کد خبر: 43219
تاریخ انتشار: جمعه, 17 بهمن 1399 - 10:56

داخلی

»

گفتگو

شاخص بلومبرگ ویرایش سال ۲۰۲۱ را منتشر کرد

منبع : لیزنا
 شاخص بلومبرگ در ارزیابی و رتبه بندی  اقتصاد های نوآور از ۷ شاخص شامل شدت تحقیق و توسعه، ارزش افزوده ساخت، کیفیت تولید، تراکم فناوری بالا، اثربخشی دانشگاه ها، تمرکز پژوهشگران و فعالیت های مرتبط با اختراعات اقتصاد های جهان را تحلیل و گزارش آن را به عنوان نوآورترین اقتصاد های بزرگ منتشر می کند.
شاخص بلومبرگ ویرایش سال ۲۰۲۱ را منتشر کرد

به گزارش لیزنا، دکتر جعفر مهراد استاد دانشگاه شیراز و موسس  ISC گفت: رتبه بندی سال ۲۰۲۱، بازتابی از جهانی است که در آن مبارزه با کووید-۱۹ (از تلاش های دولتی برای مهار همه گیری گرفته تا تولید واکسن) نوآوری را در راس برنامه های توسعه قرار داده است.

دکتر جعفر مهراد گفت: طبق نظر پل رومر برنده جایزه نوبل اقتصاد،  مبارزه علیه همه گیری ویروس کرونا به نوع متفاوتی از پیشرفت های نواورانه منتهی شده است که این پیشرفت با سیاست گذاری و سازماندهی در ارتباط است تا پژوهش یا فناوری. پل رومر که استاد دانشگاه نیویورک است بر این باور است که اکنون دانشگاه ها و موسسات پژوهشی کشور های مختلف جهان باید سنجه هایی را مورد توجه قرار دهند که در این بحران از آن به عنوان ابعاد مهم نوآوری غافل مانده اند. به اعتقاد این دانشمند برنده جایزه نوبل، مقامات ووهان در جمهوری خلق چین برای نخستین بار نشان دادند که در طی چند هفته اول انجام تست کوید-۱۹ از بیش از ۱۰ میلیون نفر از مردم این شهر کاملا عملی است.از نظر رومر این اقدام خود یکی از مهمترین نوآوری های بهداشت عمومی است.

وی گفت: در ویرایش ۲۰۲۱ شاخص بلومبرگ، کره‌جنوبی به خاطر فعالیت های مرتبط با اختراعات و عملکرد بسیار بالا در تحقیق و توسعه و ساخت در راس جدول رتبه بندی قرار گرفته است.  در کره‌جنوبی این اتفاق نظر وجود دارد که تحقیق و توسعه برای حال و اینده این کشور آمریکا بسیار ضروری  و حیاتی است.

دکتر جعفر مهراد  تصریح کرد: در این رتبه بندی، سنگاپور دومین اقتصاد نوآور جهان است که با همکاری دانشگاه های تراز اول خود بودجه های قابل توجهی را برای گذر شرکت ها به یک اقتصاد دیجیتالی هزینه‌ می کند. سویس که در حوزه های مالی و فناوری های زیستی بسیار پیشرفته است رتبه سوم اقتصاد های نوآور جهان را به خود اختصاص داده است. رتبه های چهارم تا دهم به ترتیب در اختیار آلمان، سوئد، دانمارک، رژیم صهیونیستی، فنلاند، هلند و اتریش قرار دارد.

وی افزود: نخستین بار است که ایالات متحده آمریکا با یک پله سقوط از بین ۱۰ کشور نوآور جهان خارج و به رتبه ۱۱ تنزل پیدا کرده است. این کشور در سال ۲۰۱۳ رتبه نخست کشور های نوآور جهان را در اختیار داشت. رتبه جمهوری خلق چین ۱۶ و فدراسیون روسیه نیز ۲۴ است.

موسس  ISC گفت: از کل ۵۷ کشور اسلامی تنها ۸ کشور در جمع ۶۰ کشور نوآور جهان  مشاهده می شود. در این بین، مالزی با دو پله تنزل نسبت به سال گذشته دارای رتبه ۲۹ کشور های نوآور جهان است. در این رتبه بندی، ترکیه با دو پله صعود در جایگاه ۳۳ قرار دارد. امارات متحده عربی نیز نسبت به سال گذشته یک پله ارتقا یافته و در ردیف ۴۴ نشسته است. قطر با سه رتبه ارتقا حائز رتبه ۵۲، عربستان سعودی رتبه ۵۳، تونس و الجزایر به ترتیب ۵۷ و ۵۹ و رتبه جمهوری اسلامی ایران ۶۰ گزارش شده است.

استاد دانشگاه شیراز  گفت: کل امتیاز جمهوری اسلامی ایران ۴۶/۵۳، شدت تحقیق و توسعه ۴۵، ارزش افزوده ساخت ۵۴، کیفیت تولید فاقد امتیاز، تراکم فناوری بالا ۴۴، اثربخشی دانشگاه ها ۳۵، تمرکز پزوهشگران ۴۴ و فعالیت های مرتبط با اختراعات ۴۵ است.

وی در پایان تاکید کرد: در ویرایش ۲۰۲۱ شاخص بلومبرگ تعداد ۶۰ کشور نوآور جهان رتبه بندی شده است.