کد خبر: 42303
تاریخ انتشار: پنج شنبه, 27 شهریور 1399 - 12:37

داخلی

»

گزارش

نشست مشورتی پتانسیل همکاری های علمی ایران – مجارستان برگزار شد

منبع : پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)
نشست مشورتی پتانسیل همکاری های علمی ایران – مجارستان 26 شهریور 1399 با حضور نماینده ISC و مرکز منطقه ای برگزار شد.
نشست مشورتی پتانسیل همکاری های علمی ایران – مجارستان برگزار شد

به گزارش لیزنا،  دکتر محمدرضا فلاحتی قدیمی فومنی مشاور، ریاست و مدیر اداره روابط عمومی و همکاري های علمی بين المللی مرکز منطقه ای و ISC در تاریخ 26 شهریور 1399 در نشست مشورتی پتانسیل همکاری های علمی ایران – مجارستان شرکت کرد و سخنرانی خود را با عنوان  "پتانسیل مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (RICeST) و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) با دانشگاه های مجارستان" ارائه کرد.

شرکت در این نشست مشورتی پیرو تعاملات مرکز منطقه ای و پایگاه استنادی با دانشگاه یزد به عنوان دانشگاه رابط ایران با کشور مجارستان محقق شد. این نشست مشورتی از ساعت 13:30 الی 16 روز چهارشنبه 26 شهریور 1399 و به صورت مجازی برگزار شد.

در این نشست، دکتر بالازس وینس نگی رییس کمیته بین المللی کنفرانس روسای دانشگله های مجارستان و نیز دکتر پترا پرنی دبیر اروپایی و بین المللی کنفرانس روسای دانشگاه های مجارستان مدیریت جلسه را بر عهده داشتند.

در نشست افتتاحیه، حمیدرضا نافذ عارفی سفیر ایران در مجارستان، پروفسور لازلو بورهی رییس کنفرانس روسای دانشگاه های مجارستان و رییس دانشگاه اتوس لوراند مجارستان، پروفسور قاسم برید لقمانی، رییس دانشگاه یزد و آقای زولتان وارگا – هاژونیتس سفیر مجارستان در ایران به بیان خوش آمدگویی پرداختند.

در این نشست، سه پنل با عنوان 1- وضعیت آموزش عالی در شرایط کرونا 2- فرصت هایی برای همکاری های علمی، تحقیقاتی، نوآوری، توسعه ای و انتقال فناوری 3- مبادله دانشجو بین ایران و مجارستان و بورسیه های تحصیلی برنامه ریزی شده بود که در هر موضوع سخنرانان  سخنرانی کردند.

در پنل اول که با عنوان وضعیت آموزش عالی در شرایط کرونا بود، پروفسور عطاء ا... کوهیان معاون امور بین الملل وزارت عتف جمهوری اسلامی ایران، دکتر لورا سینوروس – ژابو، رییس بخش وزارت نوآوری و فناوری، بخش استراتژی و توسعه سازمانی در آموزش عالی و دکتر آلان آلپار معاون دانشگاه سملویس سخنرانی کردند.

دکتر کوهیان معاون مرکز همکاری های علمی بین المللی وزارت عتف گفت: پیوستن به تحقیقات و بین المللی کردن دانشگاه ها، تبادل دانشجویان دکتری و تبادل اعضای هیئت علمی از موارد مهمی می باشد که بین دو کشور باید پرداخته شود.

دکتر لورا سینوروس – ژابو در خصوص تجارب دانشگاه ها در شرایط کرونا برای حرکت به سمت آموزش برخط صحبت کرد و به بررسی مشکلات پیش روی آموزش عالی برای آموزش مجازی، تجارت کاربردی، استراتژی بخش آموزش عالی در خصوص دوران کرونا و حمایت از ارتقای سیاست های آموزشی در این شرایط پرداخت.

