کد خبر: 45960
تاریخ انتشار: سه شنبه, 07 تیر 1401 - 12:03

داخلی

»

گزارش

گسترش تعاملات دانشگاهی و علمی میان ایران و عمان

منبع : موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC)
دانشگاه ملی علوم و فناوری عمان نشریات و همایش های خود را در ISC ثبت می کند.
گسترش تعاملات دانشگاهی و علمی میان ایران و عمان

به گزارش لیزنا، هیأت دانشگاه ملی علوم و فناوری عمان با اعضای هیأت رئیسه ISC در تاریخ 7 تیر دیدار کردند. در این دیدار دکتر علی بن سعود بن علی البیمانی رئیس دانشگاه، دکتر سالم بن خمیس بن علی العریمی معاون دانشگاه، دکتر عاصمه پوستی مدیر برنامه ریزی آموزشی دانشگاه ملی عمان و دکتر دهقانی رئیس موسسه استنادی علوم، دکتر ورع معاون پژوهش و فناوری، دکتر فلاحتی مدیر اداره همکاری های علمی بین المللی و آقای حیات داوودی رئیس بخش گروه تجزیه و تحلیل منابع ISC حضور داشتند.

در این جلسه دکتر دهقانی ضمن خوش آمدگویی به میهمانان گزارش جامعی از مهمترین وظایف، خدمات و دستاوردهای موسسه ارائه کرد.

وی ضمن اشاره به ملاقات اخیر روسای جمهور دو کشور و نیز انعقاد تفاهم نامه های مختلف همکاری بین جمهوری اسلامی ایران و سلطان‌نشین عُمان گفت: ISC پتانسیل های متعددی در اختیار دارد که می تواند مورد استفاده جامعه علمی کشور دوست و برادر عمان قرار گیرد.

رئیس ISC گفت: این موسسه به عنوان یک موسسه استنادی بین المللی مصوبه آیسسکو را دارد و بر اساس اهداف کلان تعیین شده است. موظف است در برنامه 10 ساله 2016 تا 2026 در جهت ارتقاء رتبه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشورهای اسلامی در رتبه بندی های بین المللی فعالیت کند. ورود 50 دانشگاه در جمع 200 دانشگاه برتر جهان، یکی از اهداف کلان و راهبردی این مجموعه است.

دهقانی اضافه کرد: ISC طیف وسیعی از کاربران را دارد و بر همین اساس دامنه وسیعی از سامانه پایگاه های اطلاعاتی و خدمات را ارائه می کند که غالب تمرکز آنها بر روی ارزیابی و سنجش عملکرد و نیز ترسیم راهکار لازم برای ارتقاء رتبه دانشگاه ها، نشریات، اعضای هیأت علمی و ... است.

وی در ادامه افزود: وجود اعضای کمیته اجرایی ISC از نقاط مختلف جهان و تاسیس شاخه های منطقه ای در کشورهای مختلف و همچنین ماهیت بین المللی خدمات از جمله عواملی بوده که سبب درخشش این موسسه در سطح بین الملل شده به گونه ای که در حال حاضرر می توان آن را سومین نظام استنادی بزرگ جهان نامید.

دهقانی گفت: این موسسه با وجود نیروهای جوان و با انگیزه، سامانه های مختلفی چون DOR، سامانه نشریات علمی، نماگر کووید_19، سامانه ثبت همایش های معتبر علمی، سامانه نشریات تحت احتیاط یا نامعتبر، رتبه‌بندی دانشگاه های جهان و ... را تولید کرده که در سطح جهان مورد اقبال فراوان قرار گرفته اند.

دهقانی ادامه داد: ثبت کنفرانس های معتبر که پیشتر در سطح کشور عملیاتی شده بود در حال حاضر برای محیط بین الملل در دست پیگیری است.

