کد خبر: 48818
تاریخ انتشار: سه شنبه, 19 تیر 1403 - 10:48

داخلی

»

کتابخانه و کتابداری

اخراج شهرک نشینان اسرائیلی پس از اشغال بخشی از مجموعه کتابخانه خالدیه

منبع : لیزنا
  شهرک نشینان اسرائیلی به دستور دادگاه پس از اشغال بخشی از مجموعه کتابخانه خالدیه در شهر قدیم بیت المقدس اخراج  شدند.
اخراج شهرک نشینان اسرائیلی پس از اشغال بخشی از مجموعه کتابخانه خالدیه

به گزارش لیزنا، بنا به اخباری که در گروه کتابداران خاورمیانه در تاریخ  2 ژوئیه 2024 منتشر شده است؛ متولیان وقف خالدیه در 27 ژوئن 2024 مطلع شدند که گروهی از شهرک نشینان اسرائیلی پس از شکستن قفل درها به زور و با همدستی نیروهای امنیتی اسرائیل، به یکی از املاک متعلق به مجموعه کتابخانه خالدیه در شهر قدیمی اورشلیم وارد شده‌اند. متولیان وقف بلافاصله با همراهی نماینده قانونی خود در دادگاه حاضر شدند و با داشتن اسناد قانونی و تصمیمات دادگاه مبنی بر اثبات مالکیت ملک توسط واقف خالدیه، تلاش کردند تا شهرک نشینان را از محل خارج کنند. نیروهای امنیتی اسرائیل با وجود دستور دادگاه مبنی بر تخلیه، با متولیان همکاری نداشتند و از شهرک نشینان محافظت می‌کردند و ساکنان محله را که در اعتراض به ورود اجباری شهرک نشینان به ملکی که متعلق به موقوفه کتابخانه خالدیه است در مقابل ملک تجمع کرده بودند، آزار می دادند.

سپس نمایندگان وقف شکایتی را علیه شهرک نشینانی که توسط یکی از تندروها رهبری می شد به پلیس محلی تسلیم کردند. با این حال، پلیس از همکاری با متولیان یا ساکنان محله امتناع ورزید و به حمایت از شهرک نشینان که اسناد [جعلی] را که آشکارا جعلی بودند، ادامه داد.

صبح روز 28 ژوئن، یکی از متولیان موقوفات خالدیه و نماینده قانونی آنها در دادگاه حاضر شدند و به قاضی اسرائیلی درخواستی برای صدور حکم تخلیه فوری ارائه کردند که شهرک نشینان را ملزم به تخلیه اموال وقف می کرد. دادگاه با صدور دستور مقدماتی مبنی بر اخراج فوری شهرک نشینان و اجازه به خانواده خالدی برای تعویض قفل، روز یکشنبه 30 ژوئن را برای رسیدگی به پرونده با حضور هر دو طرف تعیین کرد.

در 30 ژوئن، دادگاه عالی به پرونده ارائه شده توسط نماینده قانونی متولیان وقف رسیدگی کرد و اسناد قانونی و تصمیمات قبلی دادگاه را بررسی کرد که به طور غیرقابل انکار مشخص می‌کند که این ملک متعلق به وقف خانواده شیخ محمد علی الخالدی است. در نتیجه دادگاه با صدور رأیی، حکم تخلیه قبلی خود را تأیید کرد و به متولیان امر اجازه ورود به ملک و استفاده از آن به صلاح خود را صادر کرد.

ملک مورد بحث خانه‌ای به مساحت 200 متر مربع است که در مکانی بسیار حساس در شهر قدیمی بیت المقدس، تنها چند قدم دورتر از یکی از دروازه های مسجد الاقصی و مشرف به دیوار براق (غربی) در دروازه زنجیره‌ای واقع شده است. خیابان (باب السلسله). این موقعیت منحصر به فرد ملک را به ویژه آسیب پذیر می‌کند و در معرض تهدید قرار می دهد. این اولین بار نیست که مجموعه کتابخانه خالدیه در معرض هجوم و سلب مالکیت شهرک نشینان قرار می‌گیرد. در سال 1968، بخشی از همین بنا که بین این ملک و ساختمان اصلی کتابخانه خالدیه قرار داشت، مصادره و به یشیوا تبدیل شد ( یشیوا نهادهای آموزشی هستند که تعالیم سنتی دین یهود مانند تلمود و تورات در آن‌ها به شاگردان تدریس می‌شود ).

با وجود اینکه پرونده در ابتدا به نفع متولیان کتابخانه خالدیه حل و فصل شده است، اما اقدامات شهرک نشینان اعم از قضایی یا فراقضایی همیشه وجود دارد. علیرغم این واقعیت که مدارک آنها قبلاً نشان داده شده است که به طور آشکار نادرست است، شهرک نشینان درخواست تجدید نظر را برای چهارشنبه 3 ژوئیه ارائه کرده اند، و به احتمال زیاد آنها به تلاش های هماهنگ خود برای تصرف کتابخانه و منابع آن [توسط اسرائیل] با توجه به موقعیت حیاتی آن در شهر قدیمی اورشلیم، ادامه خواهند داد.

بنابراین، متولیان وقف خانواده خالدی از همه کسانی که به دنبال حفظ صلح و حفظ حقوق فلسطین هستند، می‌خواهند در حمایت از پرونده خود اقدامات زیر را انجام دهند:

1-. تأکید بر غیرقانونی بودن حملات مستمر شهرک نشینان اسرائیلی به اموال و دارایی های مردم اورشلیم، از جمله تصرف اجباری و استفاده از اسناد جعلی.

2- از همه دولت های ذینفع دعوت می شود:

الف. از فعالیت شهرک نشینان با تحریم آنها  جلوگیری کنید زیرا همچنان به سرپیچی از دستورات قانونی و تهدید امنیت این ملک و سایر اموال فلسطینی ادامه می دهند.

 ب-  به مقامات اسرائیلی فشار بیاورید تا اطمینان حاصل کنند که این مکان میراث اسلامی در قلب شهر قدیمی اورشلیم در معرض تهدید اشغال غیرقانونی شهرک نشینان اسرائیلی قرار نگیرد.

3- نشان دادن همبستگی، در صورت امکان، توسط:

الف. بازدید از کتابخانه خالدیه در محل (سه شنبه ها، چهارشنبه ها و شنبه ها از ساعت 10:00 الی 15:00)

 ب- برای اطلاع بیشتر از اهمیت این مکان فرهنگی با مراجعه به سایت کتابخانه (www.khalidilibrary.org) با این موسسه تاریخی بیشتر آشنا شوید.

 ج-  از تلاش‌های کتابخانه خالدیه برای بازسازی ساختمان‌های آن حمایت کنید تا متولیان واقف اطمینان حاصل کنند که از آنها مطابق با نیت اصلی موقوفه استفاده می‌شود.

 برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با متولیان واقف و کتابخانه خالدیه به ایمیل این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید تماس حاصل نمایید.