کد خبر: 46891
تاریخ انتشار: یکشنبه, 02 بهمن 1401 - 07:05

داخلی

»

کتابخانه ملی

بخش ویژه جمهوری صربستان در کتابخانه ملی افتتاح شد

منبع : لیزنا
تامارا ووچیچ همسر رئیس جمهور صربستان در سفر به کشورمان، ضمن بازدید از سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و اهدای 32 جلد کتاب نفیس درباره تاریخ فرهنگی و اجتماعی صربستان، ‌پنجره فرهنگی جمهوری صربستان در کتابخانه ملی ایران را با حضور علیرضا مختارپور رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران افتتاح کرد.
بخش ویژه جمهوری صربستان در کتابخانه ملی افتتاح شد

به گزارش لیزنا، تامارا ووچیچ همسر رئیس جمهور صربستان و هیات همراه، یکم بهمن ماه با حضور در محل کتابخانه ملی ایران و دیدار و گفتگو با رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، از گنجینه و منابع کتابی و غیرکتابی موجود در مخازن کتابخانه ملی ایران بازدید کرد.

تامارا ووچیچ همسر رئیس جمهور صربستان با ابراز خرسندی از حضور در کتابخانه ملی ایران گفت: بر اساس آموزه های دین اسلام، خداوند پیام های خود را از طریق کتاب به مردم منتقل کرده است و من بسیار خوشحالم که از نزدیک تنها قرآن هشت ضلعی در ابعاد بسیار کوچک را در کتابخانه ملی ایران دیدم و از این موضوع بسیار شگفت زده شدم.

وی پس از افتتاح بخش ویژه صربستان در کتابخانه ملی ایران تاکید کرد: این بخش فرهنگی صربستان، نشان دهنده زوایایی از تاریخ و فرهنگ صربستان است. بنظر من، سرمایه گذاری در حوزه تفکر از سرمایه گذاری در سایر بخشها بسیار مهمتر است که لازم است توجه بیشتری به این موضوع شود.

تامارا ووچیچ ادامه داد: امروزه بسیاری از نیازهای دانشی انسان ازطریق جستجو در اینترنت برطرف می شود، اما صلح و آرامش چیزی نیست که در اینترنت بتوان آن را یافت. ما باید به دنبال صلح و آرامش در دنیا باشیم و کتابخانه ها، مرکز صلح و آرامش در دنیا هستند.

تامارا ووچیچ تأکید کرد: در این بازدید با فعالیت بخش های مختلف کتابخانه ملی کشور شما آشنا شدم و از نزدیک شاهد فعالیت بانوان ایران در بخش های مختلف بودم و این حضور و پشتکار بانوان ایرانی موجب خوشحالی است. یک ضرب المثل آفریقایی می گوید اگر یک آقا آموزش داده شود، یک شخص آموزش می بیند، اما اگر یک خانم آموزش ببیند، درواقع یک کشور آموزش می بیند. از همین رو بسیار خوشحالم بانوان فرهیخته در مسئولیت های مختلف در کتابخانه ملی ایران مشغول به کار هستند.

وی ادامه داد: آنچه در سفر خود به کشور ایران مشاهده کردم حضور خانم های ایرانی با دانش های تخصصی در علوم و حرفه های مختلف بود که زنانی قوی و با اعتماد به نفس هستند و این مهم هدیه ای است که با خود به کشورم خواهم برد.

تامارا ووچیچ ضمن ابراز خرسندی از حضور در کتابخانه ملی ایران گفت: این فرصت برای من بسیار مغتنم بود که با حضور در کتابخانه ملی ایران با تاریخ و تمدن و فرهنگ غنی ایران بیشتر آشنا شوم و از مهمان نوازی شما بسیار سپاسگزارم. 

با امضای تفاهم نامه متقابل بین کتابخانه ملی ایران و صربستان می توان درجهت تبادل منابع اطلاعات گام برداشت

علیرضا مختارپور رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران ضمن خوش آمدگویی به تامارا ووچیچ همسر رئیس جمهور صربستان و هیات همراه، بر گسترش ارتباطات فرهنگی بین دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری صربستان تأکید کرد و گفت: کتابخانه ها هم قلب و هم مغز جهان هستند و به قول یکی از نویسندگان مشهور اگر روزی تمام منابع انرژی جهان خاموش شوند، باز می شود کتابی را از قفسه کتابخانه برداشت و در زیر نور خورشید و یا در زیر نور ماه مطالعه کرد.

وی ادامه داد: با اهدای کتب توسط نماینده محترم جمهوری صربستان به کتابخانه ملی ایران، از میزان علاقمندی و دلسوزی این بانوی محترم نسبت به مسائل فرهنگی و کتاب های ارزشمند بسیار خوشحال شدم و امیدوارم با پیگیری و امضای تفاهم نامه متقابل بین کتابخانه ملی ایران و کتابخانه ملی کشور صربستان، در تبادل اطلاعات، تخصص ها و منابع اطلاعاتی هر دو کتابخانه گام های مثبتی را برداریم.

در ادامه معاونین سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران نیز به تشریح فعالیت های کتابخانه ملی ایران پرداختند.

در این مراسم تامارا ووچیچ همسر رئیس جمهور صربستان و هیات همراه از میراث مکتوب و نفیس موجود در مخازن کتابخانه ملی ایران همچون قدیمی ترین قرآن موجود در کتابخانه ملی ایران، تنها قرآن نفیس هشت ضلعی و کوچک دنیا و نقشه های قدیمی خلیج فارس بازدید کردند. علیرضا مختارپور رئیس کتابخانه ملی ایران نیز نشان یادبود سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و یک جلد کتاب نفیس را به وی اهدا کرد.

لازم به ذکر است تامارا ووچیچ در رأس هیاتی و به منظور شرکت در اختتامیه اولین کنگره بین المللی بانوان تأثیرگذار مهمان جمهوری اسلامی ایران بود.