دکتر آلان آلپار نیز با توجه به شرایط پاندمی کرونا در مورد آموزش و آزمون برخط تمرین محور به ایراد سخنرانی پرداخت..

در پنل دوم، چهار سخنرانی وجود داشت. در سخنرانی اول محمدعلی فرحناکیان معاون بین الملل وزارت انرژی درخصوص جایگاه صنعت برق ایران در سطح جهانی سخنرانی کرد و همکاری های بین ایران و مجارستان در این خصوص را تبیین کرد.

سپس پروفسور یانوش لواندوفسکی معاون علوم و نوآوری و رییس افتخاری کنفرانس و روسای دانشگاه های مجارستان و رییس دانشگاه فناوری و اقتصاد بوداپست سخنرانی خود را با عنوان ارائه یک مدل نوآورانه: پارک علم و فناوری و دانشگاه فناوری و اقتصاد بوداپست" ارائه کرد.

سخنران بعدی دکتر مهدی لطفی رییس پارک علم و فناوری یزد بود که در سخنرانی خود به تبیین چارچوب و زیرساخت های لازم برای برقراری همکاری های علمی و فناورانه در سطح بین المللی پرداخت.

سخنران آخر در این پنل دکتر محمدرضا فلاحتی قدیمی فومنی بود که ابتدا تاریخچه تاسیس مرکز منطقه ای را معرفی کرد و سپس اهم وظایف این سازمان را بیان کرد و گفت: مرکز منطقه ای یک مرکز حاوی انواع مختلفی از منابع و پایگاه های اطلاعاتی است که زیر نظر فرهنگستان علوم جهان وظیفه توزیع اطلاعات علمی در سطح ایران و کشورهای منطقه را برعهده دارد.

دکتر فلاحتی  تصریح کرد: از جمله مهمترین فعالیت های این مرکز، خرید و توزیع و یا تهیه و تولید انواع پایگاه های اطلاعات علمی است که از آن جمله می توان به پایگاه جامع مقالات تمام متن فارسی، پایگاه های مقالات انگلیسی و عربی، پایگاه مقالات کنفرانس های علمی، پایگاه کتاب های الکترونیکی و غیره اشاره کرد.

وی ادامه داد: مرکز منطقه ای همچنین بیش از 100 نشریه معتبر کشور را منتشر می کند و با داشتن شورای انتشارات با دانشگاه ها در چاپ و نشر کتاب های علمی اعضای هیئت علمی همکاری می کند.

وی همچنین گفت: این مرکز همچنین از برگزاری کنفرانس ها و همایش های ملی حمایت مادی و معنوی به عمل می آورد و اخیرا مسئولیت ارزیابی نشریات علمی کشور نیز به این مرکز واگذار شده است.

وی در مورد گستره فعالیت این مرکز گفت: در حال حاضر حدود 40 شاخه در داخل و خارج از کشور داریم که در دانشگاه های معتبر تاسیس شده اند و خدمات و منابع علمی مرکز را در اختیار محققان، اساتید و دانشجویان قرار می دهند.

وی به تاسیس جدیدترین شاخه مرکز منطقه ای در دانشگاه بوخوم کشور آلمان اشاره کرد و گفت: دانشگاه های زیادی به استفاده از منابع فارسی مرکز منطقه ای علاقه نشان داده اند و مرکز منطقه ای پیرو انعقاد قرارداد منابع تمام متن فارسی خود را در اختیار دانشگاه های دارای کرسی زبان و ادب فارسی، مراکز ایران شناسی و شرق شناسی قرار می دهد. ضمنا مرکز منطقه ای برای برگزاری دوره های آموزشی کوتاه مدت از طریق دعوت یا مبادله اساتید مرکز با دانشگاه های مجارستان اعلام آمادگی می کند. 

دکتر فلاحتی سپس به معرفی تاریخچه تاسیس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) پرداخت و گفت: ISC در سال 2008 و در جریان نشست وزرای آموزش عالی کشورهای اسلامی در باکوی آذربایجان تایید شد. این پایگاه یک پایگاه استنادی است که مانند ISI  و Scopus عمل می کند.

