کد خبر: 41887
تاریخ انتشار: چهارشنبه, 04 تیر 1399 - 09:01

داخلی

»

کتابخانه‌های عمومی

نشست خبری مسابقه کتابخوانی کتاب «فرهنگ مختصر امر به معروف و نهی از منکر» برگزار شد

منبع : پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور
حجت الاسلام جلیل محبی با اشاره به مشارکت ۵۷ هزار نفر در مسابقه کتابخوانی کتاب «فرهنگ مختصر امر به معروف و نهی از منکر» بر ضرورت آشنایی بنیادین با فرهنگ صحیح امر به معروف و نهی از منکر از طریق کتاب و کتابخوانی تأکید کرد.
نشست خبری مسابقه کتابخوانی کتاب «فرهنگ مختصر امر به معروف و نهی از منکر» برگزار شد

به گزارش لیزنا، نشست خبری مسابقه کتابخوانی کتاب «فرهنگ مختصر امر به معروف و نهی از منکر» دوشنبه ۲ تیرماه، با حضور حجت الاسلام جلیل محبی، دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر و مهدی رمضانی، معاون توسعه کتابخانه ها و ترویج کتابخوانی نهاد در کتابخانه مرکزی پارک شهر برگزار شد.

لزوم تغییر نگرش مردم درباره فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر

حجت الاسلام جلیل محبی در این نشست طی سخنانی گفت: ستاد امر به معروف و نهی از منکر در دوره جدید بنای خود را بر این گذاشته که در خصوص مسئولیت اجتماعی و حقوق شهروندی فعالیت فرهنگی و فرهنگ‌سازی انجام دهد؛ به این منظور معاونت آموزش، فرهنگ سازی و رسانه در دوره جدید مدیریتی این ستاد تاسیس شد تا بتوانیم نگرش مردم کشور در همه لایه ها، سنین و گروه‌های مختلف را نسبت به مسئله مسئولیت اجتماعی و امر به معروف و نهی از منکر تغییر دهیم.

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر با اشاره به اقدامات صورت گرفته در این زمینه ادامه داد: یکی از فعالیت های ما تولید محصولات رسانه ای بوده است که از شبکه های اجتماعی و تلویزیونی پخش شد و بازخورد خوبی داشت و در ادامه همین روند هشتک «بی_تفاوت_نباشیم» در دستور کار معاونت فرهنگی ستاد  قرار گرفت که توسط بسیاری از فعالان عرصه مجازی و فرهنگی استفاده و مطرح شده است.

جاافتادن اشتباه یک فرهنگ متعالی در اذهان عمومی

وی همچنین درباره فعالیت‌های این ستاد در حوزه کتاب و کتابخوانی توضیح داد: در حدود ۲۷ سال عمر ستاد امر به معروف و نهی از منکر تعداد زیادی کتاب تولید شده است که هر نویسنده با نگرش خود به موضوع امر به معروف و نهی از منکر پرداخته است غالبا مسئله مطالعه تطبیقی امر به معروف و نهی از منکر در جوامع مختلف و همچنین مصادیق منکر در این جوامع در این کتاب ها تبیین شده است. اما با یک بررسی توسط یک مرکز افکارسنجی معتبر به این نتیجه رسیدیم که امر به معروف از منظر دینی برای مردم اشتباه جا افتاده است و مردم با شنیدن عبارت «امر به معروف و نهی از منکر» احساس خوبی پیدا نمی کنند و آن منظور و حسی که خداوند متعال در قرآن کریم و ائمه معصومین(ع) در روایات عنوان کرده‌اند در اذهان متبادر نمی‌شود.

حجت الاسلام محبی تأکید کرد: بر این اساس آن چیزی که از منظر کتاب در موضوع امر به معروف و نهی از منکر اهمیت دارد این است که مردم امروز  باید با مفاهیم بنیادین و پایه‌ای امر به معروف و نهی از منکر آشنایی پیدا کنند. بر این اساس کتاب «فرهنگ مختصر امر به معروف و نهی از منکر» در دستور کار مسابقه کتابخوانی قرار گرفت که دارای بخش‌های مختلفی چون مفاهیم قرآنی، احادیث معصومان (ع)، بیانات امام خمینی (ره) و بیانات مقام معظم رهبری  با ضمیمه‌ای با عنوان «قانون امر به معروف و نهی از منکر» است.

ادامه برگزاری مسابقات کتابخوانی با محوریت امر به معروف و نهی از منکر

وی افزود: به چهار بخش اصلی کتاب تعمدا هیچ حاشیه‌ای زده نشده؛  چراکه اگر امروز هر کسی این آیات و روایات و بیانات امام راحل و رهبری عظیم الشان را مورد بررسی قرار دهد، باز هم به دنبال این خواهد بود که نگاه خودش را به این مطالب نزدیک کند. در حالیکه بسیاری از این مطالب تفسیر نمی‌خواهد و مبین و واضح است. بر این اساس این مطالب با چهار بخش اصلی و در قطع پالتویی تهیه شد و در این مسابقه کتابخوانی مورد خوانش قرار گرفت.

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر با تقدیر از همکاری و مشارکت نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در برگزاری این مسابقه کتابخوانی گفت: خوشبختانه در این مسابقه کتابخوانی ۵۷ هزار نفر شرکت کردند که  جوایزی توسط ستاد امر به معروف و نهی از منکر و با مشارکت نهاد کتابخانه های عمومی کشور به برگزیدگان اعطا شد. با توجه به استقبال گسترده‌ای که از این مسابقه صورت گرفت به دنبال این هستیم که مسابقه با موضوع امر به معروف و نهی از منکر در دستور کار قرار گیرد و با کتاب‌هایی دیگر در سطح وسیع‌تری برگزار شود.

همسویی کتابخانه‌ها با رویکرد جدید به حوزه امر به معروف و نهی از منکر

در ادامه این نشست مهدی رمضانی، درباره همکاری نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و ستاد امر به معروف و نهی از منکر عنوان کرد: در وهله اول همکاری این دو دستگاه در برگزاری این مسابقه مصداقی از امر به معروف است که امیدواریم این نگاه در جامعه و دستگاه‌های مختلف نهادینه شود. اما نکته قوتی که در این همکاری مشترک وجود داشت این بود که سهم‌خواهی خاصی در این همکاری وجود نداشت و این مسابقه کاملا با همراهی طرفین در یک فضای مثبت به انجام رسید و تلاش کردیم کاری خوب و قابل دفاع ارائه شود و آن را یک شروع خوب برای همکاری‌های آتی می‌دانم و امیدوارم مشابه این اتفاقات در حوزه‌های دیگر رخ دهد.

معاون توسعه کتابخانه ها و ترویج کتابخوانی نهاد با اشاره به رویکرد جدید نهاد کتابخانه در تبدیل کتابخانه‌ها با پایگاه‌ها و باشگاه‌های فرهنگی و اجتماعی، گفت: با این نگاه و گستره ۳۵۰۰ کتابخانه‌ عمومی در سراسر کشور، کتابخانه‌ها می‌توانند با نگاه جدیدی که به موضوع امر به معروف و نهی از منکر مطرح شده، نقش مکمل را در کنار سایر دستگاه‌های فرهنگی و اجتماعی ایفا کنند که تلاش می‌کنیم این رویکرد را ادامه دهیم و در سایر فضاهایی که قابل تعریف و اجرا است، دنبال کنیم.

مشارکت ۵۷ هزار نفر در مسابقه کتابخوانی کتاب «فرهنگ مختصر امر به معروف و نهی از منکر»

رمضانی با اشاره به مشارکت ۵۷ هزار نفر در مسابقه کتابخوانی کتاب «فرهنگ مختصر امر به معروف و نهی از منکر» به ارائه گزارشی از روند برگزاری این مسابقه پرداخت و گفت: این مسابقه با انتشار فراخوان و تعیین بازه زمانی برای شرکت در آن از بهمن ماه آغاز و این مهلت در دو نوبت نیز تمدید شد. تیزر تبلیغاتی این مسابقه تهیه و با همکاری ستاد از رسانه ملی پخش شد؛ همچنین از ظرفیت کتابخانه‌های عمومی هم برای دعوت به شرکت در مسابقه استفاده شد.

وی افزود: ۵۵ درصد معادل ۳۱ هزار نفر از شرکت کنندگان در این مسابقه را خانم‌ها و ۴۵ درصد معادل ۲۶ هزار نفر را آقایان تشکیل دادند. همچنین بر اساس «میزان مشارکت» استان کرمان با ۶ هزار ۱۱۲ نفر، استان آذربایجان شرقی با ۴ هزار و ۱۸۳ نفر و استان خراسان جنوبی با ۳ هزار ۷۷۷ نفر، سه استان برتر بودند. بر اساس «کیفیت شرکت و نمره کسب شده افراد» استان کرمان، آذربایجان شرقی و سیستان و بلوچستان عنوان سه استان برتر  را به خود اختصاص دادند و در نهایت بر اساس «نسبت جمعیت و میزان مشارکت» استان‌های خراسان جنوبی، خراسان شمالی و زنجان سه استان برتر بودند.

معاون توسعه کتابخانه ها و ترویج کتابخوانی نهاد درباره جوایز این مسابقه نیز توضیح داد: جوایز این مسابقه که شامل کمک هزینه سفرهای زیارتی و جوایز نقدی است، به صورت مشارکتی از سوی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و ستاد امر به معروف و نهی از منکر  تهیه شده و تخصیص یافته و بخشنامه آغاز توزیع جوایز به برگزیدگان به استان‌های مختلف ابلاغ شده است تا بتوانیم به وعده‌ای که دادیم عمل کنیم و فاصله‌ای میان اعلام برگزیدگان و اهدای جوایز به این عزیزان ایجاد نشود. لازم به ذکر است که بیشترین جوایز به برگزیدگان از استان‌های  آذربایجان شرقی، کرمان و سیستان و بلوچستان اختصاص یافته است.

اعمال محدودیت‌ها و تغییر برخی ضوابط همزمان با بازگشایی کتابخانه‌ها

مهدی رمضانی در ادامه این نشست به ارائه گزارشی از فعالیت نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در روزهای شیوع بیماری کرونا و تعطیلی کتابخانه‌ها پرداخت و گفت: پس از شیوع بیماری کرونا در کشور بر اساس دستور ستاد ملی مقابله با کرونا، کتابخانه‌ها نیز همانند سایر مراکز فرهنگی تعطیل شد که هفته گذشته بر اساس دستور این ستاد، مجوز بازگشایی کتابخانه‌ها صادر شد و از دیروز کتابخانه‌های عمومی بر اساس دستورالعمل های ابلاغی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دستورالعمل تکمیلی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور که به تأیید وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز رسیده، بازگشایی شد. البته برخی محدودیت‌ها همچنان برقرار است و برخی از ضوابط و شرایط حضور و استفاده از فضای کتابخانه‌ها تغییر کرده که در حال اجرا شدن است.

معاون توسعه کتابخانه ها و ترویج کتابخوانی نهاد ادامه داد: در این ایام کتابخانه‌های عمومی مانند سایر دستگاه‌ها نیز در فضای مجازی فعال بودند و برنامه‌ها و خدمات مختلفی را به مردم ارائه دادند که از آن جمله می‌توان به برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی، پویش هر کتابدار یک کتابخوان، مسابقه نقاشی «کرونا را شکست می‌دهیم» و سایر برنامه ها اشاره کرد.

وی درباره برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی گفت: در ایام دهه کرامت تنها بخش از جشنواره بین المللی امام رضا(ع) که در سال جاری برگزار شد، جشنواره کتابخوانی رضوی بوده است. به طوری که بر اساس دستور وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی همه بخش‌های جشنواره بین المللی امام رضا(ع) متوقف شد به غیر از جشنواره کتابخوانی رضوی که در حال برگزاری است و تا پایان تیر ماه نیز در فضای مجازی از طریق سامانه مسابقات الکترونیک کتابخوانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، www.samakpl.ir در دسترس علاقه‌مندان قرار دارد.

افزایش ۲برابری شرکت کنندگان جشنواره کتابخوانی رضوی در فضای مجازی

رمضانی با اشاره به استقبال خوب علاقه‌مندان به شرکت در این مسابقه از طریق فضای مجازی، عنوان کرد: تا کنون بیش از ۸۰۰ هزار نفر در این جشنواره شرکت کرده‌اند که امیدواریم تا پایان مهلت شرکت در این مسابقه به این آمار افزوده شود. هرچند با توجه به اینکه به دلیل محدودیت های ناشی از بیماری کرونا نتوانستیم بخش مکتوب را برگزار کنیم، اما تا به امروز به نسبت دوره گذشته جشنواره، میزان حضور شرکت کنندگان در بخش فضای مجازی ۲ برابر شده است.

معاون توسعه کتابخانه ها و ترویج کتابخوانی نهاد «عزیمت جدی به سمت فضای مجازی» را مهم‌ترین اتفاق در نحوه ارائه خدمات و برنامه در کتابخانه‌ها عنوان کرد و گفت: این رویکرد که در شرایط خاص حاکم به کشور رخ داد، در نهاد استمرار خواهد داشت و بخشی از برنامه‌های کتابخانه‌ها که به فضای مجازی منتقل شد همچنان برگزار خواهد شد و گسترش خواهد یافت و نکته مثبتی که در این عزیمت وجود دارد این است که این طریق می‌توانیم به بسط و گسترش عدالت آموزشی در برنامه‌های نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور نزدیک شویم.

آمادگی برای افتتاح کتابخانه مرکزی یزد

وی همچنین از افتتاح کتابخانه مرکزی یزد در آینده‌ای نزدیک خبر داد و گفت: بر اساس تعهد و قولی که نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به مردم محترم استان و شهر یزد داده بود، بنا داشتیم که پس از ۲۴ سال انتظار، مراسم افتتاح کتابخانه مرکزی یزد را در اسفند ماه سال گذشته برگزار کنیم که همه شرایط برای این افتتاح فراهم شد بود و حتی هماهنگی‌های لازم برای حضور وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز انجام شده بود؛ اما مصادف شدن این برنامه با شیوع بیماری کرونا در کشور باعث به تعویق افتادن این افتتاح شد. بر این اساس افتتاح کتابخانه مرکزی یزد در ماه جاری یا ماه آینده از برنامه‌های در دست اجرای ما است.

رمضانی یادآور شد: کتابخانه مرکزی یزد سومین کتابخانه مرکزی است که در دوره مدیریت جناب آقای مختارپور در نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور افتتاح می‌شود. به طوری که پیش از این کتابخانه مرکزی مشهد پس از ۲۵ سال و کتابخانه مرکزی بجنورد پس از نزدیک به ۲۰ سال انتظار توسط نهاد افتتاح شد و همچنین کتابخانه مرکزی پارک‌شهر تهران نیز پس از مدتی تعمیر و بازسازی، بازگشایی شد.