کد خبر: 40712
تاریخ انتشار: سه شنبه, 10 دی 1398 - 13:11

داخلی

»

مطالب کتابداری

»

کتابخانه های عمومی

کارگاه روش تحقیق عملی ویژه دانش آموزان برگزار شد

منبع : لیزنا
کارگاه روش تحقیق ویژه دانش اموزان در کتابخانه ثقلین کوزه کنان شهرستان شبستر برگزار شد.
کارگاه روش تحقیق عملی ویژه دانش آموزان برگزار شد

به گزارش لیزنا، کارگاه روش تحقیق ویژه دانش اموزان روز چهارشنبه 4 دی ماه در کتابخانه ثقلین کوزه کنان شهرستان شبستر برگزار شد. در این کارگاه گام های یک پژوهش متناسب با نیاز دانش اموزان به حاضرین اموزش داده شد. مدرس کارگاه مریم مقدمی دانشجوی دکتری مدیریت دانش دانشگاه تهران ضمن پرداختن به موضوع اهمیت پژوهش و نگاه پژوهش مدار به دروس اموزشی گام های مختلف یک تحقیق را در طی یک اموزش کاربردی به کودکان شرح داد.

مریم مقدمی  گفت: انتخاب موضوع، نحوه نوشتن مقدمه، داشتن فرضیه، یادداشت برداری، اماده کردن پیش نویس و تهیه کتابشناسی از سرفصل های اموزشی در این کارگاه بود. نمونه هایی از شیوه های پژوهش دانش آموزی  نیز در این کارگاه اموزش داده شد. در انتها کودکان با مبحث کتابشناسی و اهمیت آن در گزارش نویسی آشنا شدند. این کارگاه با ارائه نمونه های عملی توسط دانش اموزان در جلسه به اتمام رسید.

وی ادامه داد:  عمومی کردن پرسشگری و تقویت روحیه پژوهشی از مهمترین اقدامات، جهت ساختن جامعه علمی به شمار می آید. اگر یکی از اهداف تعلیم و تربیت را آماده کردن دانش آموزان برای مواجهه با مسائل آینده و نو آوری بدانیم، باید علاقه به مطالعه و پژوهش علمی آنان در کانون توجه قرار گیرد و تقویت شود.  کتابخانه های عمومی با داشتن پتانسیل های قوی نیاز امروز جامعه علمی هستند. گفتنی است پرداختن به موضوع پژوهش در کتابخانه های یکی از کارکردهای اجتماعی کتابخانه های عمومی و داشتن راهبرد پژوهش مدار در کتابخانه هاست. داشتن نیروهای متخصص اموزش دیده، وجود منابع مفید، زیرساختهای فنی و الکترونیکی از ملزومات این رویکرد است.

 

خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با لیزنا، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود لیزنا را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
نام:
ایمیل:
* نظر: