کد خبر: 41014
تاریخ انتشار: شنبه, 21 دی 1398 - 22:08

داخلی

»

سخن هفته

کنگره پنجم برگزار شد: به سوی کنگره ششم

منبع : لیزنا
ابراهیم عمرانی
کنگره پنجم برگزار شد: به سوی کنگره ششم

لیزنا، سید ابراهیم عمرانی، سردبیر: گرفتاریها که یکی دو تا نیست، به ویژه اگر گرفتاری از آسمان بیفتد و آمادگی اصلا نداشته باشی و صاف بیاد بخوره وسط سرت. قطع اینترنت کنفرانس  برق را به خاموشی کشاند. این خبر را روز دوشنبه و دو روز مانده به کنگره به من گفتند، و سوال این بود که آیا کنگره برگزار می‌شود؟ و شد.

کمی پیش از آن دوستی از من پرسیده بود امسال اوضاع بودجه موسسات خیلی بد است و احتمالا کمکهای مالی خیلی کم خواهد بود. خُب. خُب که خُب، می پرسم آیا کنگره برگزار می شود؟ و شد.

پیش تر از آن، بحث دیگری هم بود، جمع کردن کنگره بصورت سالانه خیلی سخت است، بیائیم و دوسالانه اش کنیم که فرصت بیشتری داشته باشیم، لیکن تصمیم این شد که برگزار می کنیم، و برگزار شد.

باز هم کمی عقب تر و سال ۱۳۹۳، دوستانی می گفتند تالارها خالی شده، کسی دیگر حوصله سخنرانی ندارد،‌ حالا شما می‌خواهید ۱۰ تا نشست بگذارید؟ خیلی گُنده گُنده نمی پرید؟ اصلا کسی می‌آید؟ و در این شرایط واقعا فکر می کنید برگزار میشود؟ و شد

سالهای بعد چه؟  به خودمان اطمینان داشته یاشیم. به خودمان اعتماد داشته باشیم. مطمئن هستم که می‌شود. حرفه ما و رشته ما به این رویداد حرفه ای - تخصصی نیاز داشت، حتی اگر خودش نمی‌دانست. و حالا خیلی خوب می‌داند. کنگره متخصصان علوم اطلاعات خیلی به سرعت جای خود را باز کرد. و یادمان باشد که مسئولیت شناسی و تلاش نیروهایی که در هیات مدیره و کمیته‌ها کار می‌کنند و لشکر بزرگی از انجمنی‌هایی که از دوره دانشجویی در انجمن فعال بوده‌اند، این راه را تداوم بخشیدها‌‌ ‌ند، همانهایی که می توانند الگویی باشند برای ادامه راه و راهنمای همه داوطلبان آینده.    

چند هفته پیش در همین ستون نوشتم: "هر وقت گذارم به دبیرخانه کنگره می‌افتد و جمعی از جوانان را می بینم که دارند با جدیت تلاش می کنند، باز هم به آینده امیدوار تر می‌شوم  و به وجود این جوانان افتخار می کنم. امسال کتابدارانی داریم  که چهار کنگره را داوطلبانه و در کسوت دانشجویی همراهی کرده‌اند و امسال باز هم دارند در کادر اجرایی و این بار به عنوان کتابدار شاغل، داوطلبانه تلاش می‌کنند، و دیگر دانشجو نیستند. باید به استادان بزرگ کار داوطلبانه خانم میرهادی و خانم انصاری بگوییم که روحیه شورایی اینجا هم منتشر شده و بچه‌ها با دل و جان دارند به انجمن کمک می‌کنند و منابع مالی ناچیز کنگره را با منابع انسانی عظیم خود، جایگزین و جبران می‌کنند". و از استاد استادان نوش‌آفرین انصاری می خواهم که به جومه نارنجیهای انجمن یعنی به کار داوطلبی در انجمن نمره بدهند.

سوی دیگر همکاری و همراهی، استادان خوب حوزه کتابداری و علم اطلاعات و دانش شناسی و کتابداری پزشکی و خبرگان و مسئولان با کنگره است. منتظر گزارش رسمی دبیران پرکار و خستگی  ناپذیر کنگره پنجم هستیم تا منتشر شود و همه ببینند که انجمن چه طیف وسیعی از استادان از همه دانشگاههای تهرانی و شهرستانی، دانشگاههای آزاد و دولتی، دانشگاههای وزارت علوم و علوم پزشکی را در پنج سال پیاپی در کنار خود داشته است و همین همگرایی و همراهی باعث رونق بخشیدن و معتبر شدن کنگره بوده و هست. در پنجمین کنگره با چهره‌هایی تازه از استادان همراه شدیم که موجب سرافرازی و افتخار هستند و با جضور خودشان به دانشجویانشان یادآوری کردند، که اگر می خواهیم مشکلی از مشکلات حرفه و رشته خودمان را حل کنیم باید در جمعهای علمی تخصصی مشارکت داشته باشیم.

از مسئولان اجرایی هم مانند چهار کنگره قبلی در جمع ما حضور داشتند. در کنگره  پنجم، در نشست کتابخانه‌های آموزشگاهی مدیر کل امور فرهنگی و هنری وزارت آموزش و پرورش که کتابخانه‌های مدارس دولتی زیر پوشش ایشان است مشارکت کردند که به نظرم جلسه بسیار خوبی برگزار شد و انتظار داریم که دبیر محترم و پرتلاش نشست، بنا بر پیش بینیهایی که شد، هر چه سریعتر مکاتبات لازم را پی گیرند و هسته ای متشکل از کمیته کتابخانه‌های آموزشگاهی انجمن و همکارانی از مدیریت فرهنگی و هنری آموزش و پرورش تشکیل شود تا به مسایل و مشکلات کتابخانه های آموزشگاهی بپردازند. همینطور مدیران و مجریان موسسات دولتی دیگری در نشستها حضور داشتند، مانند مدیر آرشیو ملی ایران در نشست آرشیوهای مردمی، و مدیرکل آرشیوهای صدا و سیما در نشست آرشیوهای دیداری و شنیداری، رئیس و دبیر گروه برنامه ریزی و گسترش علم اطلاعات و دانش شناسی ، ‌در نشست آموزش علم اطلاعات، و حضور رئیس پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران در نشست مدیریت داده‌های پژوهشی.

سوی دیگر، حضور استادان به نام و علاقه مندی از حوزه های دیگر در نشستهای کنگره که به وزن علمی کنگره می افزود، نیز جای خوشحالی بسیار دارد، مانند حضور استاد بزرگ علوم ارتباطات دکتر محسنیان راد در نشست آئین نامه های دانشگاهی و کژرفتاریهای علمی، دکتر کاوه بازرگان، از حوزه تعامل انسان و رایانه در نشست آموزش علم اطلاعات، دکتر قاسم عموعابدینی رئیس مرکز پژوهشهای نوین در مهندسی علوم زیستی دانشگاه تهران، دکتر ذوالفقارزاده کرمانی از حوزه مدیریت، دکتر مهدی زارع استاد بزرگ حوزه مهندسی زلزله در نشست داده های پژوهشی، دکتر فرشاد ژیان عضو سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور، در نشست مطالعات صنفی، دکتر علیرضا یاری ودتر مهدی قانع از حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات درنشست نوآوری و فناوریهای نوظهور. همینطور باید از بزرگان و پیش کسوتان حوزه خودمان قدردانی کنیم که همیشه حضورشان موجب امیدواری همه انجمنیها و دانشجویان و استادان جوان است، نوش آفرین انصاری، نورالله مرادی، فاطمه رها دوست  و بسیاری استادان عزیز دیگر سپاسگزاریم که در کنار انجمن خودشان هستند و امسال باید از استاد گرانقدر دیگری هم نام ببرم، نسرین دخت عماد خراسانی که با حضورش گرمی بیشتری به نشست کتابخانه های کودکان داد.

