کد خبر: 44655
تاریخ انتشار: دوشنبه, 24 آبان 1400 - 09:00

داخلی

»

گفتگو

افزایش ثبت مالکیت معنوی در سال 2020 میلادی

منبع : لیزنا
ثبت مالکیت معنوی به ویژه فعالیت های مرتبط با علایم تجاری، علیرغم شیوع ویروس کرونا، طی سال ۲۰۲۰ میلادی رشد درخور توجهی کرده است.
افزایش ثبت مالکیت معنوی در سال 2020 میلادی

 به گزارش لیزنا، دکتر جعفر مهراد استاد دانشگاه شیراز و موسس  ISC با اعلام این خبر گفت: یک هفته است که سازمان مالکیت معنوی جهانی (WIPO ) گزارش سال ۲۰۲۱ شاخص های مالکیت معنوی جهانی را منتشر کرده است. در این گزارش ثبت اختراعات، علایم و نشان های تجاری و سایر اشکال مالکیت معنوی به تفصیل مورد بررسی قرار گرفته است.

وی افزود: به طوری که یافته های اصلی این گزارش نشان می دهد فعالیت های ثبت مالکیت معنوی به ویژه فعالیت های مرتبط با علایم تجاری، علیرغم شیوع ویروس کرونا، طی سال ۲۰۲۰ میلادی رشد درخور توجهی کرده است. بخش مهم این فعالیت با ثبت مالکیت معنوی در جمهوری خلق چین در ارتباط است که نسبت به سایر کشورهای جهان پیشگام تر است.

درخواست ثبت علایم تجاری

 مهراد گفت: ثبت علایم تجاری که بازتابی از موقعیت اقتصادی جهان را می نمایاند در سال ۲۰۲۰ رشدی برابر با ۱۹/۳ درصد را که کل آن رقمی برابر با ۱۷/۲ میلیون تقاضای ثبت علایم تجاری است نشان می دهد. در این میان، چین با ثبت ۹/۳۵ میلیون درخواست از رشدی برابر با ۱۹/۳ درصد در مقایسه با سال ۲۰۱۹ برخوردار است. ایالات متحده آمریکا با ثبت ۷۸۰/۰۰۰ نشان در جایگاه دوم قرار دارد. جمهوری اسلامی ایران در این حوزه با ثبت ۵۴۱/۷۵۰ نشان تجاری که از رشدی برابر با ۱۹/۱ درصد حکایت می کند در جایگاه سوم جهان نشسته است. کل ثبت علایم تجاری ایران در سال ۲۰۱۹ میلادی ۵۵۴/۹۲۵ نشان بود.

استاد دانشگاه شیراز افزود: نیرومندی اقتصاد های ملی در جهان، علیرغم همه گیری ویروس کرونا، تاکیدی بر این امر است که از میان ۱۰ کشور برتر دریافت کننده ثبت نشان های تجاری، رشد ۹ کشور دو رقمی است. تنها ناحیه ای که رشد دو رقمی ندارد اداره ثبت مالکیت معنوی اتحادیه اروپا است که با ثبت ۴۳۸/۵۱۱ نشان رشدی برابر با ۷/۶ را نشان می دهد. این رقم، اداره ثبت مالکیت معنوی اتحادیه اروپا را در رتبه چهارم و بعد از جمهوری اسلامی ایران نشانده است که با رشد ۱۹/۱ درصد افزایش تعداد ۵۴۱/۷۵۰ نشان تجاری را به ثبت رسانیده است.

 مهراد ادامه داد: صنایع محلی از بخش مهمی از رشد ثبت علایم تجاری در سرتاسر جهان پشتیبانی کرده است. گزارش شاخص های مالکیت معنوی جهانی این افزایش را در بخش درخواست های ثبت علایم تجاری مقیم ۲۶ درصد و در بخش غیرمقیم ۱/۲ درصد نشان می دهد. تاثیرات درخواست ثبت علایم تجاری مقیم در کشورهایی مانند چین و جمهوری اسلامی ایران بسیار برجسته است. در این دو کشور درخواست ثبت علایم تجاری غیرمقیم به ترتیب ۲/۵ درصد و ۲/۸ درصد است. برعکس، بیشترین درخواست ثبت علایم تجاری خارجی مربوط به آلمان است که تعداد ۲/۴ میلیون نشان تجاری را در سایر کشورهای جهان به ثبت رسانیده است. بعد از آلمان، چین با ثبت ۱/۸ میلیون آمریکا با ثبت ۱/۳ میلیون نشان تجاری در رتبه های دوم و سوم قرار دارند.

