کد خبر: 34986
تاریخ انتشار: سه شنبه, 22 خرداد 1397 - 10:43

داخلی

»

اخبار کتاب

انتشار «طاووس‌ها» در نیستان

منبع : لیزنا
مجموعه داستان «طاووس‌ها» دربرگیرنده گزیده‌ای از داستان‌های کوتاه برگزیده جایزه ادبی اُ. هنری در سال 1989، با ترجمه لیدا طرزی منتشر شده است.
انتشار «طاووس‌ها» در نیستان

به گزارش لیزنا بر اساس اعلام روابط عمومی نیستان، این داستان‌ها از میان آثاری انتخاب شده‌اند که شانس دریافت این جایزه را در این سال داشته‌اند و با انتخاب سردبیر کتاب و به رسمی صد ساله در قالب کتاب گردآوری شده است و کتاب نیستان نیز این آثار را در قالب مجموعه‌ای صد جلدی در دست ترجمه و انتشار دارد.

در میان آثار این مجموعه می‌توان نام‌هایی را دید که حضور آنها در آن دوران و خوانش آثاری از آنها در این کتاب می‌تواند در حکم راهنمایی برای چگونگی طی طریق در مسیر نویسندگی به شمار بیاید و به نوعی سیر شکل‌گیری اندیشه و جهان داستانی آنها را برای علاقه‌مندان به آنها روشن سازد. از جمله این نویسندگان می‌توان به جویس کرول اوتس و چالرز دیکنسون اشاره کرد که برای مخاطبان ایرانی نیز نام‌های ناشناخته‌ای به شمار نمی‌روند.

این مجموعه را می‌توان راوی بخشی ویژه از ادبیات و جهان آمریکایی در زمان خود تصور کرد که از منظر تنوع و افسون‌گری و نیز جلوه‌گر بودن تم و شیوه روایت بسیار با یکدیگر متفاوت هستند. در واقع این رنگارنگی جهان داستانی نویسندگان این آثار نمایی است از رنگارنگی جامعه و جهان فکری که این داستان‌ها در آن در حال شکل‌گیری بوده است و نیز باور متنوع مخاطبانی که این آثار را در دست مطالعه قرار می‌دهند و از آن تأثیر می‌پذیرند.

در همین زمینه سرویراستار این کتاب به این موضوع اذعان داشته است که این آثار بدون هیچ ادعایی و با صداقتی که در محاسبات جاری هیچ راهی ندارد، تجربیاتی نادر را به تصویر کشیده‌اند.

ویژگی داستان‌های این مجموعه را باید در مواجهه رازآمیز آنها با مخاطبان‌شان جستجو کرد. جایی که در آن مخاطب نمی‌تواند مدعی باشد که می‌داند در داستان و جهان فکری نویسنده قرار است با چه مساله‌ای روبرو شود. هر یک از داستان‌های این مجموعه به تنهایی جهانی رویایی و عجیب را پیش چشم شما قرار می‌دهند که تا آنی قبل از روبرو شدن با آنها درباره‌شان هیچ تصوری نداشته‌اید. «طاووس‌ها» به این اعتبار کتابی است شگفت که در غافلگیر گردن مخاطب خود دست بازی دارد و هرلحظه برای او جلوه‌ای تازه را رو می‌کند.

این کتاب همچنین روایتی است از نویسندگان و صاحبان اندیشه‌ای که بسیار زود راه خود را از جریان بدنه داستان‌نویسی در آمریکا و جهان جدا کردند و شاید از این منظر نیز بتوان به این اندیشید که چگونه نوشتن و چگونه اندیشیدن در دنیای نویسندگی می‌تواند از صاحب یک اثر، شخصیتی ماندگار بسازد و چهره‌ نویسنده را دگرگون کند.

انتشارات کتاب نیستان مجموعه داستان «طاووس‌ها» را در 188 صفحه و با قیمت 19هزار تومان منتشر کرده است.

خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با لیزنا، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود لیزنا را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
نام:
ایمیل:
* نظر: