کد خبر: 41916
تاریخ انتشار: سه شنبه, 10 تیر 1399 - 09:14

داخلی

»

کتابخانه‌های عمومی

مراسم معارفه سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی استان البرز برگزار شد

منبع : پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور
مراسم تودیع مدیرکل و معارفه سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی استان البرز با حضور مهدی رمضانی معاون توسعه کتابخانه ها و ترویج کتابخوانی نهاد برگزار شد.
مراسم معارفه سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی استان البرز برگزار شد

به گزارش لیزنا، مراسم معارفه سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی البرز، با حضور مهدی رمضانی، معاون توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتابخوانی؛ حسام قربانعلی، مدیرکل امور استان‌ها؛ احمدعلی هراتی، مدیرکل سابق کتابخانه‌های عمومی استان؛ هادی آشتیانی، سرپرست اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان البرز، روسای ادارات ستادی و شهرستانی و جمعی از کارشناسان ستادی در دفتر مدیرکل برگزار شد.

مهدی رمضانی، معاون توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتابخوانی ضمن تبریک دهه کرامت و روزهای مبارک این ایام به ویژه ولادت باسعادت امام رضا(ع)، اظهار داشت: به این امید زنده‌ایم که عنایات و تفضل آقا ثامن الحجج(ع) و حس و حالی که این روزها از سمت مشهد الرضا بر همه شیعیان و ساکنان سرزمین ایران می‌رسد، شامل حال ما نیز شود.

وی در ادامه با اشاره به علت برگزاری این جلسه اظهار داشت: هر آمدنی را رفتنی است و اساس حیات بشر همین آمد و رفت‌ها است. البته سیاست اصلی نهاد توجه به ثبات و مدیریت پایدار به ویژه در حوزه فرهنگ است؛ چراکه این حوزه برای عملیاتی شدن برنامه‌های خود، نیازمند مرور و گذر زمان است تا علاوه بر شناخت درونی و بیرونی نسبت به مدیریت موجود، مقبولیت و شناخت صحیح پرسنل و مجموعه از رویه و عملکرد مدیر نیز حاصل شود.

رمضانی با بیان اینکه هیچ انسانی معصوم و عاری از خطا نیست، بیان کرد: همه ما در طول زندگی و در مسئولیتی که هستیم دچار خطا و اشتباه می‌شویم و قطعا در روند کاری خود با شرایطی مواجه شده‌ایم که بعدها به آن اشکالاتی را وارد بدانیم؛ ولی مهم این است که سعی کنیم خطاها را کم کنیم و به فضل خدا در مسیر رشد قرار گیریم.

معاون توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتابخوانی گفت: تا آخرین لحظه منتظر بودیم شاید راهی برای استمرار مدیریت جناب آقای هراتی در مجموعه اداره‌ کل کتابخانه‌های استان باشد تا علاوه‌ بر بهره‌مندی از خدمات شایان ایشان، شاهد تکمیل پروژه‌ها و فعالیت‌های ناتمام این مجموعه در دوران کاری آقای هراتی باشیم که متاسفانه این امر محقق نشد. بر همین اساس و به دلیل اهمیت استان البرز برای نهاد و ایجاد فرصت مطلوب جهت معرفی مدیرکل از برادر عزیزمان جناب آقای آشتیانی که خود از چهره‌های فعال و شناخته شده در عرصه فرهنگی است، جهت تقبل این مسئولیت دعوت کردیم تا ان شاء الله با هماهنگی مقامات محترم استانی در فرصت مقتضی، این بنایی که گذاشته شده، این راهی که شکل گرفته و ظرفیتی که ایجاد شده به دست یک انسان صالح و متعهد به سرانجام برسد.

رمضانی همچنین به اقدامات مثبت هراتی در بحث وصول مطالبات کتابخانه‌ها در سطح استان و آغاز پروژه ساخت کتابخانه مرکزی اشاره کرد و گفت: پیگیری و ممارست ایشان در انجام کارها ستودنی است و به عنوان یکی از ویژگی‌های عالی شخصیتی ایشان در به سرانجام کارها تاکنون مثمر ثمر بوده است. آقای هراتی یک شخص فرهنگی است و فرهنگ بازنشستگی و پایان کار ندارد. 

معاون توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتابخوانی با بیان اینکه کتابخانه باقیات صالحات است و یک متر هم که به این فضا اضافه شود سالیان سال ماندگار و منشا خیر و برکت بوده و همه همکاران در آن سهیم هستند از مجموعه همکاران ستادی، شهرستانی و کتابداران خواست تا با همدلی و اهتمام در دوران سرپرستی آقای آشتیانی نیز  بیش از پیش در پیشبرد اهداف و رسالت مجموعه خود در استان کوشا باشند.

وی در خاتمه ضمن آرزوی توفیق برای احمد علی هراتی، اظهار داشت: ان شاء الله جناب آقای هراتی هرجا هستند، موفق و با همین روحیه و انگیزه منشا خدمت باشند. امیدواریم هرچه زودتر با انتخاب مدیرکل مستقر، شاهد استمرار و رونق رخدادهای فرهنگی در استان باشیم. اگرچه باور داریم در دوران سرپرستی آقای آشتیانی نیز با توجه به توانمندی ایشان در این عرصه، شاهد اتفاقات خوبی خواهیم بود.

حسام قربانعلی، مدیرکل امور استان‌های نهاد نیز در این مراسم با اشاره به تلاش‌ها و خدمات مدیرکل سابق کتابخانه‌های عمومی استان البرز، بیان کرد: پیگیری مسئولانه و تلاش‌های ارزشمند آقای هراتی در حوزه‌های مختلف به ویژه در حوزه انجمن‌ها و جلب مشارکت‌ها جای بسی تقدیر دارد. شاید کلام نتواند بار سپاسگزاری را برای این حجم کاری در زمان تصدی مسئولیت بر دوش کشد اما آمارها به خوبی نشان از میزان رشد شتاب‌دار مجموعه هم در سطح کیفی و هم در سطح کمی است.

مدیرکل امور استان‌ها همچنین به تلاش وی در جهت ایجاد همیاری و همدلی بین مسئولان استان جهت کلنگ‌زنی پروژه کتابخانه مرکزی اشاره کرد و آن را سنگ بنای مستحکمی برای استمرار این نوع حرکت‌ها و باقیات صالحات ارزشمندی دانست که برای همیشه در رزومه ایشان خواهد ماند.

وی در ادامه به بحث وصول مطالبات در البرز اشاره کرد و موفقیت در این امر را بی‌ بدیل و کم سابقه برشمرد. وی تصریح کرد: کلام نافذ و گیرا و خوی گرم و دلنشین آقای هراتی توانسته است تعامل خوبی را بین این مجموعه و مسئولان استانی ایجاد و دغدغه کتاب را به عنوان یک مطالبه عمومی هم در بین مردم و هم در بین مسئولان جاری کند.

قربانعلی در ادامه به سوابق هادی آشتیانی اشاره کرد و گفت: وجود این برادر عزیزمان باعث سرافرازی مجموعه نهاد کتابخانه ها است؛ سوابق متعدد فرهنگی ایشان به عنوان رئیس بزرگ ترین فرهنگسرای کشور تا تهیه‌کنندگی برنامه‌های فاخر در صدا و سیما، سند و برگ زرینی است که نشان از توانمندی ایشان برای ادامه این مسیر دارد و یقین دارم حضور ایشان در سمت سرپرستی این اداره‌کل، خیرات بسیاری را برای استان البرز خواهد داشت.

احمدعلی هراتی، مدیرکل سابق کتابخانه‌های عمومی استان نیز ضمن تبریک ایام دهه کرامت، اظهار داشت: هر آمدنی را رفتنی است اما بسیار خرسندم و خدا را شاکر که بعد از ۳۶ سال خدمت در عرصه‌های مختلف فرهنگی، آخرین دوره خدمتم را در نهاد کتابخانه‌های عمومی به عنوان یک نهاد فعال و اثرگذار فرهنگی در کشور به پایان می‌رسانم.

هراتی در ادامه ضمن تقدیر از زحمات و تلاش‌های دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور، اظهار داشت: وقتی کارنامه کاری را در پایان هر دوره مرور می‌کنیم آنچه موجب افتخار است کارهایی است که با تعهد و مسئولیت‌پذیری و تعامل خوب همه اعضای یک مجموعه صورت گرفته است. گزارش وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی در مجلس نیز گویای همین همت متعالی مجموعه نهاد در ارتقای سرانه‌ها و شاخص‌های مختلف کتابخوانی در کشور بود.

