کد خبر: 45933
تاریخ انتشار: سه شنبه, 31 خرداد 1401 - 18:59

داخلی

»

گزارش

رونمایی از قدیمی‌ترین سند مربوط به اصناف و مشاغل با 393 سال قدمت

منبع : لیزنا
همزمان با روز اصناف و در یکصد وبیست وهشتمین برنامه سه‌شنبه‌های علمی فرهنگی آستان قدس رضوی، قدیمی ترین سند مربوط به اصناف و مشاغل با 393 سال قدمت معرفی و رونمایی شد.
رونمایی از قدیمی‌ترین سند مربوط به اصناف و مشاغل با 393 سال قدمت

به گزارش لیزنا، علي نجف زاده، محقق و پژوهشگر تاريخ مشهد و عضو هیئت علمي گروه تاريخ دانشگاه بيرجند، در این مراسم که در محل موزه قرآن و هدایای مقام معظم رهبری برگزار شد، طی سخنانی به تغییرات ساختار مدیریتی اصناف در مشهد از صفویه تا انقلاب اسلامی اشاره کرد.

وی فعالیت اصناف در دوره صفویه تا قاجار را زیر نظر نقیب الاشراف عنوان کرد و افزود: عملکرد این مجموعه در دوره قاجار زیر نظر هیئت متحده اصناف و هیئت متفقه اصناف قرار گرفت و در دوره پهلوی این مسئولیت بر عهده شهرداری یا همان بلدیه محول شد.

اعظم نظرکرده مسئول امور نمایه سازی و مستندسازی اداره اسناد آستان قدس رضوی نیز در ادامه این مراسم ضمن توضیحاتی پیرامون اسناد موجود در این مرکز با محوریت اصناف، قدیمی ترین سند این مجموعه را متعلق به سال 1008 هجری قمری دوره شاه عباس اول صفوی عنوان کرد که در آن از کدخدای اصناف نام برده شده است.

وی دیگر سند را متعلق به سال 1317ق عنوان کرد که به مصالحه واگذاری منافع 17 باب دکان کلاه‌دوزی واقع در بازار کلاه‌دوزان میان بست خیابان سفلی توسط صدیق‌الدوله متولی باشی آستان قدس رضوی به حاجی مهدی و جماعت صنف کلاه‌دوزان اشاره دارد.

نظرکرده فرمان ناصرالدین شاه قاجار مبنی بر انتصاب محمد ابراهیم چیت‌ساز اصفهانی به ریش سفیدی و کدخدایی صنف چیت سازان و اختصاص مواجب به وی از محل کاروان‌سرای شاه در قیصریه اصفهان در سال 1268ق را دیگر سند این مجموعه برشمرد.

اسناد دستور مرتضی قلی‌طباطبایی متولی باشی آستان قدس به دربان‌باشی کل در خصوص پرداخت مالیات اصناف ساکنین بست با همراهی یک نفر دربان و مامور اداره مالیه در سال 1330، التزام جماعت اصناف بر طبق تسعیر نامچه به مهر محتسب الملک و داروغه بازار در سال 1160 ق و اعلامیه‌ای از طرف وزارت عدلیه خطاب به تجار و اصناف در خصوص اعلام و تمدید زمان تعرفه و برگزاری انتخابات اصناف متعلق به سال 1329 ق را از دیگر اسناد قدیمی این مرکز بود که در این مراسم رونمایی شد.

گفتنی است این مراسم از طریق لینک https://webinar.aqr.ir/farhangi و صفحه اینستاگرام digital.aqr.ir برای علاقه‌مندان در دسترس قرار گرفت.