کد خبر: 41628
تاریخ انتشار: شنبه, 20 ارديبهشت 1399 - 11:37

داخلی

»

کتابخانه‌های عمومی

نماینده مقام معظم رهبری در استان آذربایجان غربی؛

فرهنگ مطالعه و کتابخوانی باید در جامعه احیا شود

منبع : روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌غربی
حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی: کتاب و مطالعه مهمترین وسیله در تغییر و تحول فرهنگ جوامع بشری محسوب می‌شود فلذا باید اهمیت ویژه‌ای به این موضوع داده شود.
فرهنگ مطالعه و کتابخوانی باید در جامعه احیا شود

به گزارش لیزنا، خدیجه معصومی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌غربی، با حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی، نماینده مقام معظم رهبری در استان آذربایجان غربی، دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار، حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی، نماینده مقام معظم رهبری در استان آذربایجان غربی بر اهمیت و ضرورت فرهنگ مطالعه و کتابخوانی تأکید کرده و گفت: کتاب و مطالعه مهمترین وسیله در تغییر و تحول فرهنگ جوامع بشری محسوب می‌شود فلذا باید اهمیت ویژه‌ای به این موضوع داده شود.

 وی گفت: با وجود گسترش فضای مجازی و حجم بالای اطلاعات در اینترنت و دسترسی راحت به آن متأسفانه شاهد کم رونق شدن تهیه کتاب و مطالعه در سطح جامعه هستیم که امیدواریم با ترویج‌، تشویق و معرفی کتاب‌های مفید شاهد رغبت بیشتر خانواده‌ها و اقشار مختلف به مطالعه و کتابخوانی باشیم.

امام جمعه ارومیه در ادامه سخنان خود به استفاده حداکثری از فضاهای عمومی مانند مساجد و مصلاها برای معرفی، ایجاد و ترویج این امر تأکید کرده و گفت: در زمان‌های نه چندان دور شاهد رونق کتابخانه‌ها در مساجد بودیم که متأسفانه در سال‌های اخیر مورد کم‌توجهی قرار گرفته که تقویت این موضوع می‌تواند در ترویج فرهنگ مطالعه در جامعه مفید باشد.
خدیجه معصومی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌غربی، در این دیدار به ارائه گزارشی از فعالیت‌های کتابخانه‌های عمومی پرداخت و گفت: ۷۱ باب کتابخانه عمومی نهادی، ۲۲ باب کتابخانه عمومی مشارکتی و ۲ باب کتابخانه عمومی مستقل در استان داریم که به ارائه خدمات به اقشار مختلف می‌پردازند.

معصومی ادامه داد: با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری برای ترویج کتابخوانی، کتابخانه‌های عمومی برای همه اقشار بویژه  کودک، نوجوان و جوان برنامه‌های فرهنگی ویژه‌ای تدارک دیده است که ان‌شاءالله، همه این فعالیتها منجر به پرورش نسلی کتابخوان خواهد شد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌غربی راه‌اندازی کتابخانه سیار به منظور دسترسی مناطق محروم به کتاب، ایجاد کتابخانه در ده شهر فاقد کتابخانه در استان، گسترش خدمت‌رسانی و توسعه خدمات فرهنگی برای جذب مردم به کتابخانه را از جمله برنامه‌های کتابخانه‌های عمومی برشمرد.