کد خبر: 41215
تاریخ انتشار: شنبه, 26 بهمن 1398 - 07:01

داخلی

»

کتاب

نشست «تحلیل انتقادی گفتمان شمس تبریزی در باب بدعت و متابعت» برگزار می شود

منبع : شهر کتاب
نوزدهمین و بیستمین نشست از مجموعه درس‌گفتارهایی درباره‌ی شمس تبریزی با عنوان «تحلیل انتقادی گفتمان شمس تبریزی در باب بدعت و متابعت»در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می‌شود.
نشست «تحلیل انتقادی گفتمان شمس تبریزی در باب بدعت و متابعت» برگزار می شود

به گزارش لیزنا، نوزدهمین و بیستمین نشست از مجموعه درس‌گفتارهایی درباره‌ی شمس تبریزی در روز چهارشنبه سی بهمن و هفتم اسفند، ساعت ۱۶:۳۰ به «تحلیل انتقادی گفتمان شمس تبریزی در باب بدعت و متابعت» اختصاص دارد که با سخنرانی دکتر مهدی محبتی، عضو هیات علمی دانشگاه زنجان، در مرکز فرهنگی شهر برگزار می‌شود.

درباره‌ی میزان قدرت اندیشه‌وری و ایجاد دبستان‌های مستقل معرفتی بزرگان سنتی ما  ـ به‌ویژه صوفی‌مشربان‌ـ نکته‌ها و گفته‌های فراوان از گذشته تا امروز، موافق و مخالف، مطرح‌شده و ناگزیر گروه‌های اجتماعی مختلفی را به دنبال خود کشانده است. مخالفان اساساً منکر بسیاری از ارجمندی‌ها و تأثیرگذاری‌های مثبت و ممتد و عمیق اینان شده‌اند و در برابر، برخی از موافقان تا بدان‌جا پیش رفته‌اند که برای مثال مولانا جلال‌الدین را بزرگ‌ترین متفکر تاریخ فرهنگ ایرانی اسلامی و حتی بشری قلمداد کرده‌اند و گروهی دیگر با تکیه بر همین نوع گزاره‌ها، شمس تبریز را از این مرتبه هم والاتر دانسته و بالاتر برده و بر آن شده‌اند که وقتی شمس، فردی چون مولانا را شیفته و شیدای خود نموده است پس باید ژرفا و بلندای فکری و شخصیتی بس بیشتر از او داشته باشد و مشهوراتی همانند این.

البته در بی‌همتایی و تأثیرگذاری این نخبه‌های بی‌مانند فرهنگ ما -موافق باشیم یا مخالف- هیچ شک و تردیدی نیست و این قولی است که غالباً جملگی برآن‌اند؛ هرچند تا به امروز کمتر گفتمانی به‌صورت مستدل و مستند و دور از غوغاها و غلبه‌های مد شده و عمدتاً مدرن، به این مدعیات به‌ویژه در باب شمس درخشان تبریز پرداخته است. در این گفت‌وگوها سعی می شود به یکی از این ساحت‌ها پرداخته شود و عیار گفته‌های شمس را درباره مساله‌ی بغرنج بدعت و متابعت - به دور از هیاهو و غوغا- نقد و تحلیل شود و در حد عقل و نگاه خود دریابیم که نکته‌ها و مقالات او واقعاً چون گنجی است گوهربار یا مثل بسیاری از حرف‌های دیگر و دیگران مبالغاتی است مستعار.

نوزدهمین و بیستمین نشست از مجموعه درس‌گفتارهایی درباره‌ی شمس تبریزی در روز چهارشنبه سی بهمن و هفتم اسفند، ساعت ۱۶:۳۰ به «تحلیل انتقادی گفتمان شمس تبریزی در باب بدعت و متابعت» اختصاص دارد که با سخنرانی دکتر مهدی محبتی، عضو هیات علمی دانشگاه زنجان، در مرکز فرهنگی شهر کتاب واقع در خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ی سوم برگزار می‌شود.

برچسب ها :