 درخواست ثبت اختراع

موسس ISC در ادامه درباره درخواست ثبت اختراع بیان کرد: گرچه درخواست ثبت اختراع طی سال ۲۰۲۰ میلادی به میزان ۱/۶ درصد رشد داشته است اما سال پیش از ان، یعنی سال ۲۰۱۹ میلادی، نخستین سالی است که کاهش ثبت اختراع را در طی ۱۰ سال گذشته تجربه کرده است. بخش مهم افزایش مربوط به جمهوری خلق چین است که در سال پیش ۱/۵ میلیون درخواست ثبت اختراع برابر با ۶/۹ درصد رشد را گزارش کرده است. میزان ثبت اختراع در آمریکا ۵۹۷/۱۷۲، در ژاپن که در جایگاه سوم قرار دارد برابر با ۲۸۸/۴۷۲ اثر است. آمریکا و ژاپن هر دو به ترتیب با کاهش ثبت اختراع برابر با ۳/۹ درصد و ۶/۳ درصد مواجه بوده اند.
 بخش عمده ثبت اختراع در چین مربوط به مخترعان مقیم است. در این کشور کمتر از ۲۰۰/۰۰۰ درخواست ثبت اختراع ناشی از مخترعانی است که در سایر کشورهای جهان اقامت دارند. در سال ۲۰۲۰ میلادی، مخترعان آمریکایی در مجموع تعداد ۲۲۶/۲۹۶ اثر را در سایر کشورهای جهان به ثبت رسانیده اند. این رقم بیش از دو برابر کل تعداد درخواست هایی است که مخترعان چینی در خارج از کشور خود ثبت کرده اند (۹۶/۳۶۸ درخواست). تعداد درخواست مخترعان ژاپنی برای ثبت اختراع در خارج از کشور خود ۱۹/۹۰۶ و در آلمان ۹۹/۷۹۱ مورد است.

او گفت: برحسب تولید ناخالص داخلی، جمهوری اسلامی ایران در بین ۱۰ کشوری قرار دارد که دارای بیشترین درخواست ثبت اختراع مقیم است: کره جنوبی ۸۲۴۹، چین ۵۸۴۵، ژاپن ۴۶۹۶، آلمان ۱۶۰۹، سویس ۱۶۰۵، آمریکا ۱۳۵۸، فنلاند ۱۳۳۳، سوئد ۱۱۷۸، دانمارک ۱۱۲۵، و جمهوری اسلامی ایران ۱۰۹۱ درخواست.
در میان این ۱۰ کشور، جمهوری خلق چین نسبت به تولید ناخالص داخلی توسعه قابل توجهی را در ثبت آثار مخترعان مقیم تجربه کرده است. این رقم از نظر تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۱۰ برابر با ۲۴۶۶ و در سال ۲۰۲۰ برابر با ۵۸۴۵ اثر است.

مهراد در پایان بیان کرد: در گزارش حاضر، ۲۰ اداره برتر که در حوزه درخواست ثبت اختراع بیشترین فعالیت را گزارش کرده اند.: چین ۱/۴۹۷/۱۵۱، آمریکا ۵۹۷/۱۷۲، ژاپن ۲۸۸/۴۷۲، کره‌جنوبی ۲۲۶/۷۵۹، اتحادیه اروپا ۱۸۰/۳۴۶، آلمان ۶۲/۱۰۵، هندوستان ۵۶/۷۷۱، روسیه ۳۴/۹۸۴، کانادا ۳۴/۵۶۵، استرالیا ۲۹/۲۹۴، برزیل ۲۴/۳۳۸، هنگ کنگ ۲۱/۵۵۶، بریتانیا ۲۰/۶۴۹، فرانسه ۱۴/۳۱۳، مکزیک ۱۴/۳۱۲، سنگاپور ۱۳/۲۶۵، جمهوری اسلامی ایران ۱۲/۰۳۰، ایتالیا ۱۱/۰۰۸، اندونزی ۸/۱۶۰ و ترکیه ۸/۲۵۸ درخواست ثبت اختراع.