وی ضمن بیان مهمترین وظایف پایگاه گفت: در این پایگاه فرآورده های متعددی وجود دارد که با توجه به شرایط کرونا، نماگر کوید – 19 یکی از آن موارد است. در این فرآورده اطلاعات آماری و مصور در وضعیت مبتلایان به کوید – 19 در کشورهای جهان، نرخ بهبود یافتگان و غیره و همچنین مجموعه حاوی بیش از 18000 مقاله تمام متن مرتبط با این بیماری وجود دارد.

وی افزود: سامانه نشریات جهان اسلام حاوی 3400 نشریه علمی کشورهای اسلامی است که توانسته اند معیارهای کیفی ISC را کسب و در این پایگاه نمایه شوند. این نشریات در سه دسته نشریات لیست اولیه، لیست انتظار و نشریات هسته دسته بندی شده اند و نشریات هسته معتبرترین نشریات ISC محسوب می شوند.

وی در ادامه گفت:‌رتبه بندی دانشگاه های ایران، کشورهای اسلامی و جهان و فرآورده بعدی ISC است که بسیار مورد استقبال جامعه بین المللی قرار گرفته است. هدف آن است تا معیارهایی در این رتبه بندی لحاظ شود که بتواند سبب تولید صنعتی، ملی، اقتصادی و ... شود.

وی همچنین به سامانه جامع ثبت و اطلاع رسانی همایش های معتبر ملی، فهرست مندرجات نشریات فارسی و سامانه نشریات علمی پرداخت و گفت: ISC بر اساس معیارهایی همایش ها را بررسی و در صورت کسب امتیازات لازم، آنها را در پایگاه مرتبط خود ثبت کرده و برای آنها شناسه تعریف می کند. همچنین دسترسی به اطلاعات کتابشناختی نشریات و نیز مقایسه عملکرد دانشگاه ها، نویسندگان، ناشران و ... بر اساس مقالات منتشره از طریق وبگاه ISC در دسترس است.

وی افزود:‌رصدخانه علم جهانی ISC نیز با استفاده از اطلاعات معتبر جهانی تولید علم کشورها را تحلیل و در قالب جداول و نمودارهای مقایسه ای برای هر کشور و در هر منطقه فراهم می آورد.

دکتر فلاحتی در پایان و با توجه به توضیحات اائه شده برای همکاری با دانشگاه های مجارستان در حوزه های زیر اعلام آمادگی کرد:

-عقد تفاهم نامه همکاری های علمی، آموزشی، پژوهشی و فناوری بین مرکز منطقه ای و ISC و دانشگاه های مجارستان؛

-بررسی و نمایه سازی نشریات دانشگاه های مجارستان در ISC؛

-ارائه دسترسی به نماگر کوید – 19 به دانشگاه های مجارستان؛

-انجام طرح های پژوهشی مشترک در حوزه پایگاه های اطلاعاتی و نیز مطالعات علم سنجی؛

-برگزاری سمینار، همایش، وبینار و کارگاه های آموزشی مشترک؛

-تاسیس شاخه مرکز منطقه ای اطلاع رسانی در دانشگاه های مجارستان برای تامین منابع اطلاعات علمی مورد نیاز اساتید و دانشجویان دانشگاه های مجارستان؛

-برگزاری دوره های آموزشی کوتاه مدت از طریق دعوت از اساتید دو طرف برای سفر به کشور دیگر.

در پنل سوم مبادله دانشجویان بین دو کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت و سرانجام در جلسه اختتامیه، دکتر کوهیان و دکتر جانوس جوزسا به جمع بندی جلسه پرداخته و ابراز امیدواری کردند موارد مطرح شده در این جلسه ثبت و برای عملیاتی سازی آن کارگروهی تشکیل شود.