دهقانی ادامه داد: با توجه به اینکه یکی از اعضای کمیته اجرایی ISC از کشور عمان می باشد و همچنین پیرو سفر قبلی مسئولان ISC به عمان و جلسات متعدد برگزار شده با دانشگاه ها و وزارت آموزش عالی کشور عمان، ISC برگزاری کارگاه های مختلف از جمله کارگاه های  علم سنجی، رتبه بندی، ارتقای جایگاه نشریات و اثربخشی علم را با همکاری وزارت آموزش عالی کشور عمان در دست اقدام دارد.همچنین از جمله مواردی که پیرو تعاملات با وزارت آموزش عالی عمان در دست پیگیری است موضوع ثبت همایش های علمی و نیز ثبت نشریات علمی کشور عمان در ISC می باشد که برای بیش از 30 دانشگاه و موسسه آموزش عالی کشور عمان عملیاتی خواهد شد.

دهقانی در پایان با توجه به رونمایی از سامانه نان( نظام ایده ها و نیازها) و همچنین پروفایل اعضای هیئت علمی دانشگاه ها، عملیاتی سازی این موارد برای نظام آموزش عالی کشور عمان را یکی از اولویت های موسسه دانست که در قالب طرح های بین المللی پیگیری خواهد شد.

دکتر ورع ضمن تشریح خدمات دیگری از مجموعه نظیر انتشار کتاب و نشریه، به معرفی سامانه رایمگ و همچنین سامانه نسخ خطی پرداخت که مورد توجه میهمانان قرار گرفت.

دکتر فلاحتی نیز ضمن تشریح تعاملات بین المللی موسسه، آمادگی ISC برای فعال تر شدن تعاملات بین المللی بین دو طرف را اعلام کرد.

رئیس بخش گروه تجزیه و تحلیل منابع ISC نیز در خصوص وضعیت ثبت نشریات دانشگاه های عمان در ISC گزارشی ارائه داد و اعلام کرد: در حال حاضر 7 نشریه از عمان در سامانه جامع نشریات علمی ISC ثبت شده است. وی همچنین در خصوص رتبه دانشگاه های کشور عمان در سامانه رتبه بندی جهانی ISC اطلاعاتی را ارئه کرد.

دکتر البیمانی نیز ضمن ابراز خرسندی از فرصت بازدید پیش آمده خدمات ISC را چشمگیر دانست و تقاضا کرد خدمات و سامانه های ISC در اختیار اعضاء هیئت علمی و دانشجویان دانشگاه ملی عمان قرار گیرد.

رئیس دانشگاه ملی عمان همچنین برگزاری سلسله کارگاه هایی را برای ارتقاء رتبه دانشگاه در رتبه بندی های بین المللی خواستار شد.

بر اساس مباحث صورت گرفته در این جلسه مقرر شد:

پیش نویس تفاهمنامه همکاری های علمی، پژوهشی و فناوری برای دانشگاه ملی عمان ارسال شود تا پس از طی مراحل قانونی به امضاء طرفین برسد. همچنین، رابط هایی از سوی دانشگاه برای پیگیری مسائل مربوط به ثبت نشریات و همایش ها و نیز ارتقاء رتبه دانشگاه به ISC معرفی شود.

از دیگر مواردی که مورد توافق همکاری های علمی مشترک قرار گرفت، برگزاری کارگاه های علم سنجی و اثربخشی علم با اولویت برای دانشگاه ملی عمان بود. علاوه بر این، مقرر شد لینک دسترسی به خدمات و سامانه های ISC در وبگاه دانشگاه ملی عمان بارگزاری شود.

علاوه بر این، دسترسی سه ساله و IP-BASED به منابع اطلاعات علمی ISC در اختیار دانشگاه عمان قرار می گیرد.

در پایان دکتر البیمانی ضمن دعوت از ریاست و مدیران حاضر در جلسه به عمان، ابراز امیدواری کرد با توجه به روابط و تفاهم های خوب دو کشور در حوزه علمی نیز شاهد تعامل هر چه بیشتر طرفین باشیم.