک و نوجوان کانون پیدا کردند.

سازمان‌ها، ادارات و شرکت‌های وابسته زیادی دارند و افزودن بار تازه‌ای به آن‌ها مشکلی را حل نخواهدکرد

این نویسنده کودک و نوجوان با بیان اینکه اکثر کتابدارهای فعال در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خانم هستند، افزود: فعالیت این گروه، کاری نیست که به راحتی بتواند به کار کارمندی تبدیل شود؛ یعنی یک کارمند را نمی‌توان جایگزین یک کتابدار کرد که با علاقه، شوق و عشقی که به کودکان و حوزه کتابخوانی و فرهنگی دارد فعالیت می‌کند. امیدوارم این تصمیم عملی نشود و اگر عملی شود به کودکان و نوجوانان صدمه وارد خواهدکرد، زیرا کودکان دیگر نخواهند توانست در هرکجای ایران از امکانات کانون استفاده کنند.

حضور کانون در جامعه فرهنگی ایران مغتنم است

برآبادی با تاکید بر اینکه فقط کتابخانه‌های مستقر کانون نیستند که به کودکان خدمات ارائه می‌کنند، توضیح داد: باید توجه داشت یک سری فعالیت‌ها توسط افراد و کتابخانه‌های سیار انجام می‌شود. البته فعالیت کانون در دورانی بهتر از وضعیت فعلی بود؛ برای مثال تئاتر سیار برای کودکان اجرا می‌شد؛ اما در وضعیت فعلی هم همچنان وجود و حضور کانون در جامعه فرهنگی ایران مغتنم است و باید از آن دفاع کرد.

او افزود: با توجه به شرایط کانون در سال‌های اخیر این موسسه نیاز به تقویت دارد. باید بیشتر به اهدافی که در اساسنامه کانون بیان شده‌است عمل شود. در حالی که واگذاری مراکز فرهنگی و کتابخانه‌های کانون ضربه‌ای دیگر بر این موسسه خواهدبود و می‌تواند فعالان آن را دستخوش بلاتکلیفی کند.