مدیرکل سابق کتابخانه‌های عمومی البرز با اشاره به گزارشات موجود در حوزه‌های مختلف و انتخاب اداره کل کتابخانه های عمومی استان به عنوان یکی از دستگاه‌های برتر بر اساس شاخص‌های ارزیابی در سال گذشته، تصریح کرد: مجموعه کتابخانه‌های عمومی استان البرز در حوزه فعالیت‌های کتابخوانی همچون جشنواره کتابخوانی رضوی، برگزاری جلسات انجمن کتابخانه‌ها و ماموریت‌های محوله در این حوزه و نیز در بحث مطالبات مالی نسبت به سنوات گذشته رشد چشمگیری داشته است.

وی همچنین با اشاره به تعامل خوب مسئولان استانی، از رهنمودهای راهگشای حضرت آیت الله حسینی همدانی، نماینده ولی فقیه و امام جمعه کرج در امر ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی، حمایت و همکاری شایسته استاندار البرز، نمایندگان قبلی و فعلی استان، مقامات استانی و شهرستانی و شهرداران در توجه ویژه به مسائل کتابخانه‌های عمومی و پیگیری نسبت به مطالبات به حق نهاد تقدیر کرد.

هراتی در ادامه با بیان گزارشی مختصر از فعالیت‌های صورت گرفته، اظهار داشت: با احتساب کتابخانه مرکزی، مجموع فضاهای فیزیکی کتابخانه‌ای که در حال افزوده شدن به مجموعه کتابخانه‌های عمومی استان است، ۲۴ هزار و ۳۰۰ مترمربع می‌باشد و تعدادی از این کتابخانه‌ها آماده بهره‌برداری است. چند کلنگ‌زنی در دست اجرا بوده و انجمن‌خیریّن کتابخانه‌ساز شهرستان‌ها نیز در حال راه‌اندازی است که امیدوارم با همت بلند جناب آقای آشتیانی، شاهد تکمیل و راه‌اندازی این پروژه‌ها باشیم.

مدیرکل سابق کتابخانه‌های عمومی استان با اشاره به اهمیت اخلاق‌مداری در مجموعه‌های اداری، گفت: همواره یکی از تاکیدات ما با تاسی از نبی مکرم اسلام، محمدمصطفی(ص)، حسن خلق و رعایت اخلاق اسلامی در مناسبات و روابط اداری و کاری و مشتری‌مداری بوده است که به فضل الهی کارنامه همکاران حاکی از توفیق در این امر است.

وی در خاتمه ضمن آرزوی توفیق برای جناب آقای آشتیانی، سرپرست اداره‌کل، خاطرنشان کرد: امروز بعد از ۳۶ سال سابقه، به صورت رسمی بازنشسته می شوم اما به خاطر علاقه قلبی خود به حوزه کتابخوانی همچنان در کنار مجموعه خواهم بود.

آشتیانی، سرپرست اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان نیز در این جلسه ضمن تبریک دهه کرامت و آرزوی بهره‌مندی همگان از رحمت و کرم امام رئوف و خاندان مکرم حضرت موسی بن جعفر(ع)، اظهار داشت: این جلسه بیشتر به بهانه تکریم از خدمات جناب آقای هراتی است که من نیز به نوبه خود از تلاش‌ها و فعالیت‌های ایشان در مدت تصدی پست مدیرکلی این مجموعه قدردانی می‌کنم. کارهای خوبی در دوران قبل انجام شده است که انشاالله با همراهی و همدلی همه همکاران مجموعه بتوانیم این مسیر را با قدرت ادامه داده و به سرانجام برسانیم.

سرپرست اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان در ادامه با اشاره به ظرفیت‌های بسیار خوب البرز در حوزه کتابخوانی و فعالیت‌های فرهنگی، ابراز امیدواری کرد با همت جمعی همکاران، البرزی‌های کتاب‌خوان در آینده نزدیک بتوانند از نتیجه تلاش‌های صورت گرفته در این استان بهره‌مند شوند.

گفتنی است، در پایان این ‌مراسم، لوح تقدیر احمدعلی هراتی و حکم هادی آشتیانی پس از قرائت تقدیم شد.