کد خبر: 48777
تاریخ انتشار: شنبه, 02 تیر 1403 - 09:20

داخلی

»

کتابخانه‌های عمومی

ساختمان کتابخانه خیرساز دکتر جلالی کندری خلیل آباد افتتاح  شد

منبع : روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی
آیین افتتاح ساختمان جدید کتابخانه عمومی خیرساز مرحوم دکتر جلالی کندری شهرستان خلیل آباد با حضور سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی، فرماندار شهرستان خلیل آباد و جمعی از اهال شهر کندر برگزار شد.
ساختمان کتابخانه خیرساز دکتر جلالی کندری خلیل آباد افتتاح  شد

 به گزارش لیزنا، آیین افتتاح ساختمان جدید کتابخانه عمومی خیرساز مرحوم دکتر جلالی کندری شهرستان خلیل آباد با هدف اجرای عدالت فرهنگی و توسعه فضاهای کتابخانه ای و حضور حسین نوربخش، سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی؛ محمدرضا خوشنویس، فرماندار شهرستان خلیل آباد و جمعی از اهال شهر کندر برگزار شد.

 در این آیین حسین نوربخش، سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی ضمن تبریک ایام دهه ولایت و امامت، گفت: امروز میزبان برگزاری آیین افتتاح ساختمان جدید کتابخانه ای هستیم که به عنوان سومین کتابخانه منطقه ترشیز به ارائه خدمات کتابخانه ای می پردازد.

وی تاکید کرد: تلاش و هدف ما از این قبیل اقدامات گسترش عدالت فرهنگی و توسعه فضاهای کتابخانه ای در راستای ارائه خدمات کتابخانه ای به تمامی دوستداران کتاب و عموم مردم است.

نوربخش ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهید جمهور، آیت الله دکتر ابراهیم رئیسی، اظهار کرد: ایشان نگاه ویژه ای به حوزه کتابخانه های عمومی و نهاد کتابخانه های عمومی کشور داشته اند که این نگاه و توجه ویژه موجب توسعه کتابخانه های سیار، افزایش فضاهای کتابخانه ای و تصویب سند ملی خواندن در شورای عالی انقلاب فرهنگی شد.

سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی با اشاره به ساختمان پیشین کتابخانه، از محمدحسین داوودی و خانواده مرحوم دکتر جلالی کندری خیرین کتابخانه عمومی خیرساز مرحوم دکتر جلالی کندری تقدیر و تشکر کرد.

وی با بیان اینکه امروز مردم توجه ویژه ای حوزه کتاب و کتابخوانی دارند، گفت: به همین واسطه یکی از اولویتهای اصلی اداره کل کتابخانه های عمومی استان در گام اول افزایش فضاهای کتابخانه ای و در مرحله بعدی ترغیب و تشویق بیش از گذشته مردم به حضور در کتابخانه ها است.

حسین نوربخش، سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی اظهار کرد: بخش عظیمی از اعضای کتابخانه را نسل کودک و نوجوان تشکیل می دهند و از آنجا که اعتقاد ما بر این است که کتابخانه خانه سوم این نسل پس از خانه و مدرسه است، در تلاش هستیم تا موثرترین خدمات دانشی و اطلاعاتی را به نسل کودک و نوجوان ارائه دهیم.

وی اظهار امیدواری کرد وجود این کتابخانه موجب پرورش نسلی شود که در آینده و سازندگی کشور بتوانند نقشی موثر و مفید ایفا کنند.

 در ادامه محمدرضا خوشنویس، فرماندار شهرستان خلیل آباد ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای خدمت، گفت: مایه مباهات است که شهرستان خلیل آباد و شهر کندر از حیث تعداد شهدا و خیرین یکی از پر افتخارترین شهرها در خطه خراسان رضوی است.

وی تصریح کرد: امروز نیز شاهد افتتاح ساختمانی هستیم که با حضور پررنگ خیرین بومی منطقه ترشیز، محمدحسین داوودی و خانواده مرحوم دکتر جلالی کندری به ثمر نشسته است.

فرماندار شهرستان خلیل آباد اظهار کرد: بدون شک این خیرین و ادیبان دست پرورده انس مردم گذشته با کتاب و کتابخوانی بوده است و مایه مباهات است که آوازه شهر کندر همچنان به واسطه بهره مندی از مردم فرهنگ دوست و کتاب دوست به گوش همگان خواهد رسید.

محمدرضا خوشنویس با بیان اینکه سپاسگذار مردم کندر جهت حمایت از خادمین فرهنگ و کتاب هستیم، گفت: امیدوارم در آینده شاهد حمایت مردم و حضور پررنگشان در تقویت کمی و کیفی این کتابخانه باشیم.

 در پایان حسن احمدی، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان خلیل آباد نیز به ارائه توضیحاتی از مراحل ساخت کتابخانه عمومی خیرساز مرحوم دکتر جلالی کندری شهرستان پرداخت.

وی گفت: کتابخانه های عمومی امروز به عنوان فرهنگسراها و پاتوقهای فرهنگی اجتماعی معرفی می شوند؛ چرا که کتابخانه ها دیگر صرف امانت کتاب و سالن مطالعه نیستند و گامهای موثری در راستای افزایش دانش و آگاهی جامعه همچون برگزاری کارگاه های آموزشی، نشستهای کتابخوان، نشستهای جمع خوانی، محافل ادبی، حمایت از کسب و کارهای کوچک و ... برداشته اند. 

احمدی بر ارتباط و تعامل موثر بین مدارس و کتابخانه های عمومی تاکید کرد و افزود: بدون شک این ارتباط موجب افزایش سرانه مطالعه و گسترش فرهنگ کتاب و کتابخوانی در جامعه خواهد شد.

 ساختمان جدید کتابخانه عمومی خیرساز مرحوم دکتر جلالی کندری شهرستان خلیل آباد در زمینی به مساحت 670 مترمربع و زیربنای 340 مترمربع اهدایی خانواده مرحوم دکتر جلالی کندری با هزینه ای بالغ بر 15میلیارد ریال توسط محمدحسین داوودی، خیر حوزه کتاب و کتابخانه ها تجهیز و احداث شده است. در حال حاضر نیز این کتابخانه با بالغ بر 11هزار نسخه کتاب و تعداد بالغ بر 700 نفر عضو فعال به ارائه خدمات کتابخانه ای می پردازد.