من از افتتاحیه و نشست شاخه‌های استانی و اختتامیه که بگذرم، جمعا در ۵ نشست حضور کامل داشتم، و منتظر می‌مانم که نشستهای دیگر را هم بشنوم یا بخوانم. از زاویه محتوا و اجرا باید به انجمن تبریک بگویم که از نگاه من باز هم بهتر از سالهای گذشته بود. دست دبیران علمی و اجرایی درد نکند و خدا قوت بیشتر به آنها بدهد. با اینهمه باید بگویم هنوز جا دارد که بیشتر روی کنگره کار شود و در واقع باید بگویم بیشتر جا دارد که روی کمیته های انجمن کار شود. در زوایایی می‌توانستم ببینم که در موضوع طرح شده یا گاهی سخنان دوستان دعوت شده انسجام کافی وجود نداشت. علتش پر واضح است که نتیجه کمبود جلسه‌های کمیته‌ها در طول سال بود و بس. اما باید عرض کنم ذغال بد هم بی تاثیر نیست و همانطور که گفتم از دست رفتن اینترنت و لغو برخی پروازها از بعد دبیری علمی به یکی دو نشست کنگره لطمه زد و از بعد اجرایی خیلی خیلی کار را سخت کرد. روز اول قطع اینترنت که دبیرخانه واقعا شوکه شده بود. چون هیچ  دعوتی و پیامی و اعلامیه‌ای امکان ارسال نداشت. البته بعد از گذشت چند ساعت همکاران بزرگوار تلاش کردند با استفاده از امکانات در دست این نقیصه را جبران کنند و تا حدودی جبران کردند ولی سیل تلفنها در مورد اینکه کنگره برگزار می شود یا خیر؟ و اینکه در زمان واریز پول به مشکل خوردیم و حالا نمی  دانیم که چه کار باید بکنیم و برخی نیاز به دعوتنامه داشتند تا بتوانند از محل کار ماموریت بگیرند و .....   به  هر حال دبیراجرایی و همکاران پرتلاش ایشان تا جای ممکن از خود مایه گذاشتند تا کار آن طور که باید جلو برود. 

نکته بسیار مهم دیگر این است که در چهار کنگره قبلی میانگین سنی دبیران علمی و اجرایی بالای شصت سال بود و در پنجمین کنگره این میانگین ۱۵ تا ۲۰ سال پایین آمد و دیدیم که کار چقدر روانتر و زیباتر انجام شد. انجمن با اطمینان به نسل جدیدی از مدیران، پویایی خود را نشان داد و نشان داد که آمادگی سپردن کارهای اجرایی به دست توانای نسلی نو از استادان و خبرگان را دارد و از نگاه من این پویایی ضامن بقای یک انجمن علمی است.

در پایان ضمن سپاس از همه دست اندرکاران، به ویژه دبیر علمی و دبیر اجرایی و رئیس انجمن و گفتن خدا قوت به همه "جومه نارنجیها" و داوطلبان پرتلاش کمیته‌های علمی و اجرایی، یک بار دیگر و مانند سالهای گذشته تاکید می کنم، کمیته های انجمنها تعطیلی ندارند، پس از همین ماه باید جلسات خودشان را دست کم ماهی یک بار داشته باشند و اولین کارشان هم حتما بررسی نشست خودشان در کنگره باید باشد، تا  آبان آینده دست آوردهای منسجم‌تری به اهل حرفه و رشته کتابداری و علوم اطلاعات عرض نمایند.

 

عمرانی، سید ابراهیم«کنگره پنجم برگزار شد: به سوی کنگره ششم». سخن هفته لیزنا، شماره 465 ،۴آذر ۱